Якщо начальник не віддає трудову книжку. Коментар експертів

Якщо начальник не віддає трудову книжку. Коментар експертів

http://women.itop.net/

Наш читач, харків’янин Сергій Криворучко, у листі до редакції «СК» просив допомогти йому у вирішенні конфлікту з директором приватного підприємства, на якому він працював понад п’ять років. Начальник відмовився віддавати трудову книжку після звільнення з роботи нашого дописувача і вимагав за документ гроші.

«Доброго дня, редакціє газети «Слобідський край». Я давно читаю вашу газету і хочу попросити у вас допомоги. У мене трапилася неприємна ситуація з директором фірми, на якій я пропрацював більше п’яти років, – йдеться у листі. – Я вирішив поміняти роботу, повідомив про свій намір директору. Написав заяву, він її підписав. Звільнявся «за домовленістю сторін». Після цього відпрацював належні два тижні. На фірмі зі мною розрахувалися, у тому числі перерахували гроші за відпустку, яку я не відгуляв (звільнявся перед Новим роком, а у відпустці був останній раз у серпні).
Коли я прийшов забирати трудову книжку, директор її не віддав. Аргументував тим, що я повинен чекати, поки мої клієнти не перерахують усі гроші за операціями (я працював менеджером з продажу, фірма продає електротехніку, і ми іноді постійним клієнтам даємо товар «під чесне слово»). Також директор вимагав, щоб я віддав йому 300 грн, перерахованих за компенсацію відпустки. Він вважав, що не зобов’язаний мені їх платити.

Як мені вчинити в такій ситуації? Адже за законом я не повинен нічого повертати. Як вплинути на директора і забрати трудову книжку? Можливо, варто звернутися до міліції?»

За роз’ясненням «СК» звернувся до Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області.

– Власник або уповноважений ним орган має у день звільнення працівника видати йому належно оформлену трудову книжку і розрахуватися з ним. У тому числі робітник має право на грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки. Якщо ж працівник має дітей, то це дає йому право ще й на додаткову відпустку, – розповіла начальник Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області Олена Назаренко. – Ці норми прописані у ст. 47 Кодексу законів про працю.

Якщо роботодавець не віддає трудову книжку, то працівник має право вимагати компенсацію за кожен день затримки у розмірі середньоденного заробітку. У такому разі днем звільнення вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним.

– Звільнений працівник має право звернутися до суду із заявою про вирішення трудового спору. Що стосується вимагання директором 300 грн, то в цьому випадку необхідно звертатися з відповідною заявою до правоохоронних органів, – пояснила Олена Назаренко.

Також читач може звернутися із письмовою заявою безпосередньо до Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області для проведення перевірки суб’єкта господарювання з питань додержання законодавства про працю. Адреса інспекції: майдан Свободи, 5 , Держпром, 7 під’їзд, 6 поверх, кімн. 811, м. Харків, 61022.

Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" №31-32 від 15.03.2014

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