Як рятували поранених під час боїв на півночі Харківщини

23.10.2022 12:56 Область Online

Боєць Нацгвардії на прізвисько «Скромний» розповів про евакуацію ранених бійців під вогнем російських окупантів під час боїв на Дергачівщині Харківської області.

Незадовго до повномасштабного вторгнення «Скромний» звільнився у запас. Та щойно біда прийшла до Харкова – він повернувся в Нацгвардію. Починав війну у  розрахунку ПЗРК (переносний зенітно-ракетний комплекс). Це саме він першим помітив та повідомив про наближення літака, який потім збили гвардійці. 

За деякий час його бригаді знадобився вправний водій для евакуації поранених, і він, не вагаючись, погодився, бо автомобілі – його пристрасть. 

Боєць "Скромний" вивозив поранених у боях на півночі Харківщини

Завдання «Скромного» – вивозити поранених до безпечної зони. Це потрібно робити максимально швидко, незважаючи на обстріли і з мінімальним дискомфортом для бійців.

– Джипи привозили поранених на точку евакуації, де людям надавалася медична допомога. Потім ми їх вантажили до автомобілів швидкої допомоги і вже на Дергачі максимально швидко вивозили по цій дорозі. Це було вдень і вночі, чергування було цілодобовим. Тут стояли 2-3 бригади з кожного батальйону, – розповідає гвардієць. 

Точок евакуації було декілька: мобільні групи в основному були розкидані по селищу, щоб не привертати уваги ворога великим скупченням техніки. Одна з таких точок знаходилася під одним із мостів під Дергачами. Загалом місць, де можна було укритися, там небагато. Натомість напрямок був дуже гарячим.

– Танки, САУ, міномети, словом – росіяни працювали по нас усим, що було, у режимі 24/7. Одного разу ми нарахували з медиком 82 прильоти за годину. А ховатися було ніде. Зариватися не було сенсу через високо розташовані ґрунтові води. Також постійно літав «Орлан». Якщо вони бачили, що стоять медичні машини, то працювали чітко по «швидких», – ділиться «Скромний».

Гвардієць вдячний місцевим мешканцям, які допомагали українським захисникам усім, чим могли. 

– Місцеві мешканці нам дуже і дуже допомагали, за що ми всі дуже їм вдячні! Бувало, і годували, і давали інформацію, що і де відбувається, бо мобільні бригади виїжджали-приїжджали, а місцеві залишалися там і все бачили. Вони допомагали ховати від ворога техніку. Дерева були переважно низькі в населеному пункті, тому місцеві підказували, де зручна місцевість, щоб можна було вирізати арку в кронах дерев і туди загнати машину, аби з повітря її було не видно, – пояснює військовий.

Мобільна група, до якої входить «Скромний», за ці пів року врятувала чимало людей. Тому за нагоди намагається передати свій досвід новачкам. Зокрема, радить ніколи не нехтувати екіпіруванням. Для певності демонструє фото, де уламок з пів сірникової коробки потрапив у штатний український шолом та застряг у ньому. До того ж у людини навіть розсічення не було. 

...Одним з найрадісніших днів для «Скромного» був той, коли він дізнався про деокупацію населеного пункту, звідки він родом.