Міфи про йод, або Що робити під час радіаційного викиду

28.08.2022 11:35 Суспільство
Про небезпечну ситуацію, яка склалася на Запорізькій АЕС після її захоплення російськими вояками, знають усі. Дехто кинувся до аптек, щоб запастися йодом, а дехто вже почав його приймати «для профілактики». Чому це не варто робити, пояснюють фахівці МОЗ.

Не можна відкидати небезпеку, яка існує в разі аварії на атомній станції. Дійсно, у цьому випадку може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. У результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка за своєю протяжністю може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а якщо споживати забруднені харчові продукти – внутрішнє. 

Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо в дітей) і може призвести до її захворювань.
Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів. 

Для запобігання розвитку радіаційної хвороби, щоб  зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. 

інфографіка про прийом йодиду калію

Прийом цього препарату приводить до  блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і в неправильному дозуванні, то підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Саме тому приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.   

До того ж використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоди.

Коли та як приймати  йодид калію

Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади. 

Увага!!!

Препарат не можна використовувати «для профілактики». Його треба приймати одноразово лише після оповіщення від офіційних органів влади. Оптимальним є прийом калію йодиду за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для прийому препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу. Пізніший прийом препарату є шкідливим для організму.

Держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей. 

Пам’ятайте також про інші заходи захисту в разі радіаційної аварії: перейдіть в укриття, щільно закрийте вікна і двері (не здійснюйте провітрювання), упакуйте харчові продукти або помістіть їх у закриті ємності, зробіть запас чистої води.

Сім  питань  та відповідей про йодид калію

1. Чому розчин йоду неефективний, адже в його складі той самий йодид калію?

Інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже, не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок. 
Прийом зазначених препаратів у кращому випадку не принесе жодного ефекту, в гіршому ж – зашкодить (хімічні опіки ротової порожнини, стравоходу тощо).
Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається тільки калій йодид.

2. Чому калій йодид не рекомендовано вживати людям 40+? 

Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже, прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі. 
Варто пам’ятати, що калій йодид захищає лише щитоподібну залозу і не може захистити інші органи.

3. Чи можна використати для йодної профілактики препарати, що містять меншу кількість такої ж активної речовини?

Подібні препарати або харчові домішки містять у сотні разів меншу дозу калію йодиду, ніж необхідно для профілактики опромінення у разі ядерних подій. Прийом сотень таблеток таких препаратів не може розглядатися як реальний профілактичний захід, оскільки людина просто фізично не здатна спожити таку величезну кількість таблеток.

4. Як розрахувати потрібну дозу йодиду калію дітям?

Слід дуже уважно ставитися до дозування препарату. Потрібну дозу допоможе розрахувати лікар. Украй важливо не плутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в 1 таблетці. 

5. Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, чи потрібно їй приймати йод?

Так. У цьому випадку приймати калій йодиду треба. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується. 

6. Чи потрібно приймати калій йодид людям, в яких видалена щитоподібна залоза? А якщо видалена одна частка?

Якщо вам повністю видалили щитоподібну залозу, калій йодид приймати не потрібно. У разі, якщо видалення було частковим, й одна частка залишилася, потрібно проконсультуватися з лікуючим лікарем. 

7. Що робити тим, хто вже приймав калій йодид профілактично (наприклад, пили 5 днів)? 

Якщо приймали калій йодид щодня у повній дозі 125 мг, то слід негайно припинити його прийом, оскільки це є недоцільним передозуванням і шкідливим перевантаженням щитоподібної залози. Якщо ж приймали інші засоби зі значно меншою дозою активної речовини – то не звертати на це уваги і виконувати поточні вказівки з йодної профілактики рекомендованим препаратом (фармацевтична форма 125 мг).

Автор: Інна Можейко