Танки, постріли, музей та гуляш. Під Харковом відтворили криваву бійню часів ВОВ (ФОТО)

11.03.2013 08:52 Культура
фото Віктора Кочетова фото Віктора Кочетова

Масштабна історична реконструкція битви радянських військ і першого чехословацького окремого піхотного батальйону під командуванням Людвика Свободи проти елітних частин 3-ї танкової дивізії СС «Тотенкопф», що мали значну чисельну перевагу, відбулася в с. Соколово Зміївского району 9 березня, в 70 річницю битви.

В урочистостях, присвячених 70-річчю битви, взяли участь перший заступник Міністра оборони України Олександр Олійник, перший заступник Міністра оборони Чеської Республіки пан Властіміл Піцек, заступник голови обласної державної адміністрації Євген Савін, ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій під Соколовим, учасник Параду Перемоги 1945 року Дмитро Крячко, представники чеської делегації, інші. На святкові заходи з'їхалось близько 300 представників чеської сторони.

Учасники акції також провели урочистий мітинг, присвячений тим героїчним подіям, відвідали музей бойового братерства, поклали квіти до братської могили радянських та чехословацьких воїнів та спробували гуляш з польової кухні.

В самій реконструкції взяли участь понад 400 людей, зокрема представників молодіжної громадської організації "Київський клуб "Червона зірка", чеської громадської організації "Соколово" та інші. Професійно виконана реконструкція бою викликала у глядачів ефект присутності на справжній битві Великої Вітчизняної війни.

ЩО ВІДБУВАЛОСЯ У СОКОЛОВО. БІЛЬШЕ ФОТО ТУТ

Від вибухів дрижала земля. Декільна сотень глядачів, які з'їхалися подивитися на цю видовищну подію, не могли стримати емоцій і вигуками підтримували чеських і радянських бійців, які раз за разом відбивали атаки супротивника. Ворог відходив, перегруповувася і починав нову атаку. Погодні умови в цей день, як і сімдесят років тому, не дозволяли ні одній із сторін підняти в небо авіацію, тому бій був наземний, без підтримки з повітря.

Як зазначив Євген Савін, зберігання пам’яті про Велику Вітчизняну війну та визволення Харківської області - одне з основних завдань ХОДА.

- Один з головних аспектів виховання молоді - це дати їй можливість вивчити історію своїх батьків, бабусь та дідусів. Тому і відкриття Соколовського музею бойового братерства, і реконструкція битви за Соколове мають позитивний момент у вихованні майбутнього покоління, - підкреслив Євген Савін.

Довідка. Битва під Соколово проходила з 8 по 13 березня 1943 року. В перший день приблизно о 13:30 за місцевим часом 14 німецьких танків рушили на Соколове, однак були відкинуті назад мінометною атакою з радянських позицій. Через дві години німці організували другу атаку і прорвали частково оборону села. В ході важкого бою чеські війська відкрили вогонь по німецьких танках і закидали ворогів гранатами. Командир батальйону Людвіг Свобода вирішив відправити радянські танки в контратаку, але перший же з них продавив лід на річці Мжа, за якою укріпилися чехи, що виключило можливість танкової підтримки і відрізало німцям шлях до відступу. Озброені двума гарматами ЗІС -3, кулеметами "Максим" та Горюнова, автоматами, протитанковими рушницями, гранатами, чехи декілька разів відбивали танкові атаки німецьких військ, продемонстрували мужність, високі бойові здатності, справжній героїзм і самопожертву. Тільки за перший день цього бою були вбиті або поранені близько 80 чешських воїнів, наступного дня втрати склали ще близько 50 бійців. У бою загинув командир роти надпоручик Отакар Ярош, який кинувся під танк зі зв'язкою гранат і підірвався разом з ворогами. За цей подвиг Отакару Ярошу першому з іноземних громадян було посмертно присвоєно звання героя Радянского Союзу. Загальні втрати сторін за підрахунками істориків склали 86 чоловік вбитими з чешської і радянскої сторони, 2400 - з німецької.

Андрій Войніцький

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта