Як на Харківщині півсторіччя тому до зустрічі Нового року готувалися

31.12.2020 12:14 Хронограф
Фото: Hunting for Reality Фото: Hunting for Reality
Новорічне свято, як і передноворічна подарункова лихоманка, у 1970 році не дуже відрізнялося від сьогоднішнього. Так само було потрібно встигнути зробити все, що не встигли за рік; так же купували мандарини та апельсини, так само шукали ялинку. Змінилися хіба що подарунки.

Зрозуміло, смартфони тоді не тільки не  дарували, а й уявити таке диво ніхно те міг. Але і модні чобітки, і нове пальто або ювелірна прикраса та навіть квіти могли опинитися під ялинкою в новорічну ніч. До речі, цікавий факт – серед бракон’єрів, які «полювали» на лісові ялинки, виявилось багато дітей. Але вони робили це не для продажу, а для себе, – мабуть, по селах тоді не так багато ялинок продавали, як у місті, а ліс-то поруч, та й ялинки дуже хотілось. До речі, головна ялинка Харківщини у ті роки стояла не на площі, а в саду Шевченка, біла пам'ятника – саме там відбувалися головні святкові події.Отже, гортаємо сторінку за сторінкою нашу газету за грудень 1970 року.

Фото з архіву «СК»

№ 236 від 4 грудня

До Нового року ще багато часу, та діти вже юрмляться у магазинах, де розпочалась торгівля ялинковими прикрасами. Очі малят розбігаються: скільки красивих іграшок довкола! Тут і пишнобороді Діди-Морози, і рум’яні Снігуроньки, і різнобарвні кулі та шишки, рибки… Яку вибрати? Допоможе у цьому, коли ви відвідаєте Центральний універмаг, продавщиця секції ялинкових прикрас Агнеса Животченко. Спитає, якого розміру ви збираєтесь придбати ялинку, які іграшки вже є. Якщо за покупкою прийшли лише батьки, запитає, скільки років дітям. І кожен вдячний за добру пораду.

Фото з архіву «СК»

№ 246 від 17 грудня

Захистити лісову ялинку

Новий рік на порозі. І всі ми хочемо мати вдома святково прикрашену ялинку. Цього року на пункти продажу лісгоспи надішлють 150 тисяч ялинок і сосон. Ці дерева будуть зрубані не на шкоду лісу, а для його освітлення, очистки. Хижак же, що для наживи рубає найкращі ялинки, нищить зелену красу, часом непоправно шкодить лісовим масивам, особливо сосновим, які є заслоном піскам.

У грудні минулого року університетська дружина охорони природи провела кілька рейдів. Притягнено до відповідальності чимало осіб, що незаконно зрубали в лісі сосни та ялинки. Прикро, що серед порушників було багато школярів. Це наводить на думку, що в школах ведеться недостатня виховна, роз’яснювальна робота, спрямована на захист «зеленого друга». Хвойні дерева – могутні легені міста. Ми повинні оберігати і примножувати зелене багатство.

М. Єселевська, керівник дружини охорони природи ХДУ, кандидат біологічних наук , І. Волошина, член дружини

№ 247 від 19 грудня

На всі смаки

На конвеєрах філіалу № 1 Харківського об’єднання взуттєвих підприємств появилися жіночі чобітки з хутровою підкладкою на середньому модному каблучку. Підошва шкіряна. Розширена в носку колодка і приталена халявка підкреслюють стрункість ніг жінок і дівчат. У продаж уже надійшло близько трьох тисяч пар чобітків.

З початком п’ятирічки підприємством вироблено і реалізовано 634 тисячі пар взуття на всі смаки. На конвеєрі експериментального цеху головного підприємства йде опробування технології пошиття літніх жіночих черевичків з ремінцем-застібкою. До весняно-літнього сезону вже виготовлено перші сотні пар босоніжок.

№ 253 від 27 грудня

Подарунки, подарунки, подарунки

Яка жінка піде на новорічний бал без прикрас: елегантних сережок, кулона, оригінальної брошки? Особливо, коли це подарунок дорогої людини. Великим попитом користуються прикраси, які випускає Харківська ювелірна фабрика. Охоче купують, зокрема, вироби з позолоченого срібла. Більшість операцій по їх виготовленню виконують машини, та остаточний вигляд залежить від золотих рук майстра, що завершує роботу. У Григорія Івановича Головка саме такі руки. Ось він уже складає чергову партію брошок.

