Обережно, може вибухнути: які "подарунки" по собі залишили окупанти на Харківщині

На Харківщині гинуть люди. Не тільки через ворожі обстріли: зараз, водночас із звільненням окупованих росіянами територій, почастішали випадки загибелі мирних жителів від вибухонебезпечних предметів.

Небезпека - крізь

Харківські піротехніки щодня знешкоджують від 700 до 1600 вибухонебезпечних предметів. 

Сапери НГУ працюють на деокупованих територіях Харківщини

Фото: пресслужба Східного територіального управління НГУ 

Міни, снаряди, що не розірвалися, гранати – навмисно залишені або випадково втрачені – все це може підстерігати буквально на кожному кроці.

Всі вже зрозуміли, що ворог у нас підступний. Часто він установлює небезпечні розтяжки навіть у садках або городах, мінує узбіччя шляхів і навіть шкільні класи та дитячі майданчики. На територіях, де велись активні бойові дії, вибухонебезпечні предмети можуть знаходитись у побутових предметах, гаджетах, книгах, розкиданих речах на вулиці та навіть в іграшках. Усі міни та боєприпаси, що не розірвалися, становлять смертельну небезпеку. 

Куди та як повідомляти про ВНП - інфографіка

Інфографіка: "Слобідський край"

Як працюють фахівці 

У пресслужбі Східного територіального управління Нацгвардії України розповіли, що серед найбільш замінованих населених пунктів — Макарове, Турове, Дементіївка, Уди та Гоптівка. Там були знайдені та знешкоджені  касетні боєприпаси РСЗВ «Смерч» та «Ураган», артилерійські снаряди, постріли для гранатометів, ручні гранати, протипіхотні та протитанкові міни.

Сапери НГУ на деокупованій території Харківщини

Фото: пресслужба Східного територіального управління НГУ 

– Сапери працюють на безпечній дистанції один від одного – це 50 –100 метрів. Залежно від забруднення місцевості на розмінування території спеціаліст витрачає стільки часу, скільки йому необхідно – 100 метрів він може пройти як за 10 хвилин, так і за годину-дві, – розповів командир групи розмінування нацгвардієць «Тротил».

Наразі сапери зосередилися на розмінуванні доріг, узбіч, житлових будинків, державних та громадських установ, шкіл та дитячих садків.

– Протитанкові міни шукають за допомогою щупа та металошукача. За допомогою щупа сапер також визначає пластикові інженерні боєприпаси, на які металошукач не реагує. Якщо попадаються розтяжки, вони не знімаються, а знищуються на місці. Інженерні боєприпаси встановлені з підривником МУВ (МУВ-2, МУВ-3 і МУВ-4, абревіатура з російської мови – модернізований спрощений підривник) не знешкоджуються, а також знищуються, – зауважив «Тротил».

Сапери НГУ працюють на деокупованій частині Харківщиниі

Фото: пресслужба Східного територіального управління НГУ 

Гранати під подушками та заміновані школи 

 Сапери запевняють: окупанти широко застосовують різноманітні боєприпаси та способи мінування, нехтуючи  положеннями Женевської конвенції. 

– Перед тим, як заїхати в деокупований населений пункт, ми проводимо інженерну розвідку. У Козачій Лопані противником були заміновані цивільні житлові будинки та вулиці, майже під кожною подушкою були знайдені закладені ручні гранати. Протитанкові міни ТМ-62 противник комбінує, замість стандартного підривника з протипіхотними мінами ПМН-2 (протипіхотна фугасна натискної дії), де сила спрацювання 8-25 кілограмів. Під час розмінування Макарівської школи загинув сапер з моєї групи. Вона була замінована повністю – двері, вікна, навчальні класи, дитячий майданчик, – пояснив сапер-нацгвардієць "Тротил".

За словами самих саперів, один день активних бойових дій дорівнює місяцю розмінування.

Не дай  загинути собі та іншим

Міни, нерозірвані снаряди та вибухові пристрої становлять небезпеку для мирних жителів, проте часто цивільні ігнорують попереджувальні знаки та підриваються, оскільки їдуть на свій страх та ризик через заміновану місцевість, ґрунтовими дорогами, лісами та лісосмугами. Наприклад, тільки за добу 7-8 жовтня на мінах підірвалися 4 людини в різних районах Харківщини.  

Тому, повертаючись у рідну домівку на деокуповану територію, не поспішайте, зачекайте на дозвіл фахівців з розмінування. Як тільки спеціалісти все перевірять та повідомлять про це, можете спокійно повертатися додому. 

І ще: саме зараз як ніколи важливо пояснити дітям, що чіпати та підбирати незнайомі покинуті предмети – не можна, бо це може бути смертельно небезпечно. 

Що робити та не робити при знахідці ВНП-інфографіка

Інфографіка: "Слобідський край"

','Обережно, може вибухнути: які "подарунки" по собі залишили окупанти в Харківській області','вибухонебезпечні предмети, сметрельно небезпечно, сапери працюють, Нацгвардія України','Водночас із звільненням окупованих росіянами територій почастішали випадки загибелі мирних жителів Харківщини від вибухонебезпечних предметів.

Автор: Інна Можейко