Ходиш без маски – штраф: юрист пояснив, за що і як каратимуть порушників на Харківщині

10.11.2020 13:22 COVID-19
Фото: Слобідський край Фото: Слобідський край
У Верховній Раді прийняли закон, згідно з яким українців штрафуватимуть за відсутність масок у транспорті та громадських місцях. Окрім цього, планують карати і представників сфери послуг, якщо відвідувачі перебувають без масок. Що це означає – пояснює харківський адвокат Роман Чумак.

Що ухвалили нардепи

6 листопада депутати Верховної Ради ухвалили законопроект № 3891 про обов'язкове носіння масок чи респіраторів у громадських місцях і транспорті. Тепер відсутність маски чи респіратора тягне за собою накладення штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 170 до 255 гривень.

Харківські вчені виготовили аналог апарата ШВЛ

– Стягувати з громадян штрафи за відсутність маски під час карантину будуть у громадських місцях та транспорті. Наголошую, що правоохоронці будуть складати протоколи і штрафувати порушників відразу на місці, – зауважив Роман Чумак.

За його словами, раніше процедура була трохи іншою – правоохоронці складали протоколи, потім передавали їх до суду, і вже суд вирішував, стягувати штраф з громадянина чи ні. Цікаво, що із 24 100 протоколів, які були складені щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення карантину, судами було винесено рішення тільки за 1146 протоколами.

Окрім цього, попередньо Рада підтримала законопроект № 3890, який має запровадити штрафи для власників бізнесу, установ та організацій за те, що їхні відвідувачі не носять захисні маски.

Згідно з цим законопроектом, штрафувати будуть за пропуск людей у громадські будинки, споруди, громадський транспорт під час карантину без вдягнутих респіраторів, захисних масок, що закривають ніс та рот. Розмір штрафу від 200 до 300 неоподаткованих мінімумів громадян — тобто від 3 400 до 5 100 гривень.

– Штрафи за порушення карантинних правил були й раніше. Ці штрафи стосувалися як громадян, так і власників бізнесу. Тільки раніше притягнення до відповідальності відбувалося на підставі ст. 44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людей) з посиланням на конкретний пункт постанови Кабінету Міністрів України, який установлював таку вимогу. Оскільки тексти постанов постійно змінювались та й самі постанови теж, то відслідковувати конкретні пункти ставало все важче. І доволі часто правоохоронці оформляли протоколи з посиланням не на ту норму, що мало наслідком закриття справи за відсутністю складу правопорушення, – пояснив адвокат.

Він додав, що, як тільки запровадили масове носіння масок у громадських місцях, закладах громадського харчування, транспорті тощо, органи Національної поліції складали протоколи на місці. Постанову про притягнення до відповідальності у таких справах виносив і виносить суд.

На Харківщині за державні кошти приватні лабораторії почали тестувати на COVID-19

Тому, стверджує Роман Чумак, загалом процедура не зміниться, просто регулюватиметься іншою нормою, більш конкретизованою.

– Прийняття таких змін, вочевидь, спричинить посилення контролю за носінням масок та, відповідно, протоколів буде складено значно більше. Раніше справи про порушення карантинних правил розглядалися судами. Тепер такі повноваження дадуть органам Національної поліції, – каже адвокат. – Зокрема, відповідно до цієї норми працівники Національної поліції можуть стягувати штраф на місці вчинення адміністративного правопорушення, незалежно від розміру, винятково за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.

Які штрафи будуть для бізнесу

У сфері штрафів для бізнесу також майже не відбулося ніяких змін.

Так, контроль за допуском осіб у приміщення із носінням засобу індивідуального захисту наразі вже виконується підприємствами, підприємцями, установами, організаціями. Адже за порушення санітарних норм, порушення правил щодо карантину людей уже встановлено відповідальність, яка застосовується як до громадян, так і до посадових осіб.

– Встановлення ще одного штрафу за порушення практично тих самих норм – дублювання відповідальності, яка вже передбачена законодавством, – каже Роман Чумак. – Вважаю прийняття такої норми несправедливим відносно бізнесів з тієї точки зору, що вкрай важко відслідкувати, чи продовжує носити громадянин маску, пересуваючись приміщенням, після того, як його туди було допущено у масці.

На думку адвоката, окрім позитивного боку – дотримання відвідувачами карантинних правил, – існує ще негативний, адже ініціатива щодо притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання за порушення, здійснені їхніми клієнтами, спонукатиме підприємців до вчинення неправомірних дій щодо порушників.

COVID-19 на Харківщині: нові випадки виявили в 15 районах 

– Відсутня правова визначеність цієї норми в частині "невжиття заходів", оскільки вказана конструкція не дозволяє однозначно встановити ознаки правопорушення. Таким чином, залишається незрозумілим, вжиття яких саме заходів може вважатися достатнім та за невжиття яких саме заходів може наставати відповідальність з урахуванням того, що суб'єкт відповідальності позбавлений права застосовувати примус, – зауважив юрист.

Тобто, як вважає Роман Чумак, представники бізнесу не можуть просто виганяти людей з приміщення чи застосовувати силу тому, що відвідувач зняв маску. Тому, на його думку, у практичному застосуванні пропонованої норми можуть виникнути конфліктні ситуації.

Автор: Олександр Гречаний