Унікальну монету "севський чех" відрили харківські археологи (ФОТО)

фото надані Слобожанською археологічною службою фото надані Слобожанською археологічною службою

Працівники Слобожанської археологічної служби вже понад десять років досліджують територію Цареборисівської фортеці.

Перше місто Слобідської України – Цареборисів – було зведено за наказом царя Бориса Годунова в 1599 році на місці нинішнього села Червоний Оскіл та з перервами проіснувало трохи більше сторіччя. Кожного року археологи приїжджають із фортеці зі знахідками.

Поступово вченим відкривається планування забудови фортеці, а знайдені предмети розповідають про те, як жили її мешканці 400 років тому. Польовий сезон 2010 року теж не став виключенням.

Читайте також: Харківські археологи розкопали амазонку з прикрасами (ФОТО)

Традиційні в побуті козаків предметів: ґудзики, пряжки, натільні хрести, а також чимало монет Московського царства – срібні копійки і гроші Івана IV Грозного, монети царів Федора Івановича і Олексія Михайловича – у цих місцях, за словами археологів, є традиційними. Але у 2010 році була й найбільш унікальна знахідка – севський чех.

У кінці XVII ст. розпочалося активне заселення південних околиць Московської держави переселенцями з Речі Посполитої, де в обігу була красива західноєвропейська кругла срібна монета.

Звичайно, ці люди не хотіли приймати московські монети, які були маленькими і непрезентабельними. Задуману царем Олексієм Михайловичем грошову реформу щодо випуску для української та білоруської територій нової монети на зразок грошових знаків Речі Посполитої почала впроваджувати в життя його дочка, царівна Соф’я. Монету карбували в місті Севськ протягом лише одного – 1686-го – року. Але через категоричну відмову населення користуватися новими монетами ці гроші доволі швидко було вилучено з обігу.

– Коли ми отримали цю знахідку, то почали через Інтернет шукати згадки про наявність таких монет, – показує унікальну монету із зображенням двоголового орла та ініціалами спадкоємців російського престолу, якої практично не торкнувся час, -розповідає директор Слобожанської археологічної служби Ірина Голубєва. – Спочатку взагалі знайшли чотири такі монети – зокрема, в Ермітажі та приватних колекціях.

За словами фахівця, ціна аналогів, наявних у приватних колекціях, якщо вони виставляються на продаж в Інтернеті, стартує від 1000 доларів.

Катерина Терещенко, матеріал з газети "Слобідський край" №97 від 15.08.2013

Джерело: SLK
Автор:
Администратор сайта