Зруйнована Харківщина: як отримати компенсацію за пошкоджене майно

Житловий фонд Харківської області зазнав унаслідок російської агресії значних пошкоджень. Механізму відшкодування за втрачене під час війни майно поки що не існує, водночас уряд та правники закликають громадян не зволікати, збирати та передавати дані щодо руйнувань. «Слобідський край» розбирався, як правильно оформити докази та подати заявки для отримання компенсації за пошкоджене житло та чи є шанси на відшкодування, якщо документи на майно втрачені.

За даними Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, від початку повномасштабного вторгнення росії збитки України від війни вже в 1,6 раза перевищили ВВП країни за минулий рік і складають 349 мільярдів доларів.

Загалом за даними Аналітичного центру при Київській школі економіки з початку нападу країни-агресора пошкоджено, зруйновано або знищено щонайменше 15,3 тисячі багатоповерхівок і 115,9 тисячі приватних будинків українців. Аналітики підрахували, що для відновлення житлового фонду потрібно 75,3 мільярда доларів. Харківська область входить у шістку областей, які найбільше постраждали від дій ворога.

Механізм у стадії розробки

У Верховній Раді України розглядається «Проєкт Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації». Саме цей документ повинен внести ясність і сформувати механізм черговості отримання компенсації.

– У законопроєкту № 7198 дві основні мети: запровадити механізми надання компенсації за окремі категорії̈ пошкоджених та знищених внаслідок агресії ворога об’єктів нерухомого майна і зібрати дані для майбутніх позовів України до рф, – розповідає керівник однойменного адвокатського бюро Ігор Прасолов. – Серед механізмів відшкодування автори пропонують три варіанти: грошову компенсацію шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача, тобто вам віддадуть кошти, фінансування будівництва об’єкта – збудують житло наново, або робіт з його відновлення – відремонтують оселю.

Також, за словами Ігоря Прасолова, законопроєкт спрямований на визначення джерел фінансування компенсації, а також основних положень щодо обліку тих, хто має право на компенсацію, і створення реєстру пошкодженого та знищеного внаслідок агресії рф майна.

Правник говорить, що поки документ пройшов перше читання, народні депутати запропонували до нього більш як 700 поправок. Коли проєкт закону буде прийнятий, наразі невідомо.

– У будь-якому випадку – отримання відшкодування за втрачене або пошкоджене майно внаслідок нападу рф на Україну – окрема процедура. Вона може бути в межах кримінального провадження, а також окремо – в судовому або в адміністративному порядку, – зазначає Ігор Прасолов. – Який саме шлях відшкодування обрати, можливо буде вирішити вже після закінчення бойових дій. Не слід хвилюватися щодо процесуальних строків, адже за законодавством вони пропущені з поважних причин, тому мають бути подовжені.

Порятунок потопаючих – справа рук їх самих

Поки народні обранці працюють над законодавчим обґрунтуванням надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване майно, незалежно від особливостей та процедур майбутнього відшкодування адвокати радять збирати докази. Фахівці наголошують, подавати інформацію до відповідних органів та фіксувати збитки треба відразу, як стало відомо, що ваше житло зазнало збитків від агресії рф.

– Звісно, поки ви не зібрали і не подали докази до відповідних органів – ремонт робити не треба. Так довести розмір шкоди буде складніше, адже докази будуть знищені, – зауважує Ігор Прасолов.

Адвокат говорить, що відповідно до березневої постанови Кабміну, де зазначені правила збору та обліку інформації про нерухомість, що пошкоджена внаслідок бойових дій, терористичних актів та диверсій, надати інформацію щодо пошкоджень можна через портал «Дія». Також уповноважені приймати ці дані Центри надання адміністративних послуг та нотаріуси, які офіційно реєструють повідомлення в «Дії».

– Обов’язково слід указати інформацію про власника житла. Мова йде про номер телефону та адресу електронної пошти, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, а також дані про нерухомість: тип майна, загальну площу, адресу, відомості про кількість осіб, які проживали в нерухомому майні. Також інформацію про пошкодження або знищення житла: дату та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площу або протяжність пошкодженого нерухомого майна. Фото- та відеофіксація також збільшують шанси на отримання компенсації, – зазначає Ігор Прасолов.

Крім цього, бажано замовити обстеження пошкоджень у експертів науково-дослідних установ, у Мін’юсті чи в приватній компанії. Про це обов’язково повідомляють органи місцевого самоврядування, потім туди ж передається копія звіту про проведення процедури. Кошти за обстеження компенсуватися не будуть. Сума втрат, зазначена в акті експертів, має бути компенсована державою відповідно до закону № 7198, який наразі розглядає Верховна Рада.