Купуємо курчат для домашнього стада — як вибрати здорових і міцних

30.03.2019 11:20 Корисно
Фото: kurjer.info Фото: kurjer.info

Навесні господар формує куряче стадо, і для цього потрібен молодняк. Ті, у кого ані квочки, ані інкубатора, курчат купуватимуть, і наші поради саме для них.

Спочатку визначимося з продавцем

Як на нас, ідеальний варіант купівлі курчат — це домовитися з власником інкубатора, який добре себе зарекомендував, аби той продав уже щеплених добових курчат. Чому саме добових? Річ у тому, що курчата, які вилупися, мають вроджений імунітет, що «працює» максимум 2–3 доби. Кумедні кількаденні золотаві клубочки пір’я, які так приваблюють покупців на базарі, імунітет уже втратили, а за віком надто малі, щоб протистояти небезпекам навколишнього середовища. І якщо купувати курчат, молодших за два тижні, то відсів може бути занадто великий.

Фото: ua.bizorg.su

Багато хто купує молодняк на птахофабриках або в дослідних господарствах. Тут є свої позитивні й негативні моменти. Беззаперечний плюс: упевненість, що придбаєш саме ту породу, яка потрібна. А далі — мінуси, може й дрібні, але...

Здебільшого такі підприємства працюють з оптовим покупцем. Таке замовлення часто передбачає і відбір за статтю (для м’ясних порід — півників; для яєчних, відповідно, — курок). Зараз стать майбутнього курчати можуть визначити під час овоскопування. Коли пташеня вилуплюється, його теж перевіряють на «півник-курка». І, звісно ж, поважному клієнту забезпечують максимальну відповідність замовленню. А відходи (не те щоб відвертий брак, а те, що замовнику не потрібно — хоча й іншому покупцю теж не надто...) продають, так би мовити, у роздріб. Сюди ж потрапляють і такі курчата, які в зоні ризику за екстер’єром і показниками активності.

Звичайно, у приватних продавців можуть бути ті самі недоліки. До них додасться невизначеність породи й сумніви в тому, що курчата щеплені (адже відразу після народження їм уже потрібно дати певні медичні препарати, а в домашніх умовах багато хто цим нехтує). Але якщо курчат виводили саме для продажу на базарі, то навряд чи перебирали за статтю. Тож визначайтеся самі, у кого купуватимете курчат, і — вперед, за майбутнім стадом!

 

На що дивитися в курчати

Коли ви вибираєте курчат на базарі, потрібно перед придбанням дуже уважно оглянути кожну особину, обмацати їхні животики. Придатних до подальшого вирощування курчат відрізняють ясні оченята, короткий і товстий дзьоб, вони «одягнені» у м’який блискучий пух. Вони мають м’який підібраний животик, пружний і довгий кіль, упевнено стоять на ногах. Їхні крила не відвисають і щільно притиснуті до тулуба, пух — рівний і м’який. Пуповина має бути без слідів кровотечі, клоака — чистою і рожевою.

У птахів м’ясних порід — синювато-сірий колір лапок, шкіра в пупкового кільця і дзьоба з різними відтінками, а ще — рихлий пух і злегка збільшений животик.

Здорові курчата дуже рухливі, активні. Якщо постукати по коробці, в якій їх тримають, то вони реагують на звук і прямують до його джерела.

Потрібно перевірити й апетит маленьких курчат. Пташеня має почати клювати насипаний для нього корм або хоча б цікавитися ним.

Не беріть курчат, у яких випорожнення пінисті, блідо-жовтого кольору або темно-коричневі з кров’яними цятками — це ознака заразних хвороб.

Переохолоджені або ж хворі курчата будуть згорблені, з перерослими маховими перами.

Фото: hochunashe.ru

У хворих пташенят також може бути склеєно засохлим послідом задній прохід. Таких курчат, а також тих, у які маленькі втягнуті животики, купувати не варто.

 

Півник чи курка?

Визначити стать курчати можна декількома способами. Можна розправити крило пташеняти: майбутні курочки мають пера різної довжини, а півники однакової. Ще один спосіб: обережно вивернути клоаку добового курчати й подивитися; якщо побачите червонуватий горбок – значить, це півник.

Якщо взяти курча за загривок, то курочка зазвичай підбирає лапки під себе, а півень залишає розслабленими.

Фото: pro-kur.ru

Якщо взяти курча в кулак і перевернути догори ногами, то зазвичай курка крутить головою і намагається притиснути її до грудей, а півень такого не робить.

Якщо курча не жовте, а чорне, сіре, яскраво-руде, пух навколо клоаки курки, як правило, темніший, ніж у півників. Гребінець у курок акуратний, усі відростки одного розміру, у півників зубчики можуть бути різного розміру. Дзьоб у півників більш «гачкуватий».

У плімутроків та інших строкатих курей зі статтю визначитися легше. У курчат на голові є біла пляма, чим вона яскравіша й чіткіша — тим більша ймовірність, що це курка. Також курки мають чорніші ноги й блідіші смужки на крилах (принаймні, наявність цих ознак підвищує імовірність належності до жіночої статі). А от у курчат породи Борки-колор (яєчний крос) добові курчата відрізняються за кольором: курочки —– коричневі, півники — білі.

Далі — трохи статистики, але цікавої.

Точність визначення статі курчати за зовнішніми ознаками й поведінкою — 60–70 %.

Точність сортування за статтю за забарвленням пуху — 98‒99 %.

Точність сортування курчат на півників і курочок одразу після інкубації за японським методом (ґрунтується на оцінюванні форми рудиментарних горбків у слизовій оболонці клоаки курчати) — 90 %.