Як виростити дітей патріотами та лідерами

Досвід громад Харківщини

27.11.2024 08:50

Для прикордонної та прифронтової Харківщини, яка вже третій рік протистоїть російській окупації, патріотичне виховання вкрай важливе. Любов до Батьківщини та рідного краю об’єднує суспільство та допомагає боротьбі за демократичні цінності. «Слобідський край» дізнавався, як патріотично-виховна робота налагоджена в громадах Харківщини.

Східне міжрегіональне управління Державної служби якості освіти у 2024 році вивчало питання, як організовано роботу з національно-патріотичного виховання дітей та молоді у громадах Харківщини. Серед громад, в якій побувала комісія управління, – Коломацька, де знайомилися з роботою місцевих рад, відділів освіти, відвідували школи та заклади позашкільної освіти.

За даними висновку комісії, Коломацька громада інтегрує патріотичне виховання у щоденний освітній процес, хоча він і здійснюється дистанційно. У закладах освіти проводяться численні тематичні заходи: вікторини, акції, флешмоби, фестивалі, тижні правової освіти, конкурси та інше. Переможці обласного та всеукраїнського рівнів нагороджуються преміями та призами за рахунок селищної ради.

У громаді діє рада старшокласників «Компас», куратором якої є Коломацький будинок дитячої та юнацької творчості. Її члени беруть участь у проєктах «Допоможи герою АТО» та «Діти − дітям», де збирають речі, продукти харчування, створюють листівки-подяки та малюнки для воїнів.

Однією з ключових ініціатив у громаді є розвинений волонтерський рух, в якому беруть участь місцеві жителі та ВПО. Селищною радою ще на початку війни було створено Волонтерський центр гуманітарної допомоги Коломаччини. Заклади освіти та їх керівники беруть активну участь у цій роботі, даючи дітям приклад громадської позиції.

«Така згуртована діяльність усіх мешканців громади сприяє формуванню національних цінностей серед дітей і молоді та створює умови для ефективної реалізації Концепції національно-патріотичного виховання», – підкреслюють фахівці Східного міжрегіонального управління Державної служби якості освіти.

«Я люблю Україну»

В інших громадах Харківщини патріотичному вихованню приділяється така ж пильна увага. Так, у школах деокупованої Шевченківської громади проводяться різні онлайн-заходи: бесіди та диспути старшокласників на теми патріотизму, конкурси малюнків. Учні 9–11 класів роблять браслети i передають військовим. Також школярі брали участь в акції «Коробка тепла для ЗСУ» – збирали речі, малюнки, подарунки, писали листи, які потім передали військовим.

Наразі діти та молодь громади беруть активну участь у різноманітних патріотичних челенджах, флешмобах та всеукраїнських акціях

До війни вони брали участь у II етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та обласному етапі Спартакіади серед допризовної молоді, але на даний час такої можливості немає.

Деокупована Кіндрашівська громада знаходиться в зоні активних бойових дій. Через небезпечну ситуацію та постійні обстріли оголошено обов’язкову евакуацію дітей з окремих населених пунктів. Кіндрашівський ліцей та група дошкільної освіти короткотривалого перебування вже другий рік функціонують у дистанційному форматі. Загалом дистанційною освітою охоплено 210 дітей.

Через обмеження, пов’язані з безпекою, позашкільна робота в громаді не організована. Проте в ліцеї активно проводяться заняття, спрямовані на вивчення культури та традицій рідного краю. У початковій школі введено предмет «Я люблю Україну», щоб розширювати знання учнів про Україну, виховувати любов до рідного краю, його традицій та обрядів.

Учні ліцею разом з класними керівниками активно беруть участь у заходах, спрямованих на патріотичне виховання. Нещодавно вони долучилися до обласної благодійної акції «Дякуємо захисникам України». Регулярно проводяться заходи на підтримку громади, її мешканців та захисників України. Діти охоче беруть участь у благодійних акціях на підтримку ЗСУ.

У деокупованій Вільхівській громаді в Елітнянському ліцеї використовують інноваційні форми проведення заходів: уроки пам’яті, години інформування, усні журнали із залученням інтернет-ресурсів та використанням мультимедійних презентацій, відеороликів, літературних композицій. Головним завданням виховання учнів є формування національної свідомості з осмисленою патріотичною позицією, а також розвиток творчості, особистісного потенціалу дитини.

Під час навчальних занять діти удосконалюють знання рідної мови, природи рідного краю, народних традицій і ремесел. У позаурочній виховній роботі вихованці мають можливість розширити, поглибити і закріпити здобуті на уроках знання та проявити свої творчі здібності.

У Малороганському ліцеї Вільхівської громади проводяться онлайн-заходи: конференції, квести, вікторини, флешмоби, челенджи, бесіди, виховні години, проєкти тощо. Також використовується ігрова діяльність на різних інтернет-ресурсах. Серед таких заходів – урочистий захід до Дня захисника України, конкурс малюнків «Козаки-захисники», флешмоб до Дня української хустки, Тиждень українського народознавства, інтерактивні розваги до Міжнародного дня рідної мови, День вишиванки.

Також учителі, учні та їх батьки систематично організовують збори для ЗСУ продуктів, ліків, гігієнічних засобів, одягу тощо.

Діти вивчають історію свого народу, Вільхівська громада Онлайн-захід на День козацтва, Вільхівська громада

Харківщинознавство та культурна спадщина

Діти та молодь Дергачівської громади беруть активну участь у різних ініціативах та акціях, спрямованих на підтримку ЗСУ, виготовляють поробки для захисників. У громаді впроваджується територіальний національно-патріотичний проєкт «За покликом серця».

Також працює гурток «Сокіл» («Джура»), що спрямований на розвиток фізичних навичок i виховання патріотичних цінностей. Його учасники активно займаються волонтерською діяльністю та беруть участь у соціальних проєктах для підтримки військових i ветеранів.

Молодь громади представляла Харківську область на Всеукраїнському вишколі «Гвардієць».

У 2024/2025 навчальному році започатковано новий територіальний національно-патріотичний проєкт «Духовні витоки моєї Дергачівщини». Він має такі напрями:

– «Видатні люди та місця Дергачівщини» – історико-краєзнавча експедиція;

– «Моя душа переливається у слово» – конкурс писемної творчості;

– «Гра кольорів» – конкурс образотворчого мистецтва;

– «Моя історія про місто» – конкурсанти мовою різних жанрів розкривають унікальність міста (селищ, сіл) громади.

Учнівська молодь громади є активними учасниками i переможцями всеукраїнських та обласних конкурсів, акцій і конференцій.

У деокупованій Циркунівській громаді – два заклади середньої освіти, навчання організовано в онлайн-форматі. У Русько-Тишківському ліцеї – проходять години спілкування, дискусії, уроки літератури рідного краю, тематичні уроки історії, усні журнали, конференції тощо.

У закладі створено Книгу пам’яті захисників України, випускників ліцею, які загинули в цій війні. Книга розміщена у вільному доступі на офіційному сайті закладу.

До Дня захисників та захисниць України учні ліцею підготували для воїнів вітальні листівки, обереги, солодкі смаколики. Учнівський, батьківський та педагогічний колективи неодноразово долучалися до збору коштів для допомоги військовим: придбали i передали дрон, шини для автівок, взуття, одяг, повербанки, ліхтарики тощо.

Кожен урок чи позашкільних захід, який проводиться в ліцеї, спрямований на формування в учнів національної пам’яті, патріотичного виховання. Так, під час віртуальних подорожей музеями та визначними історичними місцями України діти долучаються до культурно-історичної спадщини.

У Циркунівському ліцеї вивчення культури та традицій рідного краю є важливою складовою навчально-виховного процесу. На шкільних уроках, зокрема на уроках історії України, української літератури, Харківщинознавства, викладачі знайомлять дітей з історією, культурною спадщиною та звичаями регіону.

Крім того, до повномасштабного вторгнення рф значну увагу в колективі приділяли позашкільній діяльності. Працювали гуртки та секції, які допомагали дітям краще пізнавати культуру рідного краю.

Також організовувались екскурсії до місцевих музеїв, заповідників та історичних пам’яток, де учні мали змогу не лише теоретично, але й практично доторкнутися до культурної спадщини.

Діти з Циркунівської громади на екскурсії Авіавиставка, Циркунівська громада

«Рідна мова – зброя»

У закладах освіти Кегичівської громади працює два гуртки «Крила України» та «Джура». У «Крилах України» проводяться різні заходи з вивчення культури i традицій рідного краю: відеофлешмоб «Ми маємо вільні крила, бо ми з України, ми разом сила!», мовні дебати «Слово – мовний знак культури», акція «Рідна мова – зброя» та багато інших патріотичних заходів

«Джура» займається фізичною підготовкою та патріотичним вихованням на традиціях українського козацтва.

У закладах освіти громади організовуються заочні екскурсії до музеїв, історичних пам’яток, щоб учні доторкнулися до культурних традицій свого краю. Проводяться заходи, присвячені українським народним обрядам.

Також у напрямі патріотичного виховання ведеться активна робота у Кегичівському будинку дитячої та юнацької творчості та Молодіжному центрі.

У Краснокутській громаді патріотичне виховання є складовою частиною роботи закладів освіти, у тому числі позашкільної. Так у Костянтинівському ліцеї проводяться заходи патріотичної направленості. Наприклад, до Дня Соборності – арт-презентація «Відкрий для себе Україну», конкурс малюнків «Хай у серці кожної дитини живе любов до України»; до Міжнародного дня рідної мови – флешмоб «Говорити українською – це модно!»; до Дня вишиванки робили відеоролик «Вишиванка – наша зброя й оберіг»; до Дня української писемності та мови – хіт-парад «Топ 10 відомих українських прислів’їв» тощо.

Юні спортсмени Краснокутської ДЮСШ беруть участь у різних заходах та змаганнях з нагоди пам’ятних дат чи визначних подій: національно-патріотична онлайн-руханка, національна руханка у вишиванках тощо.

А в Козіївському закладі дошкільної освіти продовжується робота над проєктом «Генетичний код нашого села»: тут дослідили історичні події через родові зв’язки та оформили презентацію «Знайомство з історією с. Городнє». Також вихованці різновікової групи взяли участь в акції до Дня матері «Подаруй квіти мамі загиблого героя», разом із старостою Ларисою Заєць та вихователями відвідали усіх мам загиблих воїнів старостинського округу і подарували свої малюнки, квіти, вірші та теплі обійми. А ще вихованці цієї групи висадили понад 100 сіянців дуболистної горобини та доглядають за ними для майбутнього озеленення свого села. Це вже друга акція, перші сіянці були висаджені навесні 2022 року. Восени сіянці будуть висаджувати на території села.

Участь дітей Краснокутщини у вшануванні героїв Щорічний забіг «Шаную воїнів, біжу за Героїв України», Краснокутська громада

Вивчають місцеві легенди

У закладах дошкільної освіти Богодухівської громади в освітній процес інтегрується програма національно-патріотичного виховання дітей «Україна – моя Батьківщина». А в закладах загальної середньої та позашкільної освіти діє цілісна система заходів, спрямованих на формування української ідентичності, розуміння культурної спадщини та любові до рідного краю. Так, у рамках шкільної програми з української літератури у 5–11 класах проводяться уроки літератури рідного краю, присвячені історії, традиціям, мистецтву регіону. Зокрема, учні вивчають місцеві легенди, обряди та звичаї, що дозволяє їм відчути зв’язок з малою Батьківщиною.

До проведення різних форм виховної діяльності з учнями долучаються місцеві народні майстри, історики та письменники. Живе спілкування допомагає глибше зрозуміти національні цінності та значення культурної спадщини.

У Богодухівському центрі дитячої та юнацької творчості працюють гуртки декоративно-прикладного мистецтва, народного танцю, вокалу та театрального мистецтва. Вихованці знайомляться з українськими народними ремеслами, розучують народні пісні та танці, вивчають особливості національних костюмів i символіки.

Богодухівський міський будинок культури організовує фестивалі, ярмарки та майстер-класи, відвідуючи їх, діти власноруч створюють вироби українського народного мистецтва, беруть участь у виставах на українську тематику. Підлітки та молодь – активні учасники традиційних українських свят. Це допомагає їм відчути дух національних обрядів та старовинних традицій, долучитися до ïx відродження. Такі події зазвичай включають театралізовані постановки, обрядові ігри та майстер-класи з виготовлення оберегів i святкових прикрас.

Богодухівський молодіжний центр також реалізує патріотичні проєкти та заходи. При міській раді діє Молодіжна рада, члени якої організовують благодійні акції на підтримку українських воїнів. Вони співпрацюють із закладами освіти, залучають дітей i молодь до благодійної діяльності.

Онлайн-екскурсії у музеї та ляльки-мотанки

В освітніх закладах Близнюківської громади організовуються національно-патріотичні години спілкування, бесіди, вікторини, виставки малюнків, конкурси творів, екскурсії. Розробляються заходи з інформаційної безпеки, спрямовані на запобігання негативним наслідкам впливу інформаційної війни, заходи, що спрямовані на популяризацію та збереження культурної спадщини і цінностей України, запобігання проявам расової та етнічної нетерпимості в засобах масової інформації, на інтернет-ресурсах, у творах культури і мистецтва.

Проводяться тематичні онлайн-екскурсії на базі Лозівського краєзнавчого музею.

З листопада 2023 року завдяки міжнародній підтримці та благодійникам у Близнюківській громаді функціонує освітній центр CHILD. Він забезпечує надання спеціалізованих та адаптованих послуг у сфері освіти, психологічної та психосоціальної підтримки, соціального захисту дітей та дорослих. Також значну роль у центрі приділяють національно-патріотичному вихованню.

А завдяки перемозі у міжнародному конкурсі Близнюківська ТГ отримала грант на створення центру спільнототворення та менторську підтримку з архітектури, культури, комунікацій та соціальної взаємодії. У ресурсно-відновлювальному центрі займаються неформальною освітою, проводяться літературні кав’ярні, виставки, благодійні аукціони. Громада звертає увагу на ризики, пов’язані з війною, тому тут проходять заняття з мінної безпеки та першої домедичної допомоги. Вся ця сукупність заходів спрямована передусім на виховання патріотів своєї Батьківщини.

Патріотичному вихованню дітей у клубних закладах Печенізької громади приділяється велика увага. Проводяться мистецькі акції, виховні заняття, спрямовані на вивчення та популяризацію українського мистецтва, на розвиток інтересу до української культури. Вихованці гуртків беруть активну участь в урочистостях, концертах, які відбуваються у громаді і спрямовані на патріотичне виховання, підняття національного духу.

Проводяться майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва, де учасники гуртків опановують сучасні техніки i долучаються до стародавніх українських традицій, на кшталт писанкарства, петриківського розпису, створення ляльок-мотанок тощо. Діти робили обереги, писали листи та побажання воїнам, розписували пряники, які потім відправляли бійцям.

Вихованці гуртків беруть активну участь у творчих конкурсах, спрямованих на патріотичне виховання. Так, гуртківці Мартівської філії та Центрального будинку культури брали участь в Обласному фестивалі-конкурсі образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва «Розквітне Україна».

Співпраця з бібліотеками

У закладах освіти Мереф’янської громади учнів залучають до тематичних проєктів. Вони беруть участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»); Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді»; міжнародному проєкті «EUROPA i JA»; Всеукраїнському проєкті «Активуй свою школу!»; Всеукраїнському конкурсі робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!»; Всеукраїнському конкурсі творчості дітей та учнівської молоді «За нашу свободу»; Обласному марафоні краєзнавчих кросвордів «Пізнай свою країну»; Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина Україна»; Всеукраїнській філософській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід»; Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді «Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття».

У Зміївській громаді також постійно проводиться робота щодо вивчення культури i традицій рідного краю. Зокрема, це тематичні уроки, години спілкування, виховні години; створення шкільних музеїв, куточків історії рідного краю, розробка туристичних маршрутів; конкурси, свята, фестивалі української культури; співпраця з місцевими музеями, бібліотеками; волонтерська діяльність, акції, спрямовані на допомогу захисникам України, ветеранам.

Окрім цього, учні та учениці Зміївської громади постійно беруть участь у різноманітних патріотичних всеукраїнських конкурсах, фестивалях та іграх.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися