Створення фейків за допомогою штучного інтелекту: як розпізнати  

22.07.2025 16:22 Суспільство
Як розпізнати фейки Штучний інтелект: як розпізнати фейки

Все частіше за допомогою технології ШІ росіяни роблять переконливі фейкові фото та відео, що складно відрізнити від справжніх. Окрім того, у соцмережах дедалі більше з’являється картинок та відео, що згенерував штучний інтелект з фейковими підписами чи озвучкою.

Про це журналістці медіа «Слобідський край» розповів заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Євгеній Драка.

«Штучний інтелект активно використовують для створення фейкових заяв військових, політиків, новин та багато іншого. Це робиться з метою збільшення дезінформації та маніпуляцій з боку рф, направлених на зниження довіри суспільства до державних органів та влади, а також маніпуляцій громадською думкою. Також ворожі пропагандисти намагаються деморалізувати українських військовослужбовців та їхніх рідних», – говорить Драка.

Такий контент має викликати у людини емоції, зокрема співчуття. На таких фото, картинках чи відео можуть бути зображені батько й син у формі, вагітна військовослужбовиця, воїн-сирота, молоде подружжя військових та інші. Надто довірливі користувачі часто поширюють такий контент, зокрема у Facebook, адже їм здається, що таким чином вони якось допомагають цим людям.

На фото, що згенерував ШІ, зазвичай у людей ідеально відфотошоплене обличчя, кількість пальців може бути невідповідною, також на таких зображеннях часто розмиті аксесуари. Шахраї також використовують новітні технології задля того, щоб виманити у людей гроші.

«Часто бувають випадки, коли людині телефонує або надсилає відеоповідомлення нібито родич або знайомий, голос чи зображення майже неможливо відрізнити від справжнього. Ну і, звісно, вони просять надіслати гроші або повідомити код підтвердження. Щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба звернути увагу на такі фактори: дзвінок з прихованого або невідомого номера, повідомлення занадто емоційне або це прохання здійснити термінові дії, повідомлення прийшло в незвичний час, щоб застати жертву зненацька – пізно ввечері, вночі, дуже рано зранку, прохання не гаяти час на дзвінки іншим родичам тощо, можливо, якісь непритаманні близькій особі фрази або стиль мовлення», – ділиться спеціаліст.

Драка зазначає, що у будь-якому випадку краще перетелефонувати напряму і запитати, чи справді був такий дзвінок, або ж під час розмови поставити якісь контрольні питання, відповіді на які можуть бути відомі тільки вам і людині, що телефонує.  
Як діють шахрайські схеми і на що варто звертати увагу, щоб не стати жертвою зловмисників, можна дізнатися на сайті проєкту «Кібер Брама» за посиланням https://stopfraud.gov.ua/. Проєкт діє за підтримки кіберполіції та створений з метою надання користувачам Інтернету необхідних інструментів і знань для безпечного перебування в цифровому просторі.