Зола – де і як її використовувати в будь-яку пору року

06.02.2019 10:50 Корисно
Фото: podkormka.guru Фото: podkormka.guru

Опалювальний сезон ще триває, і печі виробляють, крім тепла, і цінний побічний продукт — золу. Як це часто буває в житті, в основному його використовують — як добриво, препарат для захисту рослин, будматеріал — в інші пори року. Але дізнатися, як і для чого можна використати й «законсервувати» попіл, можна й зараз із нашого матеріалу.

На дрібну — крупну розподілися!

Перше, що слід зробити із золою (жужелицею), — привести до ладу. Якщо дрова були зі цвяхам, гвинтами тощо, ці металеві предмети слід відокремити від попелу. Буває, що в золі трапляються обгорілі кусочки деревини. Їх вибирають і використовують як деревне вугілля. А ще слід просіяти попіл через решето. Те, що залишилося, можна розподіляти за призначенням.

Фото: sb.by

Жужелицю, яка залишається після згоряння вугілля, можна використовувати відразу — для посипання слизьких ділянок дороги, стежок. А можна «законсервувати»: обладнати короб для складування в сараї або під навісом, щоб туди не потрапляли опади. А ще краще — три короби, для золи різних фракцій: дрібної, середньої та жужелиці.

Якщо пічку топили пелетами або дровами зі шпал або інших конструкцій, просякнутих будь-якими речовинами — проти гниття, для міцності або ще чогось (доцільність використання таких дров залишимо для окремої розмови) — зола після них категорично не годиться для використання в саду чи на городі. Адже всі ці види палива містять речовини, які можуть бути дуже шкідливими для людини. Тож золою, яку вони утворюють, можна також посипати на доріжки, попередньо змішавши її з піском — подбаємо і про взуття, і про чистоту в хаті. Можна також такий попіл і «законсервувати», як жужелицю і будь-який інший, а використовувати вже навесні.

І, нарешті, зола, яка залишається після згоряння деревини. Вона універсальна — і для аграрних цілей годиться, і для ремонтно-будівельних.

 

У саду й на городі

Натуральна деревна зола покращує механічний і хімічний склад ґрунту, може з успіхом замінювати мінеральні-фосфорні та калійні добрива.

Фото: supersadovnik.ru

Її використовують при весняно-осінній обробці ґрунту, а також вносять безпосередньо перед посівом і висадкою розсади в лунки, рядки, а також активно застосовують у літній період у вигляді сухої підгодівлі вегетуючих рослин у міжряддя і у вигляді рідкого добрива. Але деревна зола, по-перше, — лужна речовина, тож додавати її варто лише в кислотні ґрунти. І, по-друге, це їдкий луг, який у великих концентраціях здатний знищити ґрунтові бактерії, дощових черв’яків і інших корисних представників ґрунтової фауни. Тому слід суворо дотримуватися норм внесення золи. І, як наслідок, не варто розкидати золу на городі взимку: навесні з талими водами вимиється невідома кількість внесеного, і через це земля може недоотримати мінеральні речовини — а може й перетворитися на перенасичену.

А от куди золу — і деревну, і просіяну кам’яновугільну – можна й потрібно використовувати взимку, то це в компостні купи, для розкислення та збагачення компосту фосфором, калієм і мікроелементами. Сировину в такі купи закладають кількома шарами. Кожен з них містить: дренаж зі зрізаних дрібних гілок дерев і кущів, грубих, здерев’янілих стебел бур’янів (15–20 см, для створення оптимальної вологості); рослинні залишки (20–25 см, без ущільнення); гній (4–5 см); ґрунт (2–3 см). І останній шар — зола, близько 10 кг на 1 м3 субстрату.

 

Будівний матеріал

Якщо ви плануєте роботи з використанням бетонних і розчинних сумішей (зрозуміло, що це не зимова справа, але готуватися варто заздалегідь), то й тут у пригоді стане зола. Розчин з нею можна використовувати для обладнання надвірних майданчиків і доріжок, для будівництва, ремонту тощо.

Фото: stroyimdom.com

Дослідження і практика довели: якщо до таких сумішей додавати пилоподібну золу, вони мають кращі характеристики зв’язності, розшаровування та водовиділення. Бетон при цьому стає дуже міцним, щільним, водонепроникним, стійким до деяких видів корозії, менш теплопровідним. Орієнтовний вміст золи для бетонів нормального твердіння — 100 кг/м3, це може дозволити зекономити до 40–80 кг цементу на 1 м3 розчину. Для отримання оптимальних результатів потрібен правильний підбір компонентів бетонної суміші й ретельне дотримання технології проведення робіт з бетонування, а це залежить від інгредієнтів розчину (їх виробників) та його призначення. Тому якщо хтось хоче скористатися таким методом виготовлення суміші, ще є час для того, щоб «законсервувати» золу та знайти варіант прийнятного співвідношення кількості та ціни інших компонентів бетону.

Автор: Данило Мигай