З чого робити паркан: переваги й недоліки різних матеріалів

24.08.2018 10:30 Корисно
sippanel.ru sippanel.ru
Кожний власник земельної ділянки хоче себе захистити від вторгнення небажаних гостей. Саме тому вони зводять паркани. І кожний вид огорожі має свої переваги — і свої вади.

Цегляні
Цей матеріал використовують для парканів уже понад 100 років — і для огорожі-стіни, і для декорування конструкцій з інших матеріалів. Такі огорожі добре захищають подвір’я і блокують зовнішній шум. Для таких парканів використовують різні типи цегли: клінкерну, безобжигову та керамічну.

Фото: Зоя Голіусова
Найчастіше для парканів обирають клінкерну цеглу, адже вона найбільш міцна й морозостійка. Укладають її на цементний або цементно-вапняний розчин. Під цю «стінку» потрібен добротний фундамент, виконаний з дотриманням усіх будівельних правил. Якщо знехтувати цією вимогою, то стіна у кращому випадку піде тріщинами, а в гіршому — обвалиться цілими секціями, і добре, якщо не на господаря.
Цегляна огорожа потребує значних одноразових вкладень: вартість будматеріалів і, якщо передбачається наймана праця, роботи. Але, якщо все зроблено правильно, далі не доведеться витрачатися на фарбування, ремонт та інше «парканне ТО».
Плюси. Такий паркан будується, як то кажуть, на віки. Цегла не вигоряє на сонці, матеріал вогнестійкий, не потребує частого очищення і якогось специфічного догляду.
Мінуси. Цегляна огорожа доволі дорога, та й часу на якісне будівництво піде багатенько.

Бетонні
На відміну від цегляного, такий паркан можна звести без обтяжливого процесу мурування або обробки, це дуже зручне і практичне рішення. Сучасні технології дозволяють виробляти бетонні огорожі привабливми, а не так, як колись — сірими й одноманітними. Тепер можна зустріти найрізноманітніші огорожі з малюнками, арками, облицювальною плиткою. Наливний бетон облицьовують плиткою, а гладку поверхню паркана штукатурять, прикрашають цікавими бетонними колонами.

Фото: Зоя Голіусова
Дедалі частіше огорожу виготовляють зі збірних залізобетонних конструкцій («європаркани»). Вони, безсумнівно, привабливі зовні та простіші в монтажі. За призначенням можна розподілити на декоративні й захисні. Перші більше орієнтовані на декоративну функцію, другі — трохи капітальніші.
Готові модулі виробляють як в ажурному, так і суцільному виконанні. Бетонні панелі забарвлюють у будь-який колір, включають елементи з металу, цегли. Малюнок огорожі може імітувати натуральний камінь, цеглу або скелясту поверхню.
Теоретично термін служби такої споруди — 20–30 років. Практично – усе залежить від якості сировини, з якої виготовлено блоки, і того, чи було суворо дотримано технологічні вимоги під час виробництва.
Плюси. Більш-менш демократична ціна, простота у спорудженні, декоративність включно з різноманітністю форм.
Мінуси. Висока вірогідність низької якості матеріалу.

Металеві
Вони теж бувають різні, але згадаємо лише про основні види: ковані, із сітки та профнастилу. Й одразу зазначимо, що ці три види об’єднує матеріал, але не «плюси» й «мінуси», тож доведеться кожний з них характеризувати окремо.
Огорожі з кованих металевих конструкцій — аристократи серед парканів.

 

Фото: Зоя Голіусова

Вони мають дуже ефектний декоративний вигляд. Можна виготовити суцільну ажурну огорожу з кованих елементів, а можна використати лише декілька фрагментів, які все одно потребують відповідного «оточення», як король — почту. І вся ця краса коштуватиме ой як багатенько, тож таку розкіш можуть дозволити собі далеко не всі.
«Демократичний» варіант ажурного металевого паркана — огорожа із сітки. Власно кажучи, доступна ціна досягається за рахунок зовнішнього вигляду такої огорожі, занадто простого й непрезентабельного.
Щодо матеріалу, з якого виготовляють (мабуть, тут більше підійде слово «монтують») такий паркан, то зараз у продажу бувають і рулони сітки різного плетіння (найпоширеніший — рабиця), і вже готові панелі на металевих каркасах.

Фото: ntkzavod.com.ua

Монтується така огорожа доволі просто. Але слід пам’ятати, що вона вимагає догляду: тільки оцинкована сітка не потребує захисту, а звичайну чорну сітку-рабицю необхідно пофарбувати олійною фарбою, щоб запобігти появі іржі.
Як не дивно, ці два зовні несхожі види огорожі мають однаковий недолік: вони залишають відкритою особисту зону власника подвір’я. Звичайно, можна за власне парканом установити листи полікарбонату, навіть цікавих кольорів, але ж боролися за красу або ціну, а такий прийом зведе нанівець усі ці клопоти.
І, нарешті, паркани з профнастилу. Вони зараз вельми популярні, і для цього є причини. Металеві листи для них бувають різного виконання: оцинковані, з полімерним покриттям, та ще й різнокольорові.

Фото: ntkzavod.com.ua

Така огорожа не вимагає особливого догляду, справляє охайне враження і надійно захищає прибудинкову територію. Конструкції легкозбираються, а завдяки доступній ціні матеріалу їх багато хто може собі дозволити. Звичайно, не слід забувати, що крім власне металевих листів потрібно придбати ще й комплектуючи для монтажу. Але навіть враховуючи це, можна вважати, що такий варіант паркана може бути оптимальним зі співвідношення ціна/зовнішній вигляд/трудомісткість зведення.