В селі на Харківщині є свій кінотеатр, буде й пейнтбольний майданчик

21.11.2019 12:00 Область Online

Масштабне озеленення та благоустрій, сучасні велопарковки, пейнтбольний майданчик, хореографічний клас і багато чого іншого з’явиться наступного року в Нововодолазькій ОТГ завдяки активності її жителів. У громаді визначились проекти-переможці Бюджету участі.

Нововодолазька ОТГ продовжує розбудовуватися завдяки фінансовій спроможності громади та активності її жителів. 7 листопада було названо проекти, що перемогли в черговому Бюджеті участі.
Започаткували цей конкурс в ОТГ минулого року. Новація у громаді прижилася, люди побачили, що проект дійсно працює. Із 11 минулорічних переможців у життя вже втілено дев’ять проектів. Ще два буде завершено наступного року – автори цих проектів не врахували інфляцію та подорожчання матеріалів, тож у виділений бюджет не вклалися. У громаді провели невелику «роботу над помилками» і при написанні цьогорічних проектів уже враховували й такі нюанси.

– Цьогоріч до оцінювання проектів підходили більш прискіпливо, зокрема до розрахунку бюджетів. Бо минулого року не зовсім правильно порахували, не передбачили те, що можуть піднятися ціни. Тому цього року вже окремим рядком складувалася інфляція, бо невідомо, що з цінами буде наступного року, – розповіла «СК» головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради Ірина Кулик.

Як і минулого року, на реалізацію проектів Бюджету участі об’єднана громада планує виділити 1,5 мільйона гривень. Цьогоріч жителями було подано 32 проекти, до голосування допущено 28, з яких 11 стали переможцями.

У селищній раді відзначають, що цьогоріч активізувалася молодь. Збільшилася кількість проектів, авторам яких від 14 до 18 років. Якщо в минулому році це був лише один проект, то в цьому – чотири. Є серед них і переможець: «“Вільна хвилинка для відпочинку”. Облаштування зон відпочинку на території Сосонівського НВК».

– Передбачається, що там буде розподіл по розважальних зонах. Частину зон відпочинку розмістять у школі, частину – в садку. На перервах діти зможуть зіграти в настільний футбол, теніс чи аерохокей, – пояснила Ірина Кулик.

Авторів усіх проектів під час урочистого підбиття підсумків нагородили сертифікатами та сувенірною продукцією. Окремо було відзначено дев’ятьох учнів Сосонівського НВК, які активно брали участь у підготовці проекту «“Вільна хвилинка для відпочинку”. Облаштування зон відпочинку на території Сосонівського НВК», але за віком не могли подати власні проекти (відповідно до Положення про Бюджет участі Нововодолазької ОТГ, автором може бути особа, якій виповнилось 14 років).

Найдорожчий проект

У рамках Бюджету участі на Нову Водолагу виділили 700 тисяч гривень, на Новоселівський старостинський округ – 200 тисяч гривень, на інші округи – по 100 тисяч гривень. Найдорожчим цьогорічним проектом став Нововодолазький проект з озеленення та благоустрою селища – 500 тисяч гривень.

Як зазначає його авторка Альона Грицик, основна мета проекту – покращити візуальний вигляд селища та екологічний стан довкілля, а також підвищити рівень екологічної свідомості громадян. Планується облаштувати газонною травою та квітниками схил парку по вулиці Гагаріна, який наразі просто заріс травою. А також висадити дерева, квіти, газонну траву та благоустроїти територію між дорогою та тротуаром по вулиці Гагаріна (від мосту) та далі по вулиці Донця Григорія (до будинку № 2 (універмаг)). Авторка переконана, що її проект змінить зовнішній вигляд Нової Водолаги.

– По Новій Водолазі був непоганий проект від нашої молодіжної ради. Вони хотіли придбати обладнання, щоб крутити кіно просто неба, але для перемоги трохи не вистачило голосів. Мало зробити креативний проект, його потрібно ще й добре розпіарити, щоб за нього проголосувало якомога більше населення, – прокоментувала інші проекти Нової Водолаги Ірина Кулик. – Міська бібліотека активно включилася у процес створення свого проекту. Вони хочуть зробити в себе такий же сучасний бібліотечний простір, як і в дитячій бібліотеці. У них була дуже потужна PR-кампанія: і оголошення розвішували, і у Фейсбуці відповідні пости робили, і в парку агітували.

Фахівчиня з економічного розвитку та інвестицій громади відзначає, що пріоритети проектів трохи змінилися. Автори відійшли від стандартних дитячих і спортивних майданчиків, почали створювати більш сталі проекти, які можуть привести до подальшого розвитку. Наприклад, у сучасному бібліотечному просторі можна буде в подальшому реалізовувати багато проектів. Також Ірина Кулик каже, що цьогоріч до написання проектів підключилися батьки школярів.

– Якщо минулого року авторами проектів були переважно працівники культури, то цього року активно включилися й батьки школярів. Наприклад, у Новоселівці переміг проект зі створення хореографічного класу, який писали батьки, – зазначила Ірина Кулик.

Голосування за проекти відбувалося як у паперовому, так і в електронному вигляді. Якщо минулого року більшість людей проголосувала на сайті, то цього року переважав паперовий формат. Водночас збільшилася кількість проектів, що подавалися в електронному вигляді. У минулому році це був лише один проект, у цьому – вже чотири.

За умовами конкурсу жителі Нововодолазької ОТГ мали змогу віддати три голоси за різні проекти. Минулого року майже всі, хто голосував, використали це право, цього року більшість людей голосувала за якийсь один проект, інші свої голоси залишили невикористаними.

