Медична допомога поблизу дому

як працюють пункти здоров’я на Харківщині

24.12.2024 08:51

У Харківській області працює 55 пунктів здоров’я. Вони відіграють важливу роль для мешканців віддалених сіл та прифронтових населених пунктів, адже це найближчі медзаклади до місця їхнього проживання. Що таке пункти здоров’я та яка їх функція в первинній ланці медицини, дізнавався «Слобідський край».

Щеплення та вакцинація – у пунктах здоров’я

Ірина – мешканка села Абазівка Зачепилівської громади. Місцевий пункт здоров’я жінка відвідує доволі часто, каже, це дуже зручно, адже від її села до Зачепилівки, де розташована центральна лікарня, понад 13 кілометрів, а до пункту здоров’я – менш ніж п’ять.

Ірина

Ірина

мешканка Зачепилівської громади

Можливостей та часу не завжди вистачає доїхати до центрального лікарні чи до сімейного лікаря. А в нашому пункті здоров’я все дуже зручно – черг немає, тут і тиск поміряють, і проконсультують, усе дуже швидко. Тим більше ми тут всі одне одного знаємо. Ну, і у нас є проблеми з транспортним сполученням, до Зачепилівки нам важко чимось доїхати, це або попуткою, або когось просити, щоб відвезли

У жінки є 15-річна дитина, всі щеплення, зазначає Ірина, були зроблені саме в місцевому пункті здоров’я.

– У пункт здоров’я приїжджає лікар, проводить огляд і після цього роблять щеплення. Це дуже зручно, особливо для матусь з маленькими дітками, бо їм не потрібно їхати аж у лікарню, шукати для цього машину. Свою доньку я із самого народження водила сюди на щеплення, всі тут зробили. Також у нашому пункті здоров’я обслуговується багато літніх людей. Медична допомога їм потрібна часто, а до центральної лікарні багато не наїздишся, – зазначає жителька Абазівки.

Лікарі біля пункту здоров’я

Загалом у Зачепилівській громаді є чотири пункти здоров’я, там працюють фельдшери та медичні сестри.

Анна Погоріла

Анна Погоріла

директорка КНП «Центр первинної медичної допомоги» Зачепилівської селищної ради

Вони надають безперервну медичну допомогу, це зараз дуже актуально, враховуючи транспортний зв’язок, постійні вимкнення світла та й узагалі ситуацію в Харківській області. Фельдшери ходять додому до пацієнтів – ставляють крапельниці, роблять ін’єкції, щеплення, ставлять людей на облік. Для мешканців нашої громади дуже важливо, щоб працювали пункти здоров’я та фельдшерсько-акушерські пункти, адже ми віддалена сільська громада. Людям набагато простіше прийти за місцем поживання та виміряти тиск, внутрішньоочний тиск, зробити кардіограму

Вона зазначає, що працівники пунктів здоров’я постійно комунікують із сімейними лікарями.

– Первинне звернення – це саме до пунктів здоров’я, далі фельдшер або медсестра повідомляє сімейному лікарю, який веде пацієнта, про його стан або скеровує його надалі в лікарню в разі потреби. Також, наприклад, якщо людина зробила кардіограму, то працівник пункту здоров’я  відправить її сімейному лікарю. Для зручності ми створили в соцмережах групу для медичних працівників громади, де ми скидаємо певну інформацію, обговорюємо там нагальні та проблемні питання, тобто там спілкуються і медсестри, і лікарі. У пунктах здоров’я ми постійно організовуємо прийом лікарів, заздалегідь інформуємо мешканців, що населений пункт відвідає фахівець, і вони можуть без проблем потрапити на прийом, – додає Анна Погоріла.

Зачепилівська громада 

Послуги можна отримати вдома

За її словами, всі пункти здоров’я та амбулаторії на території Зачепилівської громади, навіть у віддалених селах, забезпечені генераторами. Медсестри мають транспорт, необхідні ліки та обладнання, щоб удома надати повноцінну послугу пацієнтам, які не можуть приїхати на прийом до медзакладів.

– Якщо це маломобільні групи населення, то працівник пункту здоров’я інформує лікаря, і всі необхідні аналізи беруть вдома у людини, або ж надається потрібна послуга. У пунктах здоров’я немає високоспеціалізованого обладнання, лабораторій та УЗД, але є кардіографи, у деяких пунктах є денний стаціонар, можна ін’єкції зробити, часто робимо вакцинацію проти ковіду, грипу, та дитячі щеплення. Також є швидкі тести на ВІЛ, гепатит, тропоніновий тест, тести на вагітність, – зазначає директорка КНП «Центр первинної медичної допомоги».

