Як мешканцям окупованих громад Харківщини отримати соціальні виплати

18.08.2022 17:30 Суспільство
На окупованих територіях Харківської області залишилося багато людей, які до повномасштабного вторгнення росії отримували соціальні виплати від України. Однак зараз у деяких категорій громадян виникають проблеми з отриманням цих коштів. «Слобідський край» розбирався, що відбувається із соціальними виплатами для мешканців тимчасово окупованих територій та як людям їх отримати.

Зазвичай призначення та нарахування соціальних виплат людям відбувається за чітким алгоритмом. Щомісячно управління соціальних гарантій передає бази даних на центральний рівень, до інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики. З початку повномасштабного вторгнення деякі громади Харківської області були окуповані російським агресором, відтоді Міністерство соцполітики взяло бази з цих територій та почало нараховувати соціальні виплати самостійно, без участі місцевих управлінь соцзахисту, що не змогли виконувати свою функцію.

Мешканцям області, яким нараховувалися соціальні виплати до повномасштабного вторгнення російської федерації, ці нарахування продовжують надходити. Для осіб, які отримували виплати від держави на банківський рахунок, нічого не змінилося. Кошти в повному обсязі продовжують надходити через банки.

Механізм отримання соціальних виплат змінився для тих людей, які отримували гроші через Укрпошту. Оскільки Укрпошта не працює на окупованих територіях та в зонах бойових дій, то кошти спрямовуються на «Ощадбанк» через систему міжнародних переказів та залишаються там протягом 60 днів. Якщо людина за цей час не забирає свої виплати, то ці гроші передаються до «Приватбанку».

– Якщо в особи в «ПриватБанку» є будь-який рахунок, то ці кошти автоматично зараховуються на її рахунки. Якщо рахунків немає, то гроші чекають на особу 30 календарних днів, щоб вона могла звернутися до «Приватбанку» та відкрити рахунок, і тоді вже на цей рахунок будуть зараховуватися гроші від соцвиплат, – пояснює начальниця управління соціальних гарантій Департаменту соціального захисту Харківської обласної військової адміністрації Людмила Гончарова.

У разі неотримання грошей у «Приватбанку», ці кошти повертаються до Міністерства соціальної політики та зберігаються, допоки людина виїде з окупованої території чи зони бойових дій та звернеться до відповідного управління соціального захисту або територія проживання особи буде деокупована. Тоді гроші за весь час виплатять у тому населеному пункті, де людина проживала.

Однак, більш доцільно особам, які евакуювалися із зони бойових дій або окупованих територій, звернутися до управління соціального захисту за новим місцем проживання.

– Тим, хто хоче й надалі отримувати соціальні виплати Укрпоштою, варто звернутися до управління соціального захисту за місцем свого нового перебування, перевести туди виплати, і кошти будуть надходити залежно від їх бажань – на банківський рахунок чи на Укрпошту, – підкреслює Людмила Гончарова.

Для отримання нарахованих соціальних виплат за новим місцем перебування необов’язково ставати на облік як внутрішньо переміщена особа. Однак начальниця управління соціальних гарантій рекомендує ставати на облік, адже таким чином особа чітко підтвердить, що дійсно перебуває на підконтрольній території, та зможе отримувати додаткові кошти на проживання як внутрішній переселенець.

Також 8 серпня Міністерство соціальної політики разом з іноземною неурядовою організацією ACTED виділили грошову допомогу українцям, які проживають на тимчасово окупованих територіях або в зоні активних бойових дій. Грошову допомогу виплачуватимуть три місяці по 2200 гривень на людину. Кошти виділяються тим особам, які подали заявку на її отримання через платформу «єДопомога».

– Тісна співпраця з цього питання з неурядовими організаціями, міжнародними донорами здійснюється безпосередньо Міністерством соціальної політики, оскільки саме Мінсоцполітики володіє повною базою даних по всій Україні, – зазначає пані Людмила.

Алгоритм дій для отримання таких виплат здійснюється через Інтернет, без відвідування державних органів. Люди самі через державні портали реєструють свою заявку, тим самим висловлюють свої бажання та потребу в допомозі. Після чого ці заявки надходять до Міністерства соцполітики, опрацьовуються і врешті передаються міжнародним донорам для здійснення виплати. Тобто Мінсоцполітики централізує дані стосовно людей, які потребують допомоги на території України.

У разі виникнення питань чи проблем звертайтеся за номером гарячої лінії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації з питань соціальних виплат +380662834143. Цей телефон працює з понеділка по четвер з 9:00 до 16:00 та в п’ятницю з 9:00 до 15:00.