Вигонка: даримо квіти, вирощені до свята

17.11.2019 08:00 Корисно
Фото: superdom.ua Фото: superdom.ua

Весняні квіти на вікні, коли ззовні лютує зима, сприймаються як справжнє чаклунство. Проте, це той самий випадок, коли кожен може стати чарівником — якщо, звичайно, заздалегідь запасеться всім необхідним і виконає нескладну підготовчу роботу.

Клумба в горщику

Процес виведення рослини зі стану спокою, забезпечення його росту і цвітіння за допомогою спеціальних прийомів називається вигонкою. Так і вирощують ґрунтові квіти у горщиках (а інколи, на радість дітям, у скляних ємностях у воді) узимку. Такі рослини не гинуть після цвітіння, а якщо зберегти цибулини або коріння квітів після вигонки, то їх можна буде висадити на постійне місце у ґрунт.

Фото: greenmarket.com.ua

Вигонку переносять геть не всі квіти. У домашніх умовах виганяють крокуси, нарциси, гіацинти, тюльпани, примули, півонії, рябчики, монтбрецію, мускарі, галантуси, хіонодокси, пушкінії, інші цибулькові, дрібноцибулькові й бульбоцибулькові культури. Але найчастіше беруть нарциси, тюльпани і гіацинти, тож про них і розповімо.

 

Трохи ботаніки

Ці рослини належать до цибулинних. У стані спокою в їх цибулинах формуються органи майбутніх рослин. Під впливом певних штучно створених факторів (температура, вологість, освітленість) рослини виходять зі стану спокою і квітнуть у невластивий для цього час.

Але щоб квітка зацвіла, насамперед потрібно посадити цибулину. Які вимоги до посівного матеріалу з огляду на вигонку? Слід зважити на те, що під час розвитку рослини і цвітіння цибулина витрачає свої поживні речовини, тому на вигонку відбирають тільки здорові, щільні, без ушкоджень, великовагові й великі (екстра, перший розбір) цибулини із зовнішньої лускою.

Фото: homester.com.ua

До вигонки цибулини готують заздалегідь — з весни. Вирощують рослину у відкритому ґрунті, строго дотримуючись агротехніки для даної культури, не допускаючи цвітіння, і добре підгодовують повним мінеральним добривом для закладання повноцінних квіткових бруньок.

Для вигонки слід відбирати зрілі, великі цибулини, діаметром не менше 3–4 см для тюльпанів і нарцисів, а для гіацинтів — від 4–5 см. Щоб вони краще дозріли, їх можна після викопування помістити в тепле приміщення, у якому в перші 10 днів підтримується температура +20 ºС, а наступні 10 днів +30 ºС, а потім знову +20 ºС дня чотири. Далі зберігають цибулини, як звичайно. Якщо все це зроблено, то  рослини під час вигонки рясно цвістимуть, і квіти будуть відмінної якості.

Але якщо хтось не подбав про посадковий матеріал заздалегідь, не варто засмучуватись. Узимку в великих садових центрах продають цибулини, професійно підготовлені до вигонки. Вони завжди більші і дорожчі за звичайні (призначені для висаджування у відкритий ґрунт восени). Це пов’язано з тим, що такі цибулини вже пройшли попередню підготовку перед вигонкою за допомогою спецобладнання, тому вони гарантовано мають усередині зачатки квітів. Вигонка таких підготовлених цибулин проводиться менш клопітно й набагато швидше за часом, що зовсім не зайве для новачків.

 

Висаджуємо цибулини

Розроблені фахівцями технології дозволяють отримувати квіти в заплановані терміни; регулюючи температурний режим, можна прискорити або сповільнити цвітіння. Для отримання квітів до 8 березня слід починати посадку у вересні — листопаді. Для вирощування гіацинтів потрібно близько чотирьох місяців, тож щоб отримати квітучу рослину до свята, висаджувати їх потрібно вже на початку листопада. Нарциси — з вересня (зрозуміло, що до 8 березня вже запізнилися, але й після нього бувають приводи дарувати квіти, чи не так?) до грудня. А от тюльпани висаджують наприкінці жовтня – на початку листопада.

Фото: matla-flowers.com.ua

Для вигонки рослин використовують стелажі, ящики, широкі низькі горщики, миски. Земля має бути дернова, перегнійна і чистий пісок у співвідношенні 2:2:1. На дні обов’язково потрібно зробити дренаж з гальки або битого посуду. Дуже важливо, щоб плоска сторона цибулини була спрямована не до денця горщика, а до його стінки. Тоді перший лист буде звернений назовні — це красивіше і декоративно виглядає на підвіконні.

У горщики діаметром 12–15 см садять по три цибулини одразу, відступивши від краю 2 см, відстань між рослинами — 1–2 см. Глибина посадки 3–4 см, цибулини мають виступати над поверхнею на 1–2 см. Потім посадки поливають і на закривають ґрунт зверху мохом або засипають піском – шаром 1 см. Висаджені цибулини далі зберігають у добре вентильованому підвалі, полив не потрібен. Рости вони зазвичай починають на 40–50-й день після висаджування. Коли цибулини вкореняться й досягнуть 5–6 см у висоту, їх можна переносити у приміщення для вигонки. Щоб отримати квіти до 8 березня, робити це потрібно не пізніше 23–28 квітня.

 

Режим вигонки

Тюльпани після висаджування вимагають постійної температури 8–9 ºС. Якщо квіти плануються до Нового року, необхідно, щоб температура у приміщенні, де зберігатимуться горщики з висадженими цибулинами, не перевищувала 5 ºС. За три тижні до бажаного строку цвітіння, коли паростки досягнуть висоти 6–8 см, рослини виносять на світло і тримають далі при температурі 18–20 ºС, при цьому рясно поливаючи. Як тільки тюльпани зацвітуть, їх переміщують у прохолодніше місце з температурою 8–10 ºС, де вони й цвістимуть 7–10 днів.

Фото: bekker.kz

Гіацинти після висаджування тримають у такому самому режимі, як і тюльпани, аж до переміщення у світле місце. Далі вже йдуть відмінності. По-перше, поливати їх слід дуже обережно, бо зайва вогкість призводить до загнивання цибулин, до чого особливо схильні голландські гіацинти. По-друге, щоб гіацинти цвіли 7–10 днів, температура має складати 15–20 ºС.

Нарциси після висаджування тримають у темному приміщенні з температурою 5–9 ºС. За 2,5–3 тижні до початку цвітіння переносять у світле місце з температурою 16–18 ºС. Коли зацвітуть, чинять так само, як і з тюльпанами — і так само насолоджуються їх квітами 7–10 днів.

Після цвітіння горщики залишають на світлі до повного відмирання вегетативної частини рослини, а потім переносять у підвал. Поливання при цьому слід припиняти поступово. У липні виймають цибулини з горщиків, очищають від землі і зберігають відповідно до агротехнічних вимог до культури. Для наступної вигонки їх можна використовувати тільки після 2–3 років висаджування у відкритий ґрунт.

Звичайно, це ще не всі тонкощі процесу вигонки. Але, принаймні, цілком зрозуміло: цей процес не такий уже і складний, щоб не спробувати виростити квіти до свята — а якого, кожен вирішить сам.

 

Який сорт вибрати?

Тюльпани. Краще брати прості ранні, деякі сорти Дарвінових гібридів і класу Тріумф. Папугові, пізні махрові і лілієквітні для вигонки не годяться. Щодо сорту, то це: Кис Неліс, Крістмас Марвел, Парад, Бьюти Апельдорн,  Каллінан, Бандунг, Олаф, Кайзерскрон.

Фото: ogorodniki.com

Нарциси. Загальна вимога — дрібноквіткові. Сорти: Айс Фоліс, Флау Дрифт, Маунт Худ, Флау Рекорд.

Гіацинти. Можна змусити квітнути фактично будь-який сорт, але краще брати ранньоквітучий. Найчастіше використовують: Бісмарк, Ян Бос, Гран Ліла, Анна-Марія, Амстердам, Інноссис, Дельф Блю, Остара, Ерос, Пінк Перл.

 

Можливі проблеми під час вигонки

 

Проблема

Причини виникнення

Відсутність квітів

недостатні розміри посадочного матеріалу (дрібні цибулини);

рідкий полив;

висока температура на початковому етапі вигонки;

завчасне перенесення горщика з рослинами в тепле й добре освітлене приміщення

Деформовані квітки

висока температура утримання або надлишок світла на початковому етапі вигонки

Бутон не розкрився

нерегулярний або недбалий полив

Нерівномірне квітнення

посадковий матеріал різного розміру;

нерівномірне освітлення рослин

Квіти загнивають

через надлишковий полив загниває субстрат;

субстрат недостатньо пухкий;

відсутність дренажу і/або надто низька температура повітря

Жовте листя

протяги;

неправильний полив;

недостатнє освітлення

В’яле довге листя

занадто пізнє перенесення рослин у тепле й добре освітлене приміщення;

брак світла в період цвітіння

Уповільнений ріст рослини

завчасне перенесення горщика з рослинами в тепле й добре освітлене приміщення;

недостатній полив