Харків'яни знімають нові фільми до міжнародного фестивалю

Харків'яни знімають нові фільми до міжнародного фестивалю

robinzon.tv

Готуй стрічки навесні! Так можна перефразувати відому народну мудрість щодо харківського «Дитятка».

Цей міжнародний дитячий телефестиваль проходитиме у Харкові традиційно восени, але вже сьогодні сотні дітей готуються взяти у ньому участь.

Набір стартував

Як повідомляє оргкомітет Міжнародного дитячого телевізійного фестивалю «Дитятко», для участі у в ньому у 2015 році подано вже 248 конкурсних робіт від 223 учасників з 53 країн світу. Найбільше робіт надійшло від представників США – аж 37, із Великої Британії – 17, Ірану – 15, Франції та Канади по 13, із Бразилії 11 та Індії 12. За кількістю поданих робіт лідерами є номінації «Кращий короткометражний фільм для дітей» – 100 робіт та «Кращий анімаційний фільм для дітей» – 86 робіт. Роботи прийматимуться ще до кінця червня.

У роздумах та творчих муках зараз перебувають учасники Центру Творчого Розвитку «Арт Холст». Разом зі своїм керівником Світланою Конюховою юні вихованці центру розпочали роботу над художнім фільмом-нарисом про Харків, про досягнення його мешканців під назвою «Натхненний космосом». Чи встигнуть узяти участь у сьомому «Дитятку», залежить від того, як скоро вдасться закінчити роботу над фільмом. Зараз дорослі шукають фінансову підтримку для втілення юнацьких ідей.

Минулого року «Арт Холст» в особі п’ятьох 14–15-річних школярів Таісії Потеряйко, Анастасії Петрової, Юлії Худолій, Дар’ї Васячки, Демида Шинкаренка та їхньої наставниці Світлани Конюхової став переможцем у номінації «Кращий документальний фільм дитячої телевізійної студії» за фільм «Війна була позавчора».

Дебют, що підкорив серця

Стрічку тоді автори присвятили 70-річчю Великої Перемоги. У ній діти показали, що знає молоде покоління про Велику Вітчизняну війну, як ставиться до цієї теми. Вражають у фільмі кадри, на яких прохожі просто відмовляються спілкуватися на тему Великої Вітчизняної війни, коли школярі не знають дат початку війни, не можуть назвати основних битв, міст-героїв, полководців, кількість втрат, які принесло нищівне протистояння... І як нагадування у фільмі – інтерв’ю ветеранів, які розповідають про побачене, про те, як було страшно, як боролися і залишилися живими.

– Це наша перша робота, але вона видалася такою серйозною та змістовною, – розповідає керівник центру Світлана Конюхова. – Діти дуже відповідально підійшли до цієї справи, налаштувалися робити щось вартісне. Та й сама по собі тема мала на меті повну участь як інтелектуальну, так і душевну, занурення у неї.

За словами пані Світлани, у роботі над документальною стрічкою замало просто зняти реальних людей чи факти. Потрібно зняти таке кіно, яке б зачепило глядача.
Ту стрічку «Арт Холст» створив ще у 2013 році. І тоді автори навіть і не могли здогадатися, наскільки актуальною вона буде сьогодні. Фільм юних творців – це як нагадування про те, що найбільша трагедія світу не повинна повторитися знову.

Під час підготовки фільму діти навчилися працювати з історичними джерелами, перейняли основи журналістської та операторської роботи.

– Працювали над створенням стрічки півроку. І це було зовсім нелегко. Багато чого діти не знали й не вміли, але отримали нові навички та знання. Вони відчули себе детективами, які щось дізналися і розкажуть це іншим. Одна із авторів навіть вирішила пов’язати своє життя із журналістикою, – ділиться художній керівник.

За словами Світлани, після того, як діти побачили вже готову роботу, один із авторів Демид Шинкаренко сказав: «Я думав, що буде «так собі», а як добре вийшло!». Ну а про реакцію професійного журі «Дитятка» ми вже знаємо: перший млинець для «Арт Холста» виявився далеко не грудкою.

Про серйозні речі

Автори фільму не криються, що вірили – їхня робота переможе на фестивалі.
– Ця перемога заслужена, цінна, сприймається як те, що не здобулося легко. І для нас ця перемога важлива, – каже Світлана Конюхова.

Вона відзначає, що подібні «Дитятку» фестивалі у сучасному світі життєво необхідні. На її думку, це першочергово культурний обмін, який допомагає людям і дітям збагачуватися духовно, розуміти інший світогляд. По-друге, це чудова підтримка дитячої екранної творчості.

– Якщо не буде таких телефестивалів, таких місць для дитячої реалізації, то не буде у дітей стимулу щось творити, розвиватися у цьому напрямі. Тим паче у нашому місті. Велике місто Харків і без таких фестивалів – це несерйозно, – упевнена Світлана Конюхова.

Студія Світлани, як і десятки таких самих в Україні, сьогодні чекає на державну підтримку. При цьому для них можливість втриматися на ногах – це і затвердження якихось державних програм, і отримання грантів, але в першу чергу – проведення таких от дитячих телефестивалів.

– Культуру потрібно плекати з дитинства, юності, а телебачення і є частиною нашої культури, – каже Світлана Конюхова.

А поки що жінка зі своїми вихованцями сподіваються допрацювати розпочату стрічку, відзняти свою телепередачу і підкорити не тільки чергове «Дитятко», але й інші міжнародні фестивалі у Франції, Росії, Іспанії.

Тетяна Лісна, матеріал з газети "Слобідський край" №21 від 19.02.2015

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