Болюча оптимізація. Чому закриваються куп’янські школи

24.06.2021 09:45 Область Online

Чотири школи в Куп’янській громаді протягом найближчих двох років вирішили закрити. Ще в кількох припиняється набір до 10-х класів або залишиться лише початкова школа. Такою оптимізацією місцева влада хоче виконати закон і зекономити кошти, але громада – проти закриття.

18 червня вчителі та батьки учнів трьох навчальних закладів Куп’янської громади на Харківщині перекрили автомобільний рух у центрі міста. Вони вимагали не закривати їх школи.

Фото Сергія Кудрявцева у Фейсбуці

Акція протесту під стінами Куп’янської міської ради почалася зранку. Саме цього дня відбувалася сесія міськради, на якій депутати розглядали Стратегію розвитку освіти Куп’янської міської територіальної громади на 2021–2025 роки. Проєкт цього документа розробила комісія, створена у березні. До її складу ввійшли депутати міської ради, старости і керівники закладів освіти.

Згідно зі Стратегією, з 1 серпня 2021 року низка закладів освіти Куп’янської громади оптимізується. Три заклади перетворюються на ліцеї: це ЗОШ № 1, гімназія № 2 і НВК «Школа-гімназія» № 3.

Решта шкіл перетворюється на гімназії або зливається з іншими закладами. Зокрема, Куп’янська загальноосвітня школа № 4 реорганізується в гімназію. З 1 серпня 2021 року сюди припиняється набір до 10-х класів, також до неї приєднуються Пристінська та Осинівська гімназії, а з 2022 року приєднується і Куп’янська гімназія № 1. Дошкільний підрозділ Осинівської гімназії переводиться до ДНЗ № 8 у Куп’янську.

Читайте також: Борівські депутати проголосували за ліквідацію двох шкіл громади

Також гімназіями стають ЗОШ № 6, ЗОШ № 11 (у 2022 році вона приєднується до ЗОШ № 12), гімназія № 7 (у 2022 році вона розформовується: 5–9 класи переходять до НВК № 3, а початкова школа зливається з дошкільним підрозділом цієї ж гімназії № 7). У Куп’янському НВК № 2 у 2021 році залишаються 1–9-ті класи (гімназія) та дошкільний підрозділ. Найменші за кількістю учнів школи – Куп’янська гімназія № 1, Осинівська і Пристінська гімназії – приєднуються до гімназії № 4.

Таке рішення довелося прийняти місцевій владі, аби виконати Закон України «Про повну загальну середню освіту», пояснює начальник відділу освіти міськради Роман Долгін. Згідно із законом, до 2022 року на території громади мають працювати три типи закладів середньої освіти: початкова школа, гімназія і ліцей. Крім того, поштовхом до оптимізації став Бюджетний кодекс і аудиторський звіт, отриманий у 2019 році, яким місцевій владі рекомендовано оптимізувати мережу, аби зекономити кошти й ефективніше використати ресурси.

Але з такою оптимізацією не погодилися батьки та вчителі ліквідованих шкіл. Саме це і спонукало батьківську спільноту вийти 18 червня на протест. Після мітингу біля міської ради протестувальники перекрили автомобільний рух трасою Т-2109. Із транспарантами в руках учасники акції ходили пішохідним переходом, пропускаючи лише машини «швидкої», рятувальників і ремонтні служби. Перекриття дороги викликало неабияке обурення автомобілістів, змушених стояти у пробці. Але протестувальники кажуть: це був вимушений крок.

Фото Сергія Кудрявцева у Фейсбуці

Відплив учнів

Як розповів «Слобідському краю» голова батьківського комітету 9-го класу Куп’янської гімназії № 1 Віталій Клепенко, їх заклад не заслуговує на закриття, адже в гімназії є всі умови для якісної освіти дітей.

– Четверта школа розташована на проспекті Ювілейному в Куп’янську. Вона декілька останніх років має дуже погане опалення. Діти сидять у кожушках, теплому одягу, вони часто хворіють. Як ми можемо віддати своїх дітей у непристосоване приміщення? – нарікає Віталій Клепенко. – По-друге, у нас дуже якісний педагогічний склад. Такий, що з нами співпрацюють багато харківських вишів. Багато випускників Куп’янської гімназії № 1 навчаються успішно в харківських вишах. Є угоди на співпрацю, викладачі вишів кілька разів на рік працюють у гімназії, проводять виставки, наукові досліди, ведуть профорієнтаційну роботу. Не кожна харківська школа може собі таке дозволити.

Але, за даними міськради, у Куп’янської гімназії № 1 є проблеми з набиранням 10-х класів. За словами начальника відділу освіти, щороку гімназія набирає близько 20 десятикласників, коли середня наповненість по місту – 25. Загалом у 5–11 класах тут навчаються 167 дітей.

– Набирати ліцей на базі першої гімназії недоцільно, – вважає Роман Долгін. – Ми розуміємо бажання батьків, щоб їхні діти вчилися і закінчували один заклад, але від вимог законодавства ми не можемо нікуди подітися.

Читайте також: У Барвінківській громаді закривають три школи

Нинішнім десятикласникам, продовжує освітянин, дадуть випуститися наступного року в рідному закладі. Але після реорганізації, коли гімназія набиратиме лише 5–9 класи, прогнозується відплив учнів. Зокрема, цього року до гімназії № 1 вже не набереться 5-й клас. Нинішні дев’ятикласники випустяться, і таким чином у 2022 році в закладі залишаться лише три класи: 6-ті, 7-мі та 8-мі. Навіть якщо наповненість класів складе 20 учнів, загалом у гімназії навчатимуться 60 дітей.

– У центрі міста поряд з першою гімназією є гімназія № 4 і ліцей. Більшість учнів з’їжджаються до першої гімназії з усього міста. Тому тут не потрібно організовувати підвіз. А залишати два напівпусті заклади з приблизно однаковою навчальною успішністю в центрі міста недоцільно, – резюмує начальник відділу освіти.

Щодо проблем з опаленням, то згідно зі звітом про температурний режим, у школі № 4 справді не затишно. Середня температура взимку +15 градусів у коридорах і +18 у класах. Але, щоб у закладі було тепліше, планують замінити труби опалення. Також у гімназії ремонтуватимуть туалети.

Не буде школи – вимре село

Та ще більше спротиву викликало рішення влади закрити сільські школи. Батьки учнів Осинівської та Пристінської гімназій бояться відправляти дітей за 12, а то й за 20 кілометрів до міста розбитими дорогами.

– Ці депутати (які ухвалили рішення про закриття шкіл. – Авт.) хоча б проїхали тією дорогою до села! У нас автобус, особливо в зимовий час, коли їде, то хилиться набік. Як можна по такій дорозі везти дітей? Крім того, у нас 15 дітей перебувають на диспансерному обліку. А ще семеро дітей не переносять дорогу, поїздки в автобусах для них – це випробування, – каже вчителька географії Пристінської школи Ніна Бондарева.

Пристінська гімназія

Пристінську гімназію намагаються закрити не вперше. Як розповіла директорка закладу Юлія Колкунова, чотири роки тому школа вже була на межі закриття. Головна проблема – малокомплектність. Якщо гранично допустима кількість учнів 25, у закладі навчалися 27 дітей. Утім тоді мешканці села не дали закрити заклад. Навіть більше: школу активно почали розбудовувати. Завдяки перемозі в обласному конкурсі «Разом в майбутнє» в різні роки тут установили спортивний майданчик з тренажерами, замінили системи опалення в усьому приміщенні (будівля триповерхова), замінили вікна і облаштували комп’ютерний клас.