Унікальну монету "севський чех" відрили харківські археологи (ФОТО)
Працівники Слобожанської археологічної служби вже понад десять років досліджують територію Цареборисівської фортеці.
Перше місто Слобідської України – Цареборисів – було зведено за наказом царя Бориса Годунова в 1599 році на місці нинішнього села Червоний Оскіл та з перервами проіснувало трохи більше сторіччя. Кожного року археологи приїжджають із фортеці зі знахідками.
Поступово вченим відкривається планування забудови фортеці, а знайдені предмети розповідають про те, як жили її мешканці 400 років тому. Польовий сезон 2010 року теж не став виключенням.
Читайте також: Харківські археологи розкопали амазонку з прикрасами (ФОТО)
Традиційні в побуті козаків предметів: ґудзики, пряжки, натільні хрести, а також чимало монет Московського царства – срібні копійки і гроші Івана IV Грозного, монети царів Федора Івановича і Олексія Михайловича – у цих місцях, за словами археологів, є традиційними. Але у 2010 році була й найбільш унікальна знахідка – севський чех.
У кінці XVII ст. розпочалося активне заселення південних околиць Московської держави переселенцями з Речі Посполитої, де в обігу була красива західноєвропейська кругла срібна монета.
Звичайно, ці люди не хотіли приймати московські монети, які були маленькими і непрезентабельними. Задуману царем Олексієм Михайловичем грошову реформу щодо випуску для української та білоруської територій нової монети на зразок грошових знаків Речі Посполитої почала впроваджувати в життя його дочка, царівна Соф’я. Монету карбували в місті Севськ протягом лише одного – 1686-го – року. Але через категоричну відмову населення користуватися новими монетами ці гроші доволі швидко було вилучено з обігу.
– Коли ми отримали цю знахідку, то почали через Інтернет шукати згадки про наявність таких монет, – показує унікальну монету із зображенням двоголового орла та ініціалами спадкоємців російського престолу, якої практично не торкнувся час, -розповідає директор Слобожанської археологічної служби Ірина Голубєва. – Спочатку взагалі знайшли чотири такі монети – зокрема, в Ермітажі та приватних колекціях.
За словами фахівця, ціна аналогів, наявних у приватних колекціях, якщо вони виставляються на продаж в Інтернеті, стартує від 1000 доларів.
Катерина Терещенко, матеріал з газети "Слобідський край" №97 від 15.08.2013