Податок на депозит уже в дії. Що залишиться на рахунках українців після всіх відрахувань

11.08.2014 08:38 Економіка
finance.obozrevatel.com finance.obozrevatel.com

Минулого місяця Верховна Рада внесла низку змін до Податкового кодексу України. Одним з найбільш обговорюваних нововведень стало запровадження податку на депозити. Скільки ж грошей з рахунків українців підуть до казни і чи вигідно тепер узагалі нести гроші в банк?

З 1 серпня в Україні почав діяти податок на пасивні доходи населення – тобто, усі банківські вклади відтепер обкладатимуться податком. За прийняття відповідного Закону депутати проголосували 4 липня, а 31 липня Верховна Рада внесла відповідні зміни до Держбюджету, уже врахувавши надходження від нового податку. Тож усі ми будемо відраховувати 15 % з прибутку, який приносить банківський депозит. Сума вкладу й нараховані відсотки при цьому ніякого значення не мають.

– При сумі депозиту в 10 тис. грн і середній ставці на 12 місяців у 19,51 %, дохід складе 1951 грн. Однак, враховуючи податок у 15 %, банк як податковий агент нарахує клієнту вже не 1951, а 1658 грн. Тобто фактично реальний відсоток доходу вкладника становить лише 16,58 %, – пояснив, як на практиці діятиме новий податок, економічний експерт громадського руху «Альянс Республика» Ігор Сілінський.

Усі клопоти з розрахунку і сплаті податку бере на себе банк. Не порушується при цьому й банківська таємниця щодо фінансового становища клієнта. Це означає, що при сплачуванні податку інформацію про суму вкладу, суму нарахованих відсотків та персональні дані вкладника до податкової не передаватимуться. Для клієнтів це, безумовно, плюс, адже самостійно ходити у відділення управлінь Міністерства доходів і зборів та декларувати свої доходи по депозитах не доведеться. Крім того, зберігається конфіденційність банківського рахунку.

Податок на доходи по депозитах уже давно працює в більшості країн світу. Приміром, у Литві та Японії такі доходи оподатковуються за ставкою 15 %, у Польщі – 19 %, у Німеччині – 25 %, у Нідерландах – за ставкою від 37 % до 52 %. Однак, порівнюючи Україну з країнами єврозони і членами «Великої вісімки», не можна не враховувати загальний економічний стан, а тим паче інфляцію та стійкість національної валюти.

– Офіційно рівень інфляції в Україні в першому півріччі склав 11,6 %. Говорити про зниження її темпів у другому півріччі, враховуючи тенденції до ослаблення національної валюти, не доводиться, – пояснив Ігор Сілінський. – У переглянутому Держбюджеті на 2014 рік закладено інфляцію на рівні 19,5 %, однак я припускаю, що в реальності цей показник буде ще вищим.

У що це виллється на практиці? Наприклад, на початку року у вас було 1000 грн. У січні реальна вартість цих грошей зменшиться на 19,5 %. Тобто фактично у вас уже буде не 1000 грн, а 815 грн, і товарів на цю суму вже можна буде купити менше, ніж на початку року. А тепер порівняємо інфляцію з реальною ставкою по депозитах, яка залишається після сплати 15-відсоткового податку. Реальний прибуток від банківського вкладу у 16,58 % навіть не покриє річний рівень інфляції, а отже, вкладник не те що не заробляє гроші на депозиті, а навпаки – втрачає їх. Крім того, ситуацію погіршує і нещодавно запроваджене обмеження на зняття коштів з депозитів. Так, 28 липня Нацбанк установив обмеження на видачу банками грошей через каси та банкомати до 150 тис. грн на добу на одного клієнта.

Крім того, Нацбанк знову продовжив обмеження на зняття коштів з валютних рахунків населення. Так, якщо депозит в іноземній валюті розривається достроково, отримати його можна тільки у гривні за курсом банку на день проведення операції. Якщо термін депозиту у валюті закінчився, то отримати його можна в повному обсязі у валюті вкладу на поточний або картковий рахунок. Однак готівкою через касу або банкомат можна отримати не більше ніж еквівалент 15 тис. грн на день за курсом банку на день операції. За словами міністра фінансів Олександра Шлапака, таке рішення було прийняте через значний відтік депозитів у січні – квітні, який перевищив 75 млрд грн.

Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" № 95 від 09.08.2014

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта