Кури: яку птицю залишаємо на зиму

02.09.2019 08:00 Корисно
Фото: vesti.bg Фото: vesti.bg

Восени постає питання, яку птицю залишати для стада. Тож є ще час придивитися до курочок і вибрати найгідніших кандидаток — і, звісно ж, півників-кандидатів.

Курки

Перевагу віддають молодим курочкам з правильною статурою, яскраво-червоними обличчям, сережками і гребнем, сильними, міцними ногами – ознаками хорошого здоров’я. Вибраковують молодок з викривленою грудною кісткою. Вона буває у птиці, яка довгий час недоотримувала мінеральні речовини.

Фото: agronomu.com

Тоді ж сортують і дорослу птицю за тими ж ознаками. Однак якщо йдеться про яєчне стадо, то враховують і продуктивність за цим показником. Несучки, які відкладають яйця з частими і тривалими перервами, будуть небажані. Слід придивитися і до термінів линьки: найкращими несучками вважаються ті кури, які линяють пізніше за інших.

Ознаки курей, які нестимуться добре і, навпаки, погано, пропонуємо далі в таблиці. 

Екстер’єрні ознаки

Курка, яка нестиметься

Курка, яка не нестиметься

Гребінь і сережки

Великі, червоні, ніжні, соковиті і м’які

Маленькі, жорсткі, бліді, менш повні і зморщені

Відстань між лобковими кістками

Становить 8–10 см, кінці лобкових кісток гнучкі

Становить 2–4 см, кінці лобкових кісток негнучкі

Оперення

Блискуче, гладке, щільно прилягає, хвостові пера зношені

Мінливе або яке добре збереглося

Клоака

Велика, подовжена, волога, рухлива, блідо забарвлена

Маленька, суха, щільно стиснута

Півні

Відбирають заразом і півників. Якщо у планах господаря займатися племінним розведенням курей, тоді без півня ніяк не обійтися, а якщо курей багато, то навіть від декількох. Адже якщо не дотримуватися співвідношення курей і півнів у племінному стаді, то при інкубації велика кількість яєць може виявитися незаплідненою. Власно кажучи, один півень може покрити за день і 20, і 30 курочок, але при такій інтенсивній навантаженості він швидко виснажується, у нього можуть спостерігатися так звані прохолости, тобто відсутність запліднення курки.

Фото: gaden.com.ua

Багато залежить і від темпераменту півня, і від його породи. У яєчних порід і кросів, де півні рухливі, активні і темпераментні, нормальним вважається 12–15 несучок на одного самця. Представники м’ясо-яєчних порід менш рухливі, мають спокійніший темперамент і характер, тут уже припадає 8–10 курей на одного півня. Півні м’ясних порід не такі активні, вони швидше трохи флегматичні й поводяться спокійно, розмірено та важливо виступаючи у своєму гаремі. Тому вони краще справляються зі своїми обов’язками, коли кількість курей не дуже велика, 5–6 курочок на одного півня.

На селянському подвір’ї найчастіше можна зустріти стадо безпородних «простушок». Зазвичай один безпородний півень справляється з 10–12 несучками, а якщо в стаді близько 25 курей, то цілком вистачить двох. Задля наочності пропонуємо ту ж саме інформацію, зведену в таблицю. 

Тип породи

Кількість самиць на одного самця

Яєчні породи і кроси

12–15

М’ясо-яєчні породи

8–10

М’ясні породи

5–6

Безпородні «простушки»

10–12