Харківська область потрапила у ТОП-5 найдорожчих земельних ділянок України

03.02.2022 09:30 Агропром
Фото: Слобідський край Фото: Слобідський край

Чи готові власники паїв Харківської області продавати земельні ділянки, а аграрії-орендатори їх купляти? Які фактори формують вартість сільськогосподарських наділів Харківщини? Та чому ціна на землю буде тільки підвищуватися? «Слобідський край» дізнавався у фахівців.

У громадах Харківщини запрацював ринок землі. Та не зважаючи на те, що земельні ділянки в Харківській області увійшли до п’ятірки найдорожчих в Україні, місцеві фермери готові купляти землю, але далеко не всі власники паїв готові їх продавати.

Продаж землі в Харківській області, 3 лютого 2022

Із 1 липня 2021 року українцям дозволили продавати і купувати землю. А вже станом на 28 січня 2022 року було укладено 86 419 земельних угод. За даними Міністерства аграрної політики, Харківська область уже кілька місяців очолює список лідерів із продажів земельних ділянок. Станом на 28 січня в регіоні було укладено 8 847 земельних угод (31 783,1 гектара землі).

Продаж землі на сьогодні важлива тема для розмови не тільки в кабінетах посадовців, а й серед власників земельних паїв. Багато питань постало і перед фермерами – орендаторами землі, і перед пайщиками, здебільшого жителів невеликих сіл. Попри всі розмови й острахи, вже 30325,1979 гектара харківських земель отримали нових власників.

Після зняття меморандуму на продаж землі «поспішили» продати свої ділянки не більше 4 % власників паїв. Інші пайщики розділилися на тих, хто готовий продати землі, якщо за «достойні» гроші, інші – не готові продавати за будь-яких обставин.

поле балаклійська тг

– На сьогодні ми проживаємо за кордоном. Тому, як ніколи, розуміємо, що запропоновані нам 150 000 гривень за 6 гектарів землі – просто смішні гроші, – поділилася зі «Слобідським краєм» власною думкою Олена П., власниця паїв у селі Гусарівка БалаклійськоЇ ТГ

Олена П. додала, що на сьогодні в їх сім’ї не розглядається питання продажу земельної ділянки. Але власниця паю готова повернутися до цього питання за умови вигіднішої пропозиції. Жінка зазначила, що погодилась би навіть на продаж ділянки іноземцям, бо вважає, що земля повинна бути у власності тих, хто краще про неї дбає.

А житель села Волохів Яр Балаклійської ТГ Олександр С., батько двох синів, так відреагував на запитання щодо продажу землі:

– Ніколи і нізащо. Ця земля мені перейшла у спадок від бабусі. Я все життя працюю на землі, дітей до цього привчаю. Якщо продам, як дивитимуся в очі синам? – обурюється Олександр.

Усе частіше на торговельних майданчиках можна побачити пропозиції щодо продажу паїв у Харківській області. У місцевих пабліках з’являються оголошення «Куплю землю», і ціни на землю дуже коливаються: за одну й ту ж ділянку «покупці з оголошень» запропонували Олені П. від 68 до 180 000 гривень.

Що впливає на ціну гектара

Які ж фактори впливають на ціну, чи може продаж землі стати вигідною угодою як для продавця, так і для власника паїв, розповів «Слобідському краю» провідний український експерт із земельних питань Олександр Гнітецький.

олександр гнітецький

– На сьогодні вже укладено 83 856 угод. Ця інформація постійно оновлюється на офіційному сайті Держгеокадастру. Це зовсім не багато, враховуючи, що в Україні власників земельних ділянок (паїв) близько 8 мільйонів. Частина людей не продає земельні ділянки – чекає, як поведе себе ринок землі. Але переважна більшість земель на сьогодні знаходиться в довгостроковій оренді, яку розірвати можна або за двосторонньою угодою, або через суд, зрозуміло, що продаж таких земель викличе неабиякі труднощі. Також існує право першого викупу, яке захищає фермерів-орендаторів і надає їм переваги в купівлі ділянки, яку вони вже орендують, – зауважив Олександр Гнітецький.

Експерт пояснив, що продаж землі вирішує питання добросовісного відношення власника до землі, яке часто відрізняється від відношення до ділянок в орендатора. Щодо вартості паїв, то нижня межа ціни на землю закріплена законодавчо і не може бути нижчою рівня НГО (нормативної грошової оцінки). Однакові за розміром ділянки і навіть місцезнаходженням можуть оцінюватися по-різному через якісні показники ґрунтів. Але на вартість пайової ділянки впливає ще й розташування – близькість до великого міста, транспортного вузла (що надає можливість зміни цільового призначення землі).

Також експерт із земельних питань додав, що з кожним роком ціна на земельну ділянку буде підвищуватися на 15–20 %. І чим менше буде пропозицій на ринку землі, тим земля ставатиме дорожчою.

Олександр Гнітецький вважає, що ті, хто почекає з продажем своїх гектарів, отримають набагато більше зиску.

– А щодо очікування деякими власниками землі покупців із-за кордону, то на сьогодні законодавством заборонено продаж землі як іноземцям фізичним особам, так і іноземним компаніям (юридичним особам), – пояснив експерт. – Пайові землі – це близько половини всієї України, мають належати українцям. І це вже історія не тільки про гроші, – висловив свою думку Олександр Гнітецький «Слобідському краю».

Водночас міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко на своїй офіційній сторінці Facebook заявив, що Харківська область увійшла до ТОП-5 лідерів за стартовою вартістю лотів (земельних ділянок) у системі «Прозорро. Продажі». Міністр аграрної політики та продовольства повідомив, що менше ніж за 4 місяці від старту земельних аукціонів у системі «Прозорро. Продажі» стартова вартість паїв подолала позначку в 1 мільярд гривень.

роман лещенко

Роман Лещенко констатував, що станом на 25 січня в системі вже опубліковано 3244 аукціони із загальною площею земельних ділянок 18 тисяч гектарів. Вартість виставлених земель на аукціони з оренди – 927 мільйонів гривень. З них 72 % – землі сільськогосподарського призначення. Міністр нагадав, що державні та комунальні сільськогосподарські землі перебувають під забороною купівлі-продажу, і йдеться винятково про землі приватних осіб або несільськогосподарського призначення.

– Відтепер можна самостійно відстежувати та порівнювати за необхідними періодами в розрізі регіонів та загалом по всій Україні: кількість оголошених та проведених земельних аукціонів окремо за орендою, продажем та разом, площу виставлених у системі ділянок та їх призначення, хто саме оголошує торги, – зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

«Гарний спадок дітям і онукам»

Директор СТОВ «Гусарівське» Балаклійської ТГ Юрій Вовченко вбачає успіх розвитку України не в земельній реформі та не в продажі землі.