Багато виробів фабрики продає «Чарівниця», де на ваш вибір щодня близько тисячі подарунків. Особливо людно тут в останні дні грудня. Лише за один тиждень харків’яни придбали подарунків на 150 тисяч карбованців. Та й як не купити те чарівне намисто, яке пропонує одна з кращих продавщиць магазину Е. Лиманова?

Фото з архіву «СК»

№ 254 від 29 грудня

З новосіллям, друзі!

70 тисяч квадратних метрів житла – такий новорічний подарунок харків’янам від будівельників. Два будинки-красені виросли на Павловому полі – перший в Харкові 14-поверховий і 9-поверховий. Одержали ключі від нових квартир і щасливі новосели будинку № 3 на Червоношкільній набережній, будинку на Селекційній станції. Але найбільше новосільних тостів прозвучать у новорічну ніч на Салтівському масиві.

Подбали будівельники і про те, щоб зручно жилося новоселам Салтівки. Стануть до ладу чотири магазини, їдальня. Два дитячих садки на 560 місць розчинять двері перед наймолодшими жителями району.

Квіти, квіти

Жодне свято не можна уявити без квітів. Прикрасять вони напередодні Нового року і житла харків’ян. Примула, цикламени, аспарагус, традесканції – 21 тисячу квітів у горщиках виростили працівники підприємства зеленого господарства. Білий бузок, хризантеми, кали – вони поки що цвітуть в оранжереях. В переддень Нового року в магазини міста надійде у продаж понад 5 тисяч квітів. Порадують харків’ян і маленькі зелені ялинки – їх вирощено понад 3 тисячі.

Сонячні дарунки

Цими днями у Харків з Одеського порту надійшло 100 тонн апельсинів. Завезено таку ж кількість кримського винограду. Щодня у магазини надходить більше 100 тонн різних сортів яблук.

№ 255 від 30 грудня

Щедрі ярмарки

Розгорнулася торгівля на новорічних ярмарках, які триватимуть до 31 грудня. Ось що розповів про ярмаркові сюрпризи начальник міського управління ринків Б. С. Думнов:

– На ярмарках продається велика кількість сільськогосподарських продуктів, зокрема, м’яса завезено близько 150 тонн. Це – яловичина, свинина, птиця, кролі. Яєць надійшло у продаж – 120 тисяч штук, меду – 12 тонн, свіжих овочів – близько 50 тонн.

Активну участь у новорічній торгівлі взяли господарі Дергачівського, Золочівського, Шевченківського, Балаклійського, Первомайського та інших районів. Окремо слід відзначити колгосп «1-е Травня» Золочівського району, який вже не раз нагороджувався дипломом «За активну участь у ярмарку».

Міські організації ведуть зустрічну торгівлю. Особливим попитом користуються вироби фабрики імені Тінякова. Заплановано продати промислових і продовольчих виробів на суму близько півтора мільйона карбованців. І міських жителів, і гостей привітно зустрічають у підприємствах громадського харчування. В меню їдалень традиційні страви української та російської кухні. Для ярмарків Будинки культури і клуби підготували цікаві новорічні програми з участю Діда-Мороза та Снігуроньки.

Р. Степанов

Веселі зимові канікули*

Ось і прийшла вона – казка, в яку вірять і дорослі, і діти, – весела новорічна ялинка, Дід-Мороз, Снігуронька. А з ними – довгождані шкільні канікули. У всіх Палацах культури міста і області ялинки вберуться в святкові шати, запалають міріади різнобарвних вогнів. Гостинно розчиняють двері зимові піонерські табори, створені при школах. Тут відпочинуть понад 4 тисячі дітей. Будинок відпочинку «Роща», один з найкращих на Харківщині, прийме наймолодших – учнів перших-четвертих класів.

4,5 тисячі школярів області побувають на новорічних балах у Палацах культури міста, відвідають музеї і театри. А у віддалені райони відправиться «ялинка-мандрівниця» разом з Дідом-Морозом, Снігуронькою. Самодіяльні митці вирушають у подорож з веселими новорічними програмами: будівельники – на Красноградщину, залізничники – на Золочівщину, зв’язківці – у Борову.

Щороку під час зимових канікул юні харків’яни відправляються у подорож по Батьківщині. І цього разу близько трьох тисяч учнів шкіл Харкова і області поїдуть до Москви, Києва, Ленінграда, Каунаса, Мінська, П’ятигорська і Севастополя. Юні туристи відпочинуть, познайомляться з визначними місцями, історичними пам’ятниками.

*Надається зі скороченням

Читайте також: У пошуках будянської тарілки: розслідування наших журналістів 50-річної давнини