Вступна кампанія – 2018: до чого готуватись

Вступна кампанія – 2018:  до чого готуватись

Фото: ПІК

Сьогодні в Україні стартує основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання. «СК» підготував усю корисну інформацію, яка стосується новацій для цьогорічних абітурієнтів та особливостей вступних випробувань.

ЗНО і для учнів ПТУ

Цього року ЗНО розпочнеться тестуванням з математики, також у травні випускники шкіл складуть тести з української мови та літератури й іноземних мов. ЗНО з інших предметів відбудеться з 1 по 13 червня 2018 року.
У Харківській області, за інформацією заступника голови облдержадміністрації Анатолія Бабічева, на проходження ЗНО-2018 зареєструвалася понад 21 000 абітурієнтів – це на 7000 більше, аніж минулого року.

Така тенденція пов’язана з тим, що цього року вперше до списку ЗНОвців зарахували учнів професійно-технічних навчальних закладів, коледжів і технікумів. Разом з випускниками минулих років ця категорія учасників складає 45 % від загальної кількості зареєстрованих. Більшість (55 %) – це випускники 11 класів.

– Цього року облдержадміністрацією спільно з Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти визначено сім округів для проведення ЗНО: у містах Харків, Балаклія, Ізюм, Красноград, Куп’янськ, Лозова та Чугуїв. Такої кількості в нас ще не було. Усього по області визначено 94 пункти проведення ЗНО, – розповів Анатолій Бабічев.
Окрім обов’язкового предмета – української мови та літератури, – найбільша кількість абітурієнтів записалася на складання ЗНО з математики (8500) та історії України (10 000).

Загалом в Україні для участі в цьогорічному ЗНО зареєструвалося 335 843 особи. Минулого року для участі в тестуванні було зареєстровано 240 881 особу.
Найбільше учасників ЗНО зареєстровано для проходження тесту з української мови і літератури, історії України та математики.

Аудіювання та інклюзія

Цьогорічні абітурієнти зможуть подавати для вступу до вишів сертифікати ЗНО 2018, 2017 та 2016 року. Але ця норма поширюється на всі предмети, окрім іноземних мов, оскільки в цьому році формат ЗНО з цього предмета змінили. Так, якщо абітурієнт навчався у спеціалізованій школі або планує продовжити навчання у виші на відповідному напрямі, то тестування складатиме за двома рівнями: перший і основний – тест, а другий – аудіювання. Для проведення завдання в Харкові, де й складатимуть іспит з іноземної випускники, підготували спеціальні пункти.

– Усі пункти тестування в місті Харкові будуть забезпечені програвачами. Адже для цього виду оцінювання знань головне – це якість звуку, якість відтворення, щоб усі учні мали рівні умови. На ці цілі було виділено кошти з державного бюджету – понад 1 мільйон гривень, – зазначив Анатолій Бабічев.

Окрім цього, новацією цьогорічного ЗНО є і те, що тести з української мови і літератури, математики та історії України вперше надрукували рельєфно-крапковим шрифтом Брайля. Завдяки цьому особи з порушенням зору теж зможуть пройти тестування.

Менша кількість заяв та вищий прохідний бал

Як і минулого року, вступна кампанія – 2018 в Україні розпочинається 12 липня. Прийом заяв і документів закінчується 26 липня – але це дедлайн для осіб, які вступають тільки на основі сертифікатів ЗНО.
Для вступників, які мають проходити співбесіди, творчі конкурси, складати вступні іспити, прийом документів закінчується 20 липня.

Творчі конкурси проводяться в декілька сесій з 14 по 26 липня. Вступні іспити – з 21 по 26 липня, співбесіди – з 21 по 23 липня.
Зарахування до вишів на місця державного та регіонального замовлення відбуватимуться 7 серпня, 30 вересня закінчується зарахування на контрактну форму навчання.

Новацією цьогорічної вступної кампанії є те, що МОН зменшило кількість заяв, яку можна подати у ВНЗ, з дев’яти до семи. Але при цьому в Міністерстві залишили право випускників обрати чотири різні спеціальності, як і минулого року.
– Цього року кожний абітурієнт може подати заяву на чотири спеціальності. Усього сім заяв. Як і завжди, є особистий кабінет, де абітурієнт обирає напрями підготовки, заклади вищої освіти, до яких хоче вступити, – сказав Анатолій Бабічев. – Принцип залишається тим самим – «місця ходять за студентами»: чим більше в той чи інший навчальний заклад подадуть заяв з найвищим результатом ЗНО, тим більшу кількість бюджетних місць буде виділено цьому вишу.

Нововведення запрацюють і для абітурієнтів, які планують пов’язати своє життя з медициною. Міністерство підвищило прохідний бал на медичні напрями до 150 балів. Меншими можуть бути лише бали  з української мови.

Окрім цього, у майбутніх медиків і педагогів з’явилася можливість потрапити на бюджет, якщо вони укладуть договір про відпрацювання перших трьох років у сільській місцевості. У МОН сподіваються, що завдяки цьому вдасться не лише залучити більше молоді в медичні виші, а й забезпечити село новими кадрами.

 

 

 

Автор: Марина Проценко