Як зірки спорту з суддями лаються
У фіналі Відкритого чемпіонату США – 2018 тенісистка Серена Вільямс посварилася із суддею на вишці Карлосом Рамосом, за що американку було покарано. Серена Вільямс аж ніяк не вперше потрапляє в подібну ситуацію. У 2009 році у півфіналі того ж Відкритого чемпіонату США американська тенісистка зустрічалася з бельгійкою Кім Клейстерс. Перший сет господарка кортів програла і поступалася у другому 5:6. Серена подавала за рахунку 15:30, і суддя на лінії Шіно Цурубучі справедливо помітила недозволений заступ за лінію на другій подачі американки, у результаті якого Вільямс програла очко, і рахунок став 15:40. Серена підійшла до судді і крикнула: «Ти що собі дозволяєш?! Я зараз цей м’яч тобі запхну в глотку, зрозуміла?». Головний суддя матчу позбавила Серену очка та оголосила про перемогу Клейстерс. Вільямс було оштрафовано за її поведінку на 500 доларів, потім вона вибачилася перед Шіно Цурубучі.
А через майже десять років американська тенісистка знову опинилася в епіцентрі гучного скандалу. У фіналі Відкритого чемпіонату США – 2018 Серена зустрічалася з японкою Наомі Осакою. Першу партію Вільямс програла.
У середині другого сету суддя на вишці Карлос Рамос виніс молодшій із сестер Вільямс попередження за те, що вона отримувала поради від свого тренера Патріка Муратоглу. Це викликало бурхливу реакцію з боку Серени, яка не погодилася з вердиктом арбітра.
– Якщо він показує мені великий палець, це не означає, що він дає мені вказівку. Ми не використовуємо жодних таємних знаків. Розумію, ви вважаєте, що він дає мені поради, але це не так. Краще я програю, ніж виграю нечесно. Я не шахрайка. Просто хотіла, щоб ви знали це, – звернулася до судді Вільямс.
У ході другого сету американка, незадоволена своєю грою, зламала ракетку, за що суддя виніс Вільямс друге попередження, і наступний гейм почався з рахунку 15:0 на користь японки.
Апогей протистояння між Вільямс і Рамосом припав на сьомий гейм. Вільямс у черговий раз сказала, що не отримувала підказок від тренера, і в жорсткій формі зажадала від арбітра вибачення.
– Ви б ніколи не вчинили так само стосовно чоловіка. Я ніколи не обманювала у своєму житті. У мене є дочка, я стою тут заради неї. Запам’ятайте, ніколи більше в житті ви не будете зі мною на одному корті. Ви брехун і все ще повинні вибачитися переді мною. Ні? Тоді не розмовляйте зі мною, – сказала Вільямс.
Суддя довго слухав витівки тенісистки, але цей епізод переповнив чашу його терпіння. За рахунку 3:4 на користь Осаки він покарав Вільямс штрафним геймом і практично перекреслив її шанси на перемогу.
– Злодій, ви вкрали в мене очко, – прокоментувала рішення арбітра американка.
При цьому вона абсолютно втратила над собою контроль: спочатку Серена влаштувала скандал з організаторами, а потім не змогла стримати сліз. У такому стані продовжувати поєдинок було практично неможливо. Американці вдалося скоротити різницю в рахунку, але вона все ж поступилася.
У результаті Серену оштрафували на 17 тисяч доларів за триразове порушення правил поведінки під час фінального матчу.
Нерви коштували чемпіонського титулу
У різні скандали із суддями потрапляли не тільки тенісистки, а й представники протилежної статі в цьому виді спорту. У фіналі турніру в Лондоні у 2012 році аргентинець Давид Налбандян виграв перший сет у Марина Чиліча, а у другому за рахунку 3:3 програв подачу й так розлютився, що вдарив по огорожі, за якою перебував боковий арбітр. Аргентинець явно не очікував, що бортик виявиться таким слабким, і добряче вдарив судді по нозі. В арбітра пішла кров, Налбандяна дискваліфікували, а Чиліча визнали переможцем турніру. Також Давида позбавили 70 тисяч доларів призових.
А в наступному році в конфлікті з суддею був помічений поляк Єжи Янович. Під час матчу другого кола Australian Open-2013 проти індійця Сомдева Деввармана Янович кричав на суддю, плювався і кидав ракетку.
– Скільки це буде тривати, – закричав Єжи після чергового неправильного, на його думку, рішення судді.
Поляк у підсумку той матч виграв, але за свою поведінку спортсмену все ж довелося відповісти – тенісиста оштрафували на 2,5 тисячі доларів.
І в спокійних шахах бувають скандали
Як бачимо, тенісисти люблять посперечатися з арбітрами, але більше подібних конфліктів трапляється в командних видах спорту. У хокеї, наприклад. Там і зовсім доходить до рукоприкладства.
На початку 2016 року в центрі скандалу опинився гравець хокейної команди «Калгарі Флеймз», яка в рідних стінах приймала «Нешвілл Предаторз» у рамках НХЛ.
Захисник господарів Денніс Уайдман в одному з ігрових моментів потрапив під силовий прийом суперника, але арбітри порушення в тому епізоді не розгледіли. Денніс, який не погодився з таким рішенням, вирішив наочно їм продемонструвати, як йому було неприємно. Він під’їхав ззаду до лінійного судді Дона Хендерсона, а потім від душі вдарив його об бортик. Удар був таким сильним, що Дон навіть не відразу отямився. У нього діагностували струс мозку. У результаті Уайдману дали 20 матчів дискваліфікації, але потім її наполовину урізали.
Ще більш жорсткий випадок стався в кінці листопада 2016 року в матчі чемпіонату Бурятії з хокею між командами «Армієць» і «Шляховик». Гравець «армійців» Сергій Петров у грубій формі не погодився з рішенням арбітра Микити Тихонова і вдарив того ключкою, а після цього пригрозив убити. Другому арбітру хокеїст-буян зламав палець. Наступного дня після інциденту, 30 листопада, гравця було виключено з Федерації хокею Бурятії. Йому заборонили виступати за інші команди, а клуб «Армієць» було розформовано.
Руками люблять розмахувати і представники інших видів спорту. Так естонський шахіст Тарво Сєєман у листопаді 2010-го прибув на турнір у стані сильного алкогольного сп’яніння. Суддя Марек Колк неодноразово робив йому зауваження, поки нарешті не був змушений дискваліфікувати п’яницю. Це дуже розлютило естонця, який кинувся на суддю і, незважаючи на протидію інших шахістів, вдарив арбітра по обличчю. У результаті шахова федерація Естонії дискваліфікувала бешкетника на рік.
Конфлікт між спортсменом і суддею траплявся і на Олімпійських іграх. На Олімпіаді-2008 кубинський тхеквондист Анхель Володіа Матос у матчі за третє місце поступився казахстанцеві Арману Чилманову. Незадовго до закінчення бою Анхель вів у рахунку і взяв медичну паузу, проте шведський рефері вирішив, що вона затягнулася надто довго і дискваліфікував Матоса. Досада кубинця була настільки великою, що він після невдалої спроби оскаржити рішення арбітра вдарив його ногою в голову, а потім ледь не побився з охоронцями, які намагалися нейтралізувати буяна. За свою витівку Матос був дискваліфікований довічно.
Читайте також: Сьогодні в клубі буде... фітнес. Як на Зміївщині розважаються пенсіонери. Фото
Савелій Мякушко