Як у Харкові 70 років тому акордеони конструювали

03.11.2018 13:00 Хронограф
Фото з газети "Соціалістична Харківщина", № 44 від 9 березня 1948 року Фото з газети "Соціалістична Харківщина", № 44 від 9 березня 1948 року
Чим могла пишатися Харківщина у далекому 1948 року – читайте на сторінках нашої газети тих часів.

Чи знали ви, що в далекому 1948 році харківські майстри сконструювали та почали випускати акордеони, що харківська «парфумерка» була однією з найбільших у країні, що Харківський ветінститут саме в цей час готувався до переїзду? Про ці та інші події та явища – у нашому огляді.

 № 44 від 9 березня

В лютому цього року Харківська музична фабрика випустила 423 гармонії, 60 баянів – вдвічі більше, ніж за цей же місяць торік. Але цього мало, бо з кожним днем збільшується попит населення на музичні інструменти.

Любителі музики давно просили фабрику почати випуск акордеонів. Перші два акордеони з’явилися – вони сконструйовані харківськими майстрами. До баянів і акордеонів випускаються красиві футляри  з дермантину і гранітолю.

З кожним днем підвищують темпи й культуру виробництва 60-річний  технорук Логвінов, що працює зараз над механікою акордеона, майстер Коломенцев, зайнятий баянними акордами, настроювач Осадчий і десятки інших стахановців.

Зараз на фабриці пожвавлення: відбуваються технічні наради про перехід на конвейєрне виробництво. Переміщуються цехи, змінюється технологічний процес. Наприкінці другого кварталу конвейєр буде пущено, і замість 400 фабрика даватиме 1000 гармоній на місяць – через кожні 12 хвилин буде готовий новий музичний  інструмент.   

№ 53 від 16 березня

Оновлена фабрика

Одна з найбільших в СРСР – Харківська парфумерна фабрика, збудована в роки п’ятирічок, випустила в 1940 році продукції на 50 мільйонів карбованців. Сьогодні вона має кращі можливості, ніж до війни. Знову піднялися світлі,  просторі цехи, в них вища техніка, сучасне обладнання.

Заново збудовано великий косметичний цех, що випускає креми різних сортів і зубну пасту. Допоміжний цех незабаром виготовлятиме потрібну кількість алюмінієвих тюбиків. Закінчується будівництво і обладнання нового парфумерного цеху, в три рази більше від довоєнного. Він випускатиме одеколон і духи. Картонажний цех, що являє собою цілу фабрику, виробляє за зміну 50 тисяч коробок.

Фабрика випускає щодня десятки тисяч флаконів одеколону, духів, коробок пудри і зубного порошку.

Багато уваги приділяється поліпшенню побуту робітників: влаштовано хороший гуртожиток у трьохповерховому будинку на території фабрики, дитячі ясла, садок на 90 дітей, їдальню.

Останні місяці фабрика розширює асортимент: з’явилися нові сорти духів, відновлюється квіткова серія: «Запашний горошок», «Трефль», «Бузок», «Кармен» тощо. Уперше в скляних баночках випускається крем «Червоний мак».

На фото: стахановка фабрики К. Ісаєва біля дозирувальної машини розфасовує крем «Весна». Фото П. Омельяненка.

 № 56 від 19 березня

Проект будинку  Ветеринарного інституту

Харківський ветеринарний інститут почав свою діяльність 110 років тому і до революції ніяких приміщень не будував. Лише при радянській владі почався його бурхливий розквіт. Набагато збільшився контингент студентів. Колись інститут був на околиці Харкова, але із зростанням міста він опинився в центрі, біля майдану ім. Дзержинського. Назріла потреба перевести інститут на околицю, щоб дати змогу збудувати потрібні клініки для спеціальної підготовки студентів.

Міський виконавчий комітет відвідав ділянку для інституту по Пушкінській вулиці, біля будинку № 124, і ділянку для котеджів професорсько-викладацькому складу розміром 10 гектарів. Наприкінці лютого цього року Міністерство вищої освіти затвердило проект будівництва. Автори його – архітектори Касьянов і Єрмілов, співавтор – Давидов. Будівництво почнеться в 1949 році, його вартість – 31,5 млн карбованців, строк – 5 років.

Передусім будуватимуть клінічний корпус, потім – корпус гуманітарних наук. На Толкачівці буде споруджено три трьохповерхових гуртожитки для студентів і п’ятиповерховий будинок на 90 квартир для професорсько-викладацького складу. Крім того, два будинки на 34 квартири кожний буде збудовано для молодшого обслуговуючого персоналу. До інституту по Пушкінській вулиці прокладатиметься трамвайна колія.

№ 57 від 20 березня

Ательє мод

Багато років трудового життя віддав С. А. Апонін створенню нових моделей одягу для харків’ян. До весняно-літнього сезону старий модельєр-конструктор приготував альбом з шістьма власними оригінальними моделями жіночих демісезонних пальто. Альбом дуже популярний серед замовців ательє мод № 2 Обллегпрому. Частину моделей вже виготовлено, вони демонструються на манекенах.

За вікнами – мороз, сніг, а в м’яких кріслах ательє відвідувачі вже переглядають журнали мод – «Літо 1948 року». Жінка розгортає пакунок:

– Ось наш вітчизняний драп. Правда, чудовий колір?

Після грошової реформи і скасування карток в ательє багато зроблено для кращого обслуговування замовців. Одержано велику кількість матеріалів – сукна, шерсті, шевіоту, трико. Замовцеві тепер не треба шукати матеріал на доклад – він одержує тут усе, від підкладки до ґудзиків. Художньо оформлюються великі вітрини. На фігурах, які будуть встановлені, щотижня мінятимуть вбрання, демонструватимуть кращі моделі.

У книзі відгуків і побажань – багато записів. Робітниця ХТЗ, колгоспник з приміського села, офіцер і науковий робітник – люди різних професій – зустрічають тут чуйне й культурне обслуговування.

На фото: модельєр тов. Грицевський здає жіноче пальто. Фото П. Омельяненка.

Читайте також: Космонавт Георгій Береговий – уродженець Харківщини?