Віддалені місця та ЦНАПи «на колесах»: як громади Харківщини наближують послуги до людей
Зручно для людей
Наблизити послуги до людей – одна з головних цілей реформи децентралізації. Саме задля цього в тергромадах працюють центри надання адміністративних послуг. Тут надаються муніципальні послуги, люди можуть оформити внутрішній і закордонний паспорт або ж отримати довідки з низки реєстрів, зареєструвати ФОП чи нерухомість.
Окрім комфорту в отриманні послуг для громадян, метою ЦНАПів є мінімізація корупції. Саме ж реформування адміністративних послуг в Україні розпочалося ще у 2012 році. Першопрохідцями в цьому процесі стали великі міста – обласні центри.
Далі ЦНАПи поступово запрацювали в районних держадміністраціях. Проте після створення територіальних громад можливості наблизити послуги до людей з’явилися навіть у невеликих населених пунктах. Завдяки більш широким повноваженням і спроможності громади поступово почали відкривати центри надання адмінпослуг на місцях.
– Адміністративні послуги є важливим елементом реформи децентралізації, адже органи місцевого самоврядування отримують додаткові повноваження щодо їх надання. Для людини ж значно зручніше отримати ту чи іншу послугу у своїй громаді, ніж їхати в районний центр, – розповіла провідний консультант відділу адміністративних послуг управління цифрової трансформації Департаменту цифрової трансформації регіону ХОДА Олена Іжик.
За словами фахівчині, до 2024 року всі 56 територіальних громад, які створено в рамках реформи місцевого самоврядування на Харківщині, матимуть свої осередки надання послуг.
Такий обов’язок закріплено в Законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та
функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі», який Верховна Рада прийняла в листопаді 2020 року.
Згідно з документом, ЦНАПи можуть створювати лише органи місцевого самоврядування. Тому до 1 січня 2022 року в усіх
«старих» районах центри мають ліквідувати. Натомість такі установи з’являться у громадах, які запрацювали в межах цих колишніх адміністративно-територіальних одиниць. Важливим моментом є те, що районний ЦНАП не може бути ліквідованим до моменту, коли установа з’явиться в самій громаді.
Також, відповідно до закону, до 1 січня 2023 року центри мають з’явитися у громадах з населенням понад 10 тисяч жителів.
А до 1 січня 2024 року – у всіх інших, з населенням менш ніж 10 тисяч жителів.
Також для найменших громад має передбачатися державна підтримка на створення ЦНАПів.
До кінця року – ще три
Станом на початок жовтня 66 % територіальних громад Харківщини вже створили власні ЦНАПи. Як повідомили в Департаменті цифрової трансформації регіону, мова йде про 37 громад з 56.
Зокрема, 16 з них трансформували ЦНАПи від районних адміністрацій. Це центри в Балаклійській, Близнюківській, Богодухівській, Борівській, Валківській, Великобурлуцькій, Вовчанській, Дергачівській, Дворічанській, Зачепилівській, Золочівській, Зміївській, Кегичівській, Красноградській, Сахновщинській та Шевченківській громадах.
Також свої ЦНАПи створили Біляївська, Ізюмська, Коломацька, Краснокутська, Куньєвська, Куп’янська, Лозівська, Люботинська, Мереф’янська, Наталинська, Нововодолазька, Олексіївська, Первомайська, Печенізька, Старовірівська, Старосалтівська, Харківська та Чугуївська громади.