Як шахраї полюють на родичів військовополонених і зниклих безвісти
Родичі військовополонених та зниклих безвісти викликають підвищений інтерес у шахраїв, злочинців та ворожих спецслужб.
Про це журналістці медіа «Слобідський край» розповів заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Євгеній Драка.
Шахраї користуються вразливим емоційним станом родичів військовополонених і зниклих безвісти, маніпулюють їхнім бажанням отримати бодай якусь інформацію про рідну людину та повернути її додому.
«Для досягнення цілей росія не гребує будь-якими способами, зокрема використовує емоції рідних українських воїнів і полонених, щоб дестабілізувати ситуацію всередині країни та підірвати довіру до державних органів влади. А також зібрати дані про бійців, військові частини у своїх воєнних цілях. Відомі непоодинокі випадки, коли процес щодо звільнення військового був перерваний, як тільки у ворога з’явилася можливість впливати на його близьких. Відразу така людина на обмін зникала зі списків, що подавала рф», – зазначає заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області.
Шахраї можуть представлятися волонтерами, журналістами, представниками державних органів, представниками рф та іншими особами. Вони обіцяють сприяти звільненню, організувати телефонну розмову або надати інформацію про близьку людину. Хоча насправді вони випитують конфіденційну інформацію.
«У жодному разі не можна називати позицію, координати місцевості, на якій зник безвісти, пропав або потрапив до полону військовослужбовець, місця його переміщення до моменту зникнення, військову спеціальність. А також адресу проживання, сімейний стан, адже цим ворог може скористатися. Схеми, які найчастіше використовують шахраї: пропозиція послуги «внесення до списку на обмін», схема «ваш рідний у шпиталі», вимагання неіснуючих боргів та отримання доступу до банківського рахунку», – додає Євгеній Драка.
У чотирьох містах України працюють Центри підтримки родин військовополонених і зниклих безвісти. Допомогу і необхідну інформацію можна отримати у Харкові: запис та деталі за тел. +380664280401, +380633113540, +380931681851. У Львові: вул. Стрийська, 83, тел. +380506948423, +380682362883. У Вінниці: вул. Театральна, 10, тел. +380966396255, +380961348565. У Миколаєві: запис та деталі за тел. +380668690554, +380668224702.
Як діють шахрайські схеми і на що варто звертати увагу, щоб не стати жертвою зловмисників, можна дізнатися на сайті проєкту «Кібер Брама» за посиланням https://stopfraud.gov.ua/. Проєкт діє за підтримки кіберполіції та створений з метою надання користувачам Інтернету необхідних інструментів і знань для безпечного перебування в цифровому просторі.
Читайте також:
Дощі, грози й спека до +32: синоптики розповіли, якою буде погода на Харківщині у липні