Харківські дитячі будинки будуть реформувати. Коментар експерта (ФОТО)

19.03.2014 08:13 Суспільство
Фото Ірини Гудзь Фото Ірини Гудзь
В останні роки в Україні зменшилася кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки. Будинки дитини стоять напівпорожніми, а тому виникає необхідність у їх реформуванні.

- Зараз в Україні проживає 90 тис. дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки. У 2008 році таких дітей було 103 тис., - розповіла керівник Управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець. - Причин цьому багато. По-перше, це активне всиновлення. Адже тоді діти втрачають статус сироти і юридично вважаються такими, які народилися у сім'ї. Також активно підтримуються прийомні родини, будинки сімейного типу, опікунство над дітьми. П'ять років тому були значно збільшені виплати на таких дітей. І у результаті ми досягли того, що в Україні 85 % дітей-сиріт виховуються у родинах. Ще кілька років тому всі вони жили у будинках дитини, а тому ці заклади були переповнені.

Так, на сьогодні середня наповненість дитячих будинків не перевищує 55 %. Тим не менш, закривати такі заклади чиновники не збираються. Щоб приміщення не простоювали, пропонують інший варіант вирішення проблеми. Як пояснила Людмила Волинець, зараз низка будинків дитини вже перекваліфікувалася та надає інші послуги. Наприклад, у Івано-Франківській області на місці величезного будинку дитини виник хоспіс для дітей. Є будинки дитини, які через незаповненість працюють як дитячі садочки для дітей з глибокими вадами здоров'я. Серед таких, наприклад, Миколаївський будинок дитини. Туди мати може зранку привести малюка з ДЦП, а забрати після п'ятої години вечора. Будь-який інший навчальний заклад брати таку дитину не погодиться.

Унікальний досвід має і Харківська область. На базі будинків дитини відкриваються групи медико-соціальної реабілітації для дітей з особливими потребами. Там з малюками працюють спеціалісти, а батькам допомагають створити умови для повноцінного життя інваліда. До слова, зараз в Україні лише офіційно зареєстровано 165 тис. дітей-інвалідів.

Харків'янка Ксенія три роки тому народила сина з діагнозом ДЦП, спастична диплегія. Хвороба торкнулася в основному фізичного розвитку Матвія. Так, малюк досі не може самостійно ходити. 

- Коли Матвію був рік, нас направили з неврологічної клініки до Харківського обласного спеціалізованого будинку дитини № 1. Їздимо тепер сюди двічі на рік. Курс триває один місяць. Перший тиждень дитину оглядають спеціалісти і дають свої рекомендації. Обов'язково займаємося фізкультурою, ходимо у басейн. Також є заняття у групі, уроки з логопедом та викладачем по курсу Монтессорі, - розповіла мати. - Щодня виходить по два-три заняття. Інколи чотири.

Користь від занять Ксенія називає величезною. За її словами, лише за останній тиждень хлопчик навчився дуже багато чого самостійно робити фізично. Наприклад, ходити, коли його тримають за ручки. Вдома власними силами родина б не змогла досягти такого ефекту.

- Такі діти дуже специфічні. Я не знаю, як би робила з ним всі ці вправи сама, - сказала Ксенія. - Після закінчення місячного курсу я ще півроку буду займатися з Матвієм за тими рекомендаціями, які мені дають спеціалісти тут.

Як пояснив директор будинку дитини Роман Марабян, курс реабілітації у їх закладі можуть пройти діти з порушеннями розвитку, що проживають на території Харківської області.

- Є два типи допомоги. Перша — це щось на кшталт денного стаціонару. Діти приходять уранці, отримують комплексну допомогу, а ввечері батьки забирають їх додому. Таким чином ми працюємо з тими, хто живе у Харкові. Для мешканців області запропонована інша модель. Дитина проходить місячний курс реабілітації, і у цей час хтось з родичів малюка живе з ним на території дитячого будинку, - пояснив Роман Марабян.

Усі послуги закладу по реабілітації, а також проживання є безкоштовними.

Ірина Гудзь

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта