Очільниця Краснокутщини розповіла про проблеми й перспективи громади - Відео

23.03.2021 12:05 Область Online

Після виборів 25 жовтня колишній Краснокутський район повним складом перетворився на Краснокутську громаду та увійшов до Богодухівського району. Як розв’язуватимуться старі проблеми та що новенького у перспективах громади – на запитання, що турбують мешканців Краснокутщини, відповіла голова селищної ради Ірина Карабут у прямому ефірі на Facebook «Слобідського краю».

Краснокутська територіальна громада була утворена згідно з Постановою Кабінету Міністрів України. Після виборів 25 жовтня 2020 року 13 сільських і селищних рад колишнього Краснокутського району були об’єднані в єдину громаду – Краснокутську селищну раду. Сьогодні громада займає площу близько 108 тисяч гектарів землі, на якій проживають 28 тисяч 177 жителів. Центр громади – селище Краснокутськ.

Мальовничий край, а дороги непроїзні

– Ірино Олександрівно, що змінилося для Краснокутщини після утворення громади?

– З моменту утворення громади вже прийнято майно в комунальну власність селищної ради: і первинна ланка медицини, і вторинна, школи й дитсадки, і терцентр. Із 1 січня 2021 року ми працюємо у повному режимі, всі люди переведені на відповідні посади. До того ж людей по об’єктах соціальної сфери не скорочено. Були скорочені лише працівники Краснокутської РДА, управління соцзахисту населення і деякі працівники колишніх сільрад.

Враховуючи те, що в селах люди повинні отримати повний пакет адміністративних послуг, у шести великих сільрадах введена посада адміністратора Центру надання адмінпослуг, працюють діловоди, 12 старост.

Тобто робота у селах налагоджується. Ми отримуємо документи на всі види соціальних послуг, потім ці документи опрацьовуються і передаються в управління соцзахисту Богодухівської райради. Звичайно, через це виникають проблеми, але ми поступово вирішимо ці питання. З 1 квітня ми підключимося під програму «територіальна громада», тобто всі адмінпослуги, які потрібні населенню громади, будуть надаватися в Краснокутську та інших населених пунктах.

Читайте також: Громадам віддають землі: як використають отримані гектари на Краснокутщині

– Чи є стратегія розвитку громади?

Ми працюємо над її розробкою. Зараз проводимо моніторинг, потім буде громадське обговорення, пройдуть сесії, і до 1 вересня 2021 року вже будемо зі стратегією соціально-економічного розвитку Краснокутської громади.

До речі, це питання нині знаходиться на особистому контролі нашої шанованої землячки – заступниці голови Харківської обласної ради Тетяни Біловол.

Протягом багатьох років Тетяна Володимирівна опікується різними питаннями життєдіяльності Краснокутської громади, за що користується заслуженою шаною і повагою серед людей. Підтвердженням цьому є неабияка довіра людей до неї й те, що вже неодноразово вони обирали Тетяну Володимирівну депутатом Харківської обласної ради. Ось і цього разу – на місцевих виборах, що відбулись у жовтні минулого року, – наші люди знову довірили саме Тетяні Біловол представляти їхні інтереси в обласній раді. І таку високу довіру їй висловили не лише краснокутчани, а й жителі Богодухівщини, Золочівщини, Валківщини та Коломаччини.

– Які пріоритетні напрями діяльності громади?

– Найперше і найголовніше – це здоровий спосіб життя. Цей напрям включає в себе і освіту, і спорт, і роботу з молоддю, і медицину.

Наступне – це залучення інвестицій. Ми зараз пишемо різні проєктні заявки, щоб залучити інвестора. Краснокутщина – це чудовий край, головною цінністю якого є люди. А саме ті люди, які хочуть працювати, хочуть, щоб їхня рідна земля була багатою і процвітаючою. У нашій громаді є молоді люди, які живуть проблемами громади, опікуються нею і хочуть залучити сюди інвестора.

Наприклад, у нас багато садів, люди самостійно займаються ягідництвом або бджільництвом. Існує безліч грантових програм, які можна було б залучити до нас. Є два фермерські господарства, що вирощують малину й ожину. Вони перейшли на прямі взаємовідносини з Євросоюзом, постачають свої ягоди в країни ЄС. Хочеться таким людям допомагати, і тому ми тісно співпрацюємо з ними. Ми зробили відділ соціально-економічного розвитку в селищній раді, який виходить на рівень різних фондів і пише грантові роботи.

Третій пріоритет – це дороги. У нас є дороги державного, місцевого значення і комунальної власності. Проблем з дорогами дуже багато. Більшість комунальних доріг у незадовільному стані.

Дякуючи моїм попередникам, які розробили проєкт, незабаром ми отримаємо перший транш у 100 мільйонів гривень на капітальний ремонт дороги державного значення Колонтаїв – Шелестове – Коломак. Також на цей ремонт передбачено в рамках співфінансування 1,5 мільйона гривень у місцевому бюджеті. Цією дорогою користуються багато населених пунктів – і Колонтаїв, і Рябоконеве, і Слобідка, і В’язова. Загалом на ремонт цієї дороги передбачено 300 мільйонів гривень, і я сподіваюсь, що до кінця року вона буде відремонтована.

Дуже багато проблем з дорогами між населеними пунктами. Наприклад, мешканці Качалівки пишуть, що шкільний автобус возить дітей з Китченківки до Качалівки дуже небезпечною дорогою, і начебто за цю дорогу вже відзвітували, що вона відремонтована. Це неправда. Ця проблема нагальна, її треба розв’язувати. За інформацією Служби автомобільних доріг у Харківській області та ДП «Дороги Харківщини», навесні там почнеться ямковий ремонт.

Так само з дорогою між Козіївкою і Каплунівкою, якою рухається шкільний автобус. Там великі ями, вона майже непроїзна. І ще низка проблемних доріг у громаді. Але є плани щодо їх ремонтів. Будемо залучати інвестиції, шукати інші джерела фінансування, щоб полагодити ці дороги.

У планах навіть – відкрити невеликий асфальтний завод. У нас є майданчик на Сонцедарівці, поряд з яким залізниця. Будемо писати проєктну заявку.

Дуже багато питань по дорогах у селищі Краснокутськ. Поки що ми почали з вулиці Горянської. Для ремонту решти доріг потрібен час, щоб підготувати документи. Ми створюємо своє комунальне підприємство з ремонту доріг, зараз закупили обладнання і техніку, аби поступово лагодити ці дороги.

Вулиця Ювілейна у Краснокутську

Ми навчаємося і переймаємо досвід інших громад. Наприклад, сподобався досвід Нововодолазької громади щодо соціального автобуса. У них шкільний автобус узятий на баланс відділу житлово-комунального господарства. А відтак – його можна використовувати для перевезення пільгового контингенту. В нас також є такі плани. У нас є свої перевізники, але треба проводити закупівлі на послуги перевезення. Соціальних маршрутів буде декілька за всіма напрямками громади.

Гроші на потреби і на розвиток

– Який бюджет громади?

– Бюджет нашої громади складає 190 мільйонів гривень. Левову частку бюджету складає податок на доходи фізичних осіб. Найбільшими платниками ПДФО є відділ освіти, Укргазвидобування, Укрнафтобуріння, ПСП «Явір», Приватна агрофірма «Ватал» і ПП «Цукровик-агро». Є також частка рентної плати, єдиний податок. Згідно з планами, бюджет селищної ради задовольняє потреби населення.

– Чи вистачає коштів на проєкти розвитку?

– Так, їх не так багато, але вони є. Насамперед, ми хочемо, щоб уся медицина Краснокутської громади – первинна і вторинна – була разом, в одному місці. Наприклад, первинна медицина розташована по вулиці Миру. Людині похилого віку важко дістатися від Центру медико-санітарної допомоги до поліклінічного відділення. Тому в планах перенести ЦПМД ближче до поліклініки і лабораторії. На це передбачені кошти, виготовили проєктно-кошторисну документацію і отримали експертний звіт.

До речі

Нещодавно (9 березня ц. р.) у Краснокутську під патронатом заступниці голови Харківської облради Тетяни Біловол та за участю голови Богодухівської райради Юрія Яцини, очільників медичних закладів Богодухівської, Краснокутської, Валківської, Золочівської та Коломацької громад відбулася зустріч з питань організації роботи закладів медицини на території громад Богодухівського району. Цей захід організований у рамках проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді», який виконується згідно з програмою ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини в Україні». Головна мета проєкту – допомогти всім громадам Харківщини зберегти і підняти на новий рівень первинну медицину у своїх громадах. У результаті домовились про спільну нараду в Харкові головних лікарів та очільників громад району з представниками НСЗУ.

Крім того, заплановано багато інноваційних проєктів, які ми фінансуємо з бюджету громади. Зокрема, у Качалівському ліцеї та деяких інших сільських школах зараз немає внутрішніх туалетів. Ми готуємо документи, і до 1 вересня вирішимо ці питання.

 

Доля сміття

– Багато запитань мешканців громади стосуються благоустрою територій, упорядкування та вивезення сміття.

– Проблема зі сміттям у нас дуже гостра. Вивозом сміття в Краснокутську займається управління ЖКГ. Але в селах сміття не збирається. На найближчій сесії будемо вирішувати цю проблему, за кошти бюджету вивозити сміття в Богодухів – укладемо договір з Богодухівським КП «Господар».

Є проблема баків: вони є тільки в Краснокутську і Любівці, в інших селах баків нема. Будемо проводити із старостами роз’яснювальну роботу з населенням, щоб збирали сміття поки що в мішки, а потім будемо ставити баки, будувати майданчики для збору сміття.

У деяких селах є паспортизовані тимчасові місця для видалення відходів. Там не всі санітарні норми дотримуються. Я бачу вихід у роздільному зборі сміття.

Щодо благоустрою, то ним у селищі Краснокутськ займається житлово-комунальне господарство, а по селах утворені невеликі бригади, які прибирають порослі на узбіччях, чистять цвинтарі, незабаром братимуть участь у ремонтах закладів.

Є проблеми благоустрою, які не розв’язувалися роками. Наприклад, аварійні дерева на провулку Затишному в Краснокутську. Я прошу мешканців цього провулку знову звернутися до селищної ради та пройти всю процедуру погодження, тому що на сьогодні всі документи потрібно оформляти по-новому.