Сонячну електростанцію почнуть будувати навесні під Харковом

17.02.2017 10:08 Суспільство
Фото: http://www.expres.ua, сільрада Веселого Фото: http://www.expres.ua, сільрада Веселого
Одне із сіл у Харківському районі незабаром обіцяє стати першим в області енергоефективним населеним пунктом. Там поставили декілька альтернативних котлів для опалення, унікальне вуличне освітлення і очікують появи сонячної електростанції.

Альтернатива для трьох

На початку цього місяця стало відомо, що у трьох областях України побудують сонячні електростанції. Окрім Одеської та Херсонської областей, станцію з альтернативним джерелом електроенергії зведуть і у нас. Сонячну електростанцію потужністю 1,8 МВ побудують у рамках проекту першого енергоефективного села у Харківському районі, а саме в населеному пункті Веселе.

– Зараз завершено проектні роботи з будівництва цієї сонячної електростанції. Найголовніше, що знайдено інвестора для будівництва цього об’єкта зеленої енергетики. І це буде найбільший об’єкт альтернативної енергетики в Харківській області, – заявив засновник Харківського енергетичного кластера Станіслав Ігнатьєв.

Безпосередньо будівництво самої станції почнеться вже у травні. А ввести в експлуатацію її зможуть до початку нового року.

– Це буде демонстраційний проект, який дозволить показати, що на кордоні з Російською Федерацією можна стати незалежними від російського Газпрому, – сказав Станіслав Ігнатьєв.

Не забите село

Як розповів «СК» сільський голова Веселого Олексій Слабченко, енергетичну модернізацію вони почали три роки тому. Зараз у селі усі об’єкти соціальної сфери відключені від централізованого опалення і опалюються автономно.

– На центральних вулицях Замурівська, Енгельса, 30 років Перемоги (загалом 5 км) замінили 50 звичайних ламп на більш ефективні світлодіодні.- В амбулаторії встановили тепловий насос. Німецька фірма нам безкоштовно передала сам модуль насоса, який коштував 200 тис. грн, а необхідне навісне обладнання купили вже за гроші сільради (69 тис. грн), – розповідає сільський голова.

Він пояснив, що тепловий насос працює за принципом холодильника, який виробляє холод. Тільки завдяки компресору, який зовні забирає повітря, тепловий насос  генерує тепло. Він розрахований  ефективно працювати при температурі на дворі до –7 градусів.  А коли стає холодніше, на допомогу «німцеві» приходить старий газовий котел.


Установлені на амбулаторії і сонячні батареї, тож уся автоматика у закладі працює від них.

Модернізували амбулаторію в рамках проекту «Енергоефективне село», який організувала ГО «Інститут сталого розвитку» за підтримки міжнародних партнерів. А вже завдяки іншому проекту – Програмі розвитку ООН – весельчанам вдалося в амбулаторії зробити повний ремонт системи опалення, установити нові батареї. Тоді із суми проекту у 210 тис. грн ініціативна група села зібрала 15 тис. грн.

Крім амбулаторії на альтернативні котли перейшли і в інших місцевих закладах. У будинку культури Веселого встановили котел вітчизняного виробництва, який працює на пелетах.

Школа і дитячий садок опалюються від міні-котельні на брикетах, так само має свій альтернативний котел і приміщення сільської ради. У планах – продовжувати енергомодернізацію школи. Там поставили нові ощадні вікна – готуються до її утеплення. Це вже робитимуть у рамках обласного конкурсу міні-проектів.

– Коли мої односельці виходять на вулицю і бачать нове сучасне освітлення, відвідують теплу і затишну амбулаторію, будинок культури, школу, то кажуть, що це вже не якесь забите село, а дуже гарне селище чи містечко. Тому, звичайно, усі задоволені, – розповідає про реакцію місцевих на енергоосучаснення Веселого сільський голова Олексій Слабченко.

Із його слів, хоч ще і не аналізували, на скільки, але прогнозують, що відмова від газового опалення й перехід на альтернативу стануть їм вигідними. Голова ділиться спостереженнями, що з кожним роком і самі люди починають все більше замислюватися над економією енергії:

– Село газифіковане, але більшість людей переходить на альтернативні джерела енергії. В основному закуповують дрова, ставлять і пелетні котли. Тільки приходить  тепло, бачиш: в одній хатці господарі замінюють вікна, в іншій – утеплюють фасад.

Читайте також: Підприємцям області обіцяють вигідний кредит

Заробити на сонці

Тепер же в селі очікують на появу сонячної електростанції. У сільраді вже й землю виділено, де має розміститися парк сонячних батарей для того, щоб виробляти електроенергію і продавати її за зеленим тарифом.

– Ще три роки тому, коли приїздив німецький інвестор, планували цей парк сонячних батарей і вітрогенераторів. Та через військові дії на сході країни робота над цим проектом призупинилася. А ще планувався свинокомплекс, який мав із відходів від тварин виробляти газ, який, у свою чергу, опалював би теплицю, – розповів Олексій Слабченко.

Та поки з усіх запланованих ініціатив навесні таки обіцяють взятися за реалізацію сонячної електростанції. Інвестор, що три роки тому не став ризикувати своїми грошима, знову повернувся. Суму інвестицій поки що не розголошують через погодження проекту у владних кабінетах. Та після цього обіцяють оприлюднити суму.

Сонячна електростанція у Веселому зводитиметься в рамках одного з проектів ООН, а також завдяки  фінансуванню інвестора. До слова, Веселе однією з умов появи сонячної електростанції на їхніх теренах висуває те, щоб частина електроенергії, яку вироблятиме станція, ішла на місцеві об’єкти соціальної сфери або хоча б продавалася селу за пільговим тарифом. Як запевнив «СК» