Як захистити себе від шахраїв в інтернеті: поради від кіберполіції

23.07.2025 11:51 Суспільство
Правила безпеки в інтернеті Як не потрапити на гачок інтернет-шахраїв

Фахівці зазначають, що ключовими елементами захисту від шахрайських схем є увага до власних даних і обачність.

Про це журналістці медіа «Слобідський край» розповів заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Євгеній Драка.

Найголовніше – перевіряти інформацію на офіційних джерелах, критично оцінювати та аналізувати інформацію. Основні правила:

  1. У жодному разі не поспішати, адже шахраї маніпулюють емоціями, створюють ілюзію терміновості, використовуючи будь-які приводи – блокування картки, кримінальне провадження тощо.
  2. Не переходити за сумнівними посиланнями – будь-яку інформацію необхідно перевіряти, краще витратити час на пошук додаткової інформації в офіційних джерелах, ніж втратити кошти.
  3. Налаштувати двофакторну аутентифікацію, створити надійний пароль. 
  4. Якщо вам телефонує нібито представник служби безпеки банку або державної установи, то краще завершити розмову та самостійно зателефонувати на офіційний номер. 
  5. Уникайте пропозицій легкого заробітку або купівлі товару за занадто привабними пропозиціями. 
  6. Свідомо ставтеся до публікації особистої інформації в інтернеті.
  7. Заведіть окремий фінансовий номер. 

Але якщо ви вже стали жертвою онлайн-шахрайства, не зволікайте — швидкі дії можуть допомогти мінімізувати збитки та завадити шахраям ошукати інших. Зверніться до кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua/, або за телефонами: +380 99 708 77 83, 057-766-0647

Як діють шахрайські схеми й на що варто звертати увагу, щоб не стати жертвою зловмисників, можна дізнатися на сайті проєкту «Кібер Брама» за посиланням https://stopfraud.gov.ua/. Проєкт діє за підтримки кіберполіції та створений з метою надання користувачам інтернету необхідних інструментів та знань для безпечного перебування в цифровому просторі.