Автори з досвідом

Близько 30 % авторів цьогорічного Бюджету участі писали проекти й минулого року. Деякі з них перемагають другий рік поспіль. Наприклад, житель Федорівського старостинського округу Денис Шевченко. У минулому році переміг його проект сільського кінотеатру, цього року жителям громади сподобалася ідея створення в селі пейнтбольного майданчика.

– У минулому році я написав проект на придбання обладнання для сільського кінотеатру. Він переміг, і вже в травні 2019-го в сільському клубі відбувся перший кіносеанс. Дивилися «Морський бій». Відтоді сеанси проходять постійно. Наприклад, нещодавно святкували День працівників сільського господарства, і люди захотіли подивитися «Івана Бровкіна». Ми виконали їх побажання. Двері нашого кінотеатру відчинені для всіх, вхід вільний, – розповів Денис Шевченко.

Тепер чоловік поставив собі за мету привчити односільчан до активного відпочинку, тому й хоче, щоб у Федорівці з’явився пейнтбольний майданчик. Жителі громади підтримали цю ідею, проект переміг. На його реалізацію бюджет громади виділить понад 85 тисяч гривень. Облаштування майданчика планується в лісі, що поруч з футбольним полем.

– Майданчик буде облаштовано на території 2 гектарів лісу. Десь викопається невеликий окоп, десь установиться шифер, загородки тощо. Природа від проекту не постраждає. Окрім облаштування майданчика, купимо маркери (зброю), захисну екіпіровку та обладнання для обслуговування маркерів і майданчика. Усі заняття також будуть безкоштовними, без гендерного поділу. Єдине обмеження – охочому зайнятися пейнтболом має бути не менше 14 років, – зазначив автор переможного проекту.

Денис зізнався, що вже придумав ідею для наступного проекту. Сподівається, що громада підтримає його й у створенні мотокросного клубу.

Серед учасників конкурсу зі стажем – і Вікторія Вітер. Жінка працює педагогом-організатором у Староводолазькій школі. Мріє, щоб у селі з’явилася мобільна сцена.

– Стара Водолага – це невеличке село, і клубу тут немає. Тож усі масові свята проходять просто неба. Коли концерт, ми з дітьми постійно переймаємося: «Що робити, якщо почнеться дощ?», – пояснила Вікторія Вітер. – Розумію, що клуб побудувати нереально, а от криту мобільну сцену – можливо. Тому й написала цей проект. Однак минулого року він не переміг. Переміг інший, також нагальний для села, проект. У нас немає місця, де могли б збиратися діти. Вони влаштовують посиденьки на автобусних зупинках. А інший проект передбачав створення парку й облаштування там для них зони відпочинку.

Цього року жінка трохи переробила проект «Сцена мого села STAGE 2» і вдруге подала його на конкурс, але знову для перемоги не вистачило балів. Проте два інші проекти Вікторії перемогли: для Старої Водолаги – придбання музичного обладнання, для Нової Водолаги (жінка працює в селі, а живе в селищі) – створення сучасних велопарковок.

– У Старій Водолазі немає своєї апаратури, її завжди село десь позичає. Тож проект з придбання музичного обладнання також був необхідний громаді. Але все одно я здаватися не збираюся, наступного року також подаватиму проект «STAGE 3», – наголосила Вікторія Вітер.

Також у планах жінки написати ще один масштабний проект для Нової Водолаги.


 Проекти-переможці

Нова Водолага:
– Проект «Операція VELOPARK», автор Вітер Вікторія Миколаївна, вартість – 41 870 гривень;
– Проект «Бібліотека змін – час дій», автор Хруст Зоя Вікторівна, вартість – 145 613 гривень;
– Проект «Озеленення та благоустрій смт Нова Водолага», автор Грицик Альона Віталіївна, вартість – 500 000 гривень.

Знам’янський старостинський округ № 1:
– Проект «Система поливу для зелених насад­жень», автор Ковратенко Оксана Микитівна, вартість – 100 000 гривень.

Староводолазький старостинський округ № 2:
– Проект «Рідний краю, наповнись звуками», автор Вітер Вікторія Миколаївна, вартість – 100 000 гривень.

Одринський старостинський округ № 3:
– Проект «Організація культурних форм дозвілля молодого покоління села Одринка», автор Роєнко Ліля Олександрівна, вартість – 100 000 гривень.

Ордівський старостинський округ № 4:
– Проект «Сучасний харчоблок у Ордівському закладі дошкільної освіти (ясла-садок) Нововодолазької селищної ради – смачно, безпечно, сучасно», автор Фоменко Світлана Олексіївна, вартість – 79 861 гривня.

Сосонівський старостинський округ № 5:
– Проект «Дитячий майданчик в с. Моськівка», автор Гребіник Яна Сергіївна, вартість – 40 000 гривень;
– Проект «“Вільна хвилинка для відпочинку”. Облаштування зон відпочинку на території Сосонівського НВК», автори: Літвін Катерина Юріївна, Білецька Дарина Захарівна, Квятковська Діана Дмитрівна, вартість – 60 000 гривень.

Новоселівський старостинський округ № 6:
– Проект «Хореографічний клас КЗ Нововодолазький селищний будинок культури с. Новоселівка», автор Скиба Аліна Андріївна, вартість – 190 164 гривні.

Федорівський старостинський округ № 7:
Проект «Спортивний майданчик для пейнтболу», автор Шевченко Денис Анатолійович, вартість – 85 374 гривні.

Читайте також: Успішні кейси «первинки»: лікарі Харківщини вчаться працювати в умовах реформи