Рецепти страв до святкового столу
Пряна качка з яблуками
Знадобляться: качка – 1 шт., яблука – 4 шт., апельсини – 2 шт., кориця – 1–2 палички, чебрець (можна сушений) – 1 пучок, сіль, чорний мелений перець, імбир сушений – за смаком.
фото: pikabu.ru
Качку помити, розрізати по грудці, розгорнути і промокнути паперовим рушником. Змішати сіль, чорний мелений перець і сушений імбир і натерти цією сумішшю качку. Апельсини і два яблука помити і нарізати кружечками. Потім викласти їх на деко, розкласти на фрукти розламані палички кориці й гілочки чебрецю (або посипати сушеним). Зверху викласти качку розрізаною частиною донизу і накрити фольгою. Поставити в розігріту до 170 градусів духовку на три години. Потім дістати качку, зняти фольгу і додати нарізані часточками два яблука, що залишилися. Збільшити температуру духовки до 200 градусів і запікати до рум’яної скоринки.
Буженина по-домашньому
Знадобляться: свинина (шийка або лопатка) – 1 кг, яйце – 1 шт., борошно – скільки знадобиться, вода – 1–1,5 склянки, часник – половина великої головки, сіль, чорний мелений перець, кориця, зерна гірчиці – за смаком.
фото: poradu.pp.ua
М’ясо помити, обсушити й натерти сіллю і спеціями. Часник можна нарізати на невеликі шматочки і нашпигувати ним м’ясо або ж подрібнити, змішати зі спеціями й натерти ним м’ясо. Потім загорнути м’ясо в харчову плівку і покласти на ніч у холодильник. Наступного дня з яйця, води й борошна замісити тісто, не круте і не рідке – приблизно як для смажених пиріжків. Тонко розкачати тісто, загорнути в нього свинину, защипнути як слід краї та загорнути все у фольгу (не щільно). Розігріти до 200 градусів духовку і помістити в неї на деку майбутню буженину. Запікати протягом 40 хвилин, потім зменшити температуру приблизно на 10 градусів і запікати ще годину. Готове м’ясо остудити при кімнатній температурі, не виймаючи з фольги, потім розгорнути, зняти запечене тісто (його можна з’їсти окремо) і дати полежати м’ясу трохи в холодильнику. Подавати на стіл з будь-яким соусом.
Салат «Царська шапка»
Знадобляться: свинина або яловичина – 300 г, картопля – 4 шт., яйця – 5 шт., буряк – 1 шт., морква – 1 шт., сир твердий – 100–150 г, волоські горіхи – 100 г, зелень петрушки або кропу – кілька гілочок, часник – 2–3 зубчики, гранат – 1 шт. (для прикрашання), майонез – 400 г, сіль, чорний мелений перець.
фото: restoclubnsk.ru
М’ясо відварити і нарізати соломкою або маленькими кубиками. Картоплю відварити у лушпинні, зняти шкірку і натерти на грубій тертці. Буряк відварити або запекти в духовці, почистити й натерти на грубій тертці. Сиру моркву помити, почистити і теж натерти на грубій тертці. Яйця відварити, очистити від шкаралупи й відокремити жовтки від білків. Одне яйце відкласти. Жовтки решти яєць порубати ножем, білки натерти на дрібній тертці і покласти окремо від жовтків, сир натерти на дрібній тертці. Волоські горіхи подрібнити, часник подрібнити, зелень дрібно нарізати. Салат потрібно викладати на плоске блюдо шарами. Причому кожний інгредієнт можна або попередньо змішати з невеликою кількістю майонезу і за необхідності посолити й поперчити, або кожен шар змащувати майонезом, викладаючи на блюдо.
1-й шар: половина картоплі, сіль, майонез, чорний мелений перець;
2-й шар: буряк, сіль, майонез, трохи часнику, волоські горіхи;
3-й шар: натертий сир;
4-й шар: половина м’яса, сіль (за необхідності), майонез, чорний мелений перець;
5-й шар: частина нарізаної зелені;
6-й шар: яєчні жовтки, сіль, майонез, чорний мелений перець;
7-й шар: морква, сіль, майонез, трохи часнику, чорний мелений перець;
8-й шар: волоські горіхи, натертий сир;
9-й шар: м’ясо, що залишилося, майонез, чорний мелений перець, волоські горіхи, зелень, що залишилася.
Змішати картоплю з майонезом і покрити нею весь салат, формуючи гірку, щоб не було видно різнокольорову начинку. Потім намочити руки й надати салату форму шапки з опушкою внизу. Покрити весь салат тонким шаром майонезу. Змішати білок, подрібнені волоські горіхи й тертий сир і обсипати ними опушку шапки. Прикрасити шапку гранатовими зернами (можна викласти орнамент). З відкладеного яйця з білка вирізати корону, наповнити її гранатовими зернами і прикрасити нею верхівку салату. Поставити в холодильник на кілька годин для просочення, можна на ніч, якщо готувати салат заздалегідь.
Оселедець під грибною шубою
Знадобляться: оселедець – 2 шт., морква – 2 шт., цибуля – 2 шт., свіжі гриби – 400 г, яйця – 6 шт., волоські горіхи – 200 г, майонез – 400 г, олія – для смаження, зелена цибуля – 1 пучок.
Цибулю нарізати кільцями, моркву натерти на грубій тертці і злегка обсмажити на сковороді до м’якості. Оселедець почистити, видалити кістки і дрібно нарізати. Волоські горіхи подрібнити й змішати з нарізаним оселедцем. Гриби відварити протягом 10 хвилин у киплячій воді, остудити і нарізати невеликими пластинками. Яйця відварити, чотири яйця порізати кубиками, два відкласти (вони знадобляться для прикрашання).
Салат викладати пошарово: перший шар – оселедець з горіхами, другий шар – нарізані яйця, зверху змастити майонезом, третій шар – обсмажена морква з цибулею, четвертий шар – нарізані гриби, зверху змастити майонезом, п’ятий шар – натерті на грубій тертці два яйця, що залишилися. Зверху прикрасити дрібно порізаною зеленою цибулею.
Бутерброди закусочні з буряком і оселедцем
Знадобляться: буряк варений (великий) – 1 шт., яйце – 2 шт., філе оселедця – 1 шт., часник – 2 зубчики, хліб житній – 1 шт., майонез – до смаку, зелень петрушки – кілька гілочок.
фото: povarenok.ru
Буряк відварити, натерти на грубій тертці, а часник – на дрібній. Перемішати з невеликою кількістю майонезу. За допомогою склянки вирізати хлібні кружечки під основу для бутербродів і злегка підсушити їх у духовці. Яйця відварити і нарізати тонкими кружальцями, філе оселедця порізати на невеликі поздовжні шматочки. Потім на кожен шматочок хліба укласти кружечок вареного яйця, зверху – 1 ч. л. бурякової маси, поверх неї – шматочок оселедця, і прикрасити петрушкою.
Цитрусовий мус
Знадобляться: апельсини – 4 шт., вершки жирні – 500 мл, цукор – 120 г, яйця – 4 шт., м’ята – кілька гілочок для прикрашання.
фото: cookorama.net
Апельсини помити, обдати окропом і обтерти насухо. З половини апельсина зняти цедру і вичавити апельсиновий сік, процідити його крізь ситечко. Жовтки відокремити від білків, з’єднати з апельсиновим соком і цукром, поставити на вогонь і нагрівати, постійно помішуючи, до 60–65 градусів. Потім охолодити, спочатку при кімнатній температурі, потім у холодильнику, накривши харчовою плівкою, щоб суміш не увібрала в себе інші запахи.
Поки суміш охолоджується, збити вершки за допомогою блендера або міксера в пишну масу. Невеликими порціями вмішати у вершки апельсинову масу, додаючи її стільки, щоб смак і консистенція сподобалися. Потім наповнити мусом креманки, накрити зверху харчовою плівкою і прибрати в холодильник, щоб мус «дозрів».
Подаючи на стіл, можна посипати цедрою і прикрасити листочками м’яти.
Медівнички
Для тіста: борошно – 500 г, мед – 150 г, цукор –150 г, яйця – 2 шт., жовтки – 2 шт., вершкове масло – 1 ст. л., мелена кориця з гвоздикою – 1 ч. л., сода – 0,5 ч. л. Для помадки: яєчні білки – 2 шт., цукрова пудра – 200 г , сік половинки лимона, какао – 1 ст. л., молоко – 2 ст. л.
Влийте до борошна розтоплений мед з прянощами, додайте цукор, яйце, 3 жовтки, масло, соду й замісіть тісто. Чим довше вимішувати, тим краще тісто підніматиметься під час випікання. Якщо тісто густе і кришиться, влийте 2–3 ст. л. запареної кави. Залиште на ніч. Наступного дня перемісіть, розкачайте, виріжте формою фігурки собачок і кісточок. На спині тваринки і з одного краю кісточки зробіть наперстком дірочку, змажте білком і печіть у нагрітій духовці 10–15 хвилин. Коржики ще гарячими змажте знизу помадкою.
Для помадки білки розітріть з цукровою пудрою і лимонним соком. Частину помадки зафарбуйте звареним з молоком какао – нею змажте собачок. А білою змажте кісточки.
Медівнички спечіть заздалегідь. Їх можна вішати на різнокольорових ниточках на ялинку.