Авіаційна історія Харківщини ожила на сторінках знахідки сім'ї Бекетових

28.01.2022 15:35 Суспільство

Якими бачили літальні апарати жителі Харківщини понад 100 років тому. Унікальний альбом літальних апаратів знайдено в архіві сім'ї відомого науковця.

Унікальною знахідкою з користувачами соцмереж поділилася на сторінці у Facebook харків’янка Олена Рофе-Бекетова, праонука академіка, архітектора Олексія Бекетова. До уваги загалу не тільки Харківської області Олена Рофе-Бекетова представила знімки альбому з нарисами літальних апаратів, авторства Миколи Бекетова, датовані 1909 роком. «Слобідський край» цей історичний скарб також зацікавив.

Альбом летальних апаратів Миколи Бекетова

Праонука Олексія Бекетова так прокоментувала свою знахідку (цитуємо):

Олена Рофе-Бекетова

 – Раптом між кіпою журналів «Здоров’я» і «Новий мир» за декілька десятків років, геологічної карти Карадагу (1900 рік) і карти залізниці Кавказу і Малої Турції (авторське, ред.), старовинними нотами французькою, татовим подарунком своєму улюбленому дідусеві Льолі, альбому фотоілюстрацій Константинополя не зрозуміло якого року знаходжу щось… неймовірне, як на мене. Дуже системно описані, намальовані літальні апарати. Альбом, звісно, авторства мого улюбленця Миколи Бекетова, брата моєї бабусі.

альбом літальних апаратів

У сім’ї Бекетових вже стало доброю традицією із покоління в покоління передавати турботливо збережені спогади нащадкам. Олена Рофе-Бекетова розповіла «Слобідському краю» , що Микола Олексійович Бекетов – син Олексія Бекетова, академіка архітектури і Ганни Бекетової (в дівочості – Алчевська). Представниця відомої харківської родини зазначила, що, судячи з тих листів, зошитів, альбомів, що залишилися і зберігаються в родині, Микола Бекетов мав гарну інженерну підготовку і думку. В нього було розвинені системне мислення і неабиякі художні здібності.

Олексій та Ганна Бекетова

 – Збереглися систематизовані альбоми з фотографіями і поясненнями до них, що були зроблені ще під час військових кампаній, в яких брало участь судно, на якому служив Микола Бекетов. Як з’ясувалося, зберігся і каталог «воздухоплавательных аппаратов», який зробив Микола, коли йому ще не було 20 років (рік народження Миколи Бекетова – приблизно 1892), – розповіла «Слобідському краю» Олена Рофе-Бекетова.

Микола Олексійович Бекетов

Альбом з нарисами було знайдено випадково, під час роботи над систематизацією листів, що збереглися в родині. В цій цікавій, але нелегкій праці, Олені Рофе-Бекетовій допомагає співробітниця Харківського літературного музею Ольга Різниченко.