Пліч-о-пліч заради миру. Як західні регіони України та європейські партнери допомагають громадам Харківщини

24 лютого почались події, які назавжди змінили Україну та український народ. Поки люди мирно спали, перші російські ракети почали здригати нашу землю. Ворожий бліцкриг провалився, але вже понад місяць від обстрілів та бомбардувань страждають тисячі українських міст, мирні жителі. За даними поліції Харківщини, станом на 28 березня загинули 355 цивільних жителів області, серед них 18 дітей.

Як сильно б не хотів ворог, але з кожним вибухом, пострілом українці лише більше об’єднуються. Західні регіони країни всіма силами допомагають тим громадам, які зараз потерпають від війни з росією. 
Але єднання відбувається не тільки в межах країни, українці об’єднуються з багатьма куточками світу, кордони з дружніми країнами стираються. Зараз пліч-о-пліч з Україною весь світ.  

На лінії вогню

Харківщина зазнає руйнувань великих масштабів. Громади області зараз знаходяться в різних ситуаціях – десь ідуть запеклі бойові дії, десь поки спокійно, але добре чутно, як борються інші, деякі громади стали прихистком для переселенців, а деякі населені пункти сьогодні тимчасово окуповані ворогом.

Зараз підтримка дуже важлива для кожної громади, у багатьох не вистачає їжі, ліків, дитячого харчування та памперсів. Постачання у магазини є не в кожній громаді, а якщо і є – товарів може не вистачати, тому дуже цінується допомога небайдужих людей, волонтерів. 

Рука допомоги

Команда ГО Центр розвитку місцевого самоврядування, яка до війни сприяла процесам добровільного об’єднання територіальних громад та розвитку сільських територій, зараз займається налагодженням комунікації між громадами України. Так був створений проєкт «Громада-громаді», завдяки якому громади західних регіонів можуть зв’язуватися з громадами Харківщини та організовувати доставлення гуманітарної допомоги.

- У цей складний  для всієї  України воєнний час  ми також намагаємося допомагати і підтримувати прямі контакти між громадами, – пояснила «Слобідському краю» голова ГО Центр розвитку  місцевого самоврядування Діана Баринова. 

Тепер громади Івано-Франківської та Закарпатської областей надають адресну допомогу партнерам та колегам Харківщини.  Її перевагою є стовідсоткова гарантія того, що гуманітарний вантаж дійде прямо в руки потрібної ТГ. Налагодженню координації між громадами України сприяв регіональний координатор Всеукраїнської асоціації громад Іван Дем’янчук.

Пліч-о-пліч заради миру Як західні регіони України та європейські партнери допомагають громадам Харківщини


Так, у Закарпатській області Оноківська громада разом з ГО «Рокаш» організували збір та відправлення гуманітарної допомоги від своїх європейських партнерів з Чехії, Австрії та Німеччини.

Читайте також: Біляївська громада отримала нову партію гуманітарної допомоги.

– Одразу в перші дні війни до мене почали надходити дзвінки та повідомлення від наших партнерів, як із західних регіонів України, так і європейських країн. Усі питали, як можна допомогти Харківщині. Зараз ми вдосконалюємо зв’язок між громадами, адже дуже важлива саме адресна допомога. Ми телефонуємо до громад нашого регіону, дізнаємося, які в них потреби, і далі координуємо весь процес, –  розповів «Слобідському краю» експерт з децентралізації та місцевого розвитку ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування» Віктор Нестеренко.

Перший 20-тонник відправився маршрутом з Оноківської ТГ до Олексіївської сільської громади. Отримання гумдопомоги в Олексіївській громаді забезпечили через старостинські округи, її розносили по домівках тих, хто більше цього потребує – соціально незахищених жителів громади та тимчасових переселенців.

Пліч-о-пліч заради миру Як західні регіони України та європейські партнери допомагають громадам Харківщини

Олексіївська громада змогла прихистити в себе майже 3500 переселенців, їх розміщують у селах. Насамперед переселенці дуже потребують харчування для дітей, памперси, медичні та антисептичні засоби. Більшість людей тікають від війни без будь-яких запасів та одягу, тому в списку вкрай необхідного – теплі речі, ковдри та подушки.

Другий 20-тонник відправився до Краснокутської громади, під очолюванням голови Оноківської громади Марії Коваль-Мазюти була зібрана та відправлена необхідна гуманітарна допомога до потрібного пункту.

Офіційно Краснокутська громада прийняла до себе 8022 людей, але, за словами очільниці громади Ірини Карабут, переселенців тут набагато більше. Водночас населення громади складає близько 30 тисяч мешканців.  

Читайте також: Зміївська громада отримала чергову гуманітарну допомогу.

– В основному до нас повернулися люди, які тут народилися, але жили в Харкові, Ізюмі та інших містах області. Ми розміщуємо переселенців у комунальних установах, деякі люди оселилися у пустих будівлях громади. Місцеві жителі допомагають переселенцям їжею, одягом та всім, чим можуть. У нас є гуманітарні пункти в старостинських округах, куди люди приносять одяг для переселенців, які постраждали від бомбардувань та тікали від війни в чому були, – розповіла очільниця Краснокутської громади Ірина Карабут.

Гуманітарну допомогу отримують переселенці, люди з обмеженими можливостями,  малозабезпечені або багатодітні сім’ї. Як і в багатьох громадах Харківщини, тут потрібні ліки, одяг та продукти. А родинам з малечею вкрай необхідні дитяче харчування, памперси, вологі серветки тощо. 

Учасником гуманітарної місії до Харківщини було і Головне управління ДСНС у Закарпатській області. Їх партнери з Голландії надіслали рятувальникам гумдопомогу, якою вони вирішили поділитися з громадами Харківської області. 

Нова «швидка» від європейських партнерів

25 березня Харківський військовий шпиталь отримав поповнення у вигляді нової машини швидкої допомоги типу «С» – реанімобіль, який розроблено та обладнано для транспортування пацієнтів, здійснення ускладненого догляду і нагляду за ними.

Всебічне сприяння та організаційне забезпечення всім процесам надавала Польсько-українська господарча палата – саме ця команда від самого початку підтримувала проєкт допомоги. Далі фонд «Hearty Foundation» з міста Краков здійснив офіційну закупівлю «швидкої» для збереження життя та здоров’я харків’ян. Допомогу в закупівлі надали численні компанії, що працюють на території Польщі, а ініціатором цього проєкту була Польсько-швейцарська торгова палата.

Читайте також: Обстановка у Богодухівській громаді: про ціни та пенсії


Від міста Жешуві до українського Львова представництво Польсько-української господарчої палати забезпечило безпечне перевезення карети швидкої допомоги. Вже у Львові зустрів та сів за кермо «швидкої» заступник голови ГО «Польсько-українська аграрна асоціація» Віктор Нестеренко.

– Ми вдячні кожному, хто допомагає Харківщині. Завдяки МОЗу, волонтерам, міжнародним фондам ми суттєво оновили автопарк «швидких». Це важливо, бо медики «екстренки» – на передовій, – підкреслив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Автор: Анастасія Хушану