Пункт здоров’я – це структурна одиниця центру первинної медичної допомоги або амбулаторії, у якій працюють молодші спеціалісти з медичною освітою – фельдшери, медсестри, а лікар надає медичну допомогу за графіком, але не менше двох повних робочих змін лікаря на тиждень.

Тетяна Деменко

Тетяна Деменко

директорка Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації

Первинна допомога – необхідна ланка медичної допомоги, і ґрунтується в першу чергу на принципах доступності та своєчасності, що передбачає мінімальну втрату часу для її отримання. Фахівці «первинки» краще обізнані в перебігу захворювань конкретного пацієнта, вони проводять динамічне спостереження за станом його здоров’я, діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних станів, надають у межах ПМД невідкладну медичну допомогу в разі розладу фізичного чи психічного здоров’я, перенаправляють у разі необхідності до лікарів вторинної, спеціалізованої, або третинної, високоспеціалізованої ланки, проводять профілактичні щеплення та видають необхідні довідки

Пункти здоров’я облаштовують на територіях з чисельністю населення не менш ніж 750 людей. Щоб розташувати амбулаторію, де лікар працює щоденно, необхідно не менш ніж 2000 жителів. Загалом у Харківській області працює 41 центр первинної медичної допомоги, у складі яких: 245 амбулаторій, 55 пунктів здоров’я, 119 фельдшерсько-акушерських пунктів і 181 фельдшерський пункт.

Пункт здоров’я – це структурна одиниця центру первинної медичної допомоги або амбулаторії, у якій працюють молодші спеціалісти з медичною освітою – фельдшери, медсестри, а лікар надає медичну допомогу за графіком.

Їдуть за меддопомогою з прифронтових сіл

У Шевченківській громаді Куп’янського району аж 18 пунктів здоров’я, проте наразі не всі з них функціонують, адже були пошкоджені внаслідок «прильотів». Так, у 2023 році, коли в селі Гроза сталася трагедія, дуже сильно був пошкоджений пункт здоров’я. Також під час російської окупації прямим влучанням було знищено пункт здоров’я в селі Василенкове, ще один знищено в Безмятежному. Тому селищна рада тимчасово надала інше приміщення.

– Пункти здоров’я дуже потрібні для віддалених сіл, приблизно раз на тиждень ми об’їжджаємо всі населені пункти, на виїзні прийоми щоразу приходить близько 15–20 осіб. Як правило, це люди літнього віку, яким важко їхати в лікарню. Загалом до пунктів здоров’я найчастіше звертаються по консультацію сімейного лікаря, щоб виписати електронне направлення або рецепт, а також щоб виміряти тиск або рівень цукку, – розповідає директорка КНП Шевченківського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Онищенко.

Зруйнований пункт здоров’я у Шевченківській громаді

З медперсоналом у деокупованій і прифронтовій громаді проблем немає, зазначає вона, навпаки, зважаючи на ситуацію на Куп’янському напрямку, роботу шукають саме в Шевченківській ТГ. Загалом тут до війни налічувалося 20 тисяч населення, частина людей виїхала, і наразі разом з переселенцями проживає понад 12 тисяч людей.

Наталія Онищенко

Наталія Онищенко

директорка КНП Шевченківського центру первинної медико-санітарної допомоги

У нас всі працівники на місці, ніхто не виїхав, навпаки, поруч у громадах все закривається у зв’язку із ситуацією, бо там неможливі умови. Дворічна, Куп’янськ їдуть до нас, шукають роботу. Також дуже багато пацієнтів звідти до нас їде, бо їм просто ніде отримувати медичну допомогу. У нас щодня пацієнти з Кіндрашівки, Ківшарівки та інших сіл Куп’янщини, ми найближча громада, де люди можуть отримати медичну допомогу. Сумно спостерігати, як маломобільні люди винаймають машини та їдуть до нас, щоб отримати якісь послуги та гуманітарну допомогу. Нашій центральній амбулаторії допомагають міжнародні організації, роздають дорослі та дитячі підгузки, хімію побутову, ліки проти найпоширеніших хвороб. І ці люди потім повертаються назад під обстріли до себе додому, дім залишати не хочуть.

Шевченківська громада

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися