Як на Харківщині 50 років тому боролись з радіохуліганами

24.02.2019 15:00 Хронограф
Колаж Бріани Янковської Колаж Бріани Янковської
Сьогодні у це важко повірити, але півстоліття тому, щоб вільно та безкоштовно розмовляти з іншою стороною планети, потрібно було оформити купу документів.

Ті, кому такий дозвіл не дали, працювали в ефірі нелегально; їх називали радіохуліганами. Така діяльність була суворо забороненою. Періодично таких хуліганів відловлювали. Саме про це – у матеріалі «Соціалістичної Харківщини» (так раніше називалась газета «Слобідський край») від 12 лютого 1969 року.

Приборкання «Скорпіона»

– Я «Оператор». Іду на прийом, – лунає голос в радіоприймачах якогось лобуряки.

Невгамовно, настирливо кричить в ефір «Оператор», його підтримують «Пантера», «Скорпіон». Однак їх розваги тривали недовго.

Лише в один день народний суддя м. Мерефи Є. І. Петрик розглянула 4 справи про радіохуліганів.

З позивним «Скорпіон» виходив в ефір В. Науменко, що проживає у Мерефі по вул. Мічуріна, 16. Його спіймали на гарячому, склали акта, притягли до адміністративної відповідальності. Постановою нарсудді накладено штраф в сумі 25 карбованців, а радіоапаратура з пристроєм конфіскована. Для В. Науменка, правда, це не новина. Він втрете притягається до відповідальності і, як видно, не кається. Нарсуддя змушена в зв’язку з цим винести і окрему ухвалу, довести про все, що сталося, за місцем навчання Науменка на курсах водіїв в автоколоні 20661.

Галасували в ефірі, виходячи з позивним «Аленушка», неповнолітній В. Кутепов з селища Високого і його дружки В. Луговий і Б. Бабаєвський. За них штраф сплатили їх батьки. Порушники позбавлені радіоапаратури.

Приборкали і «Сказочника» – М. Удовенка з селища Жихор, «Кристал» – М. Харламова, слюсаря заводу «Серп і молот».

В. Колесник з вул. Валдайської (м. Харків) мав передавач на найвищому рівні і з своїм позивним «Проба» часто виходив в ефір у пізній час.

Чому ж все-таки не зменшується кількість порушників? Народні судді ці справи розглядають, як правило, в кабінетах, не виносячи їх на широкий осуд громадськості.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 22 квітня 1960 року «Про відповідальність за незаконне виготовлення і використання радіопередавальних установок» передбачено за порушення, вчинене вперше, грошовий штраф в сумі 50 карбованців, а при повторному – до 100 карбованців з вилученням радіоапаратури.

Деякі народні судді значно знижують міру покарання. Це стосується, передусім, нарсуду Дергачівського району.

Старший інспектор відділу служби Управління внутрішніх справ м. Харкова М. Д. Субочев розповів:

– Ми ведемо рішучу боротьбу з радіохуліганами, бо вони створюють великі перешкоди роботі служби зв’язку, зокрема, на залізниці, в аерофлоті. Кожний порушник буде спійманий. Це безперечно. Та справа не лише у цьому. Днями ми затримали учня 10 класу 132 школи С. Шатохіна, що проживає по вул. Отакара Яроша, 19, кв. 35. Він під своїм позивним «Чорний тюльпан» вів розмови з іншими неповнолітніми з цього ж району. Як виявилося, вчитель фізики не попередив учнів, що такі розмови в ефірі вести не можна. Він і сам не знав про це. Майже 80 процентів затриманих порушників – це неповнолітні, що вчаться чи тільки-но закінчили школу. На це треба більше всього звернути увагу.

– Майже всі затримані не обізнані з технікою, – сказав О. В. Рябовол, інженер Держінспекції електрозв’язку. – Це не радіолюбителі, а справжні радіохулігани, злісні порушники порядку в ефірі, з ними треба вести рішучу боротьбу.

В. Ковтун, юрист

Читайте також: Де в Харкові планували пустити підземний трамвай