Побутова хімія: як не помилитися у виборі

20.02.2021 16:20 Корисно
Фото:vesti-ua.net Фото:vesti-ua.net
Побутова хімія вже давно стала невід’ємною частиною домашнього господарства. У кожної господині є свій арсенал засобів, які допомагають їй у лічені хвилини навести порядок і чистоту в домівці. Але увага! – чи всі вони безпечні?

Основними товарами побутової хімії, які застосовуються в повсякденному житті, є: засоби для прання (пральні порошки, засоби для замочування, полоскання, пом’якшення та відбілювання тканин, зокрема господарське мило), мийні засоби та засоби для чищення. Розібратися з ними допомагав генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко.

Чим перемо?

Усі синтетичні засоби для прання залежно від призначення поділяються на основні групи:

– універсального призначення;

– засоби для прання вовняних і шовкових тканин;

– засоби для прання білих тканин (містять у складі оптичні та/або кисневі засоби для відбілювання);

– засоби для прання бавовняних і лляних тканин.

Основу мийних засобів складають поверхнево-активні речовини (ПАР), які відповідають за відділення бруду від волокон тканин. Водночас вони негативно впливають на мозок, печінку, нирки, здатні до накопичення в організмі в значних концентраціях, особливо якщо вони застосовуються разом з фосфатами. Ці речовини погано вимиваються з тканин: можуть залишатися навіть після 10 обполіскувань. Про наявність значної концентрації аніонних ПАР у складі мийних засобів свідчить велика кількість піни.

Другий за значенням компонент – фосфати. Вони пом’якшують воду і підсилюють мийну здатність, але можуть викликати захворювання шкіри і впливати на стан організму загалом. Проникають в організм людини через шкіру і дихальні шляхи під час ручного прання або якщо одяг був недостатньо виполосканий.

Кондиціонери для прання у своєму складі містять катіонні ПАР, які не такі шкідливі, ніж аніонні. Застосовуються кондиціонери наприкінці прання і повністю не вимиваються з тканин.

Засоби для відбілювання поділяються на дві основні групи – з вмістом хлору і кисню.

 Переваги та недоліки хлорвмісних засобів

Переваги

Недоліки

– працюють навіть за низьких температур;

– простота у використанні (не потребують кип’ятіння);

– можуть бути використані для дезінфекції різних поверхонь.

– негативний вплив на тканини: активне використання може призвести до пожовтіння і зносу;

– відбілюють тільки бавовняні та лляні тканини;

– відносно короткий термін зберігання (за 6 місяців зберігання втрачають від 50 до 75 % початкової активності);

– неможливість використовувати в автоматичних пральних машинах;

– неприємний запах.

Кисневі засоби для відбілювання можна використовувати за температури від 40°С. Їх переваги – висока ефективність для всіх видів тканин та можливість використання для кольорових тканин. Такі засоби можна використовувати разом з пральними порошками у пральних машинах. Вони є ефективним дезінфікувальним засобом. Головний недолік – у рідинній формі (або формі гелю) під час зберігання дуже швидко втрачають свою ефективність. У порошку вони зберігають свої властивості до 5 років.

Читайте також: Домашні рецепти миючих засобів для кухні 

Начищаємо до блиску: чи корисно?

Мийні засоби для посуду у своїй основі мають аніонні ПАР, мінеральні солі, консерванти, барвники, ароматизатори, екстракти рослин, гліцерин (для захисту шкіри рук). Вони містять ПАРи, які є потенційно небезпечними і можуть бути джерелом потрапляння хімічних часток до стравоходу. Головним компонентом засобів для чищення є абразивні речовини. Можуть бути у вигляді порошку (добре очищають бруд, але водночас можуть пошкодити поверхню), пасти, гелю або рідини (абразивні речовини там не такі агресивні або відсутні). Основними складовими таких засобів є аніонні ПАРи, сода, гідроксид натрію, кислоти, органічні розчинники, спирти.

Основним компонентом господарського мила є солі вищих жирних кислот. Сировиною можуть бути не тільки рослинні й тваринні жири, але і синтетичні жирні кислоти, тому його використання знижує ризик виникнення алергії, але не унеможливлює. Сучасне господарське мило, яке випускається з відхиленнями від національного стандарту, за складом уже наближається до мийних засобів: до його складу можуть входити і фосфати, і засоби для відбілювання.

Як не зашкодити

На що слід звертати увагу у виборі засобів для прання, миючих або засобів для чищення та як з ними поводитися, радить Володимир Величко:

– головне, звертайте увагу на попереджувальну інформацію, яка застерігає про небезпечність таких товарів і містить правила поводження з ними;

– використовуйте всі засоби тільки відповідно до призначення;

– ретельно обполіскуйте речі та посуд у гарячій воді, щоб не допустити потрапляння шкідливих речовин в організм;

– зберігайте мийні засоби в щільно закритих ємностях;

– вибираючи мийні засоби, уважно вивчайте їх склад та рекомендації щодо застосування; особливу увагу приділяйте кількісному складу ПАР і фосфатів; якщо вона відсутня – не купляйте;

– вибирайте безфосфатні пральні порошки: в них вміст ПАР значно знижений, а фосфати відсутні;

– обов’язково застосовуйте гумові рукавички, щоб уникнути контакту із шкірою;

– беріть для прання ту кількість засобу, яку встановив виробник;

– вибирайте товари побутової хімії без яскраво вираженого аромату;

– для прання дитячих речей використовуйте спеціальні дитячі порошки;

– обмежуйте використання засобів побутової хімії в аерозольній упаковці (балонах) під тиском;

– використовуйте засоби тільки тоді, коли це дійсно необхідно;

– ціна та відома торгова марка світових лідерів-виробників не завжди є гарантією високої якості та безпечності. Товари під однією назвою, які вироблені для країн з різним рівнем розвитку, можуть відрізнятися за своїм складом і, як наслідок, безпечністю.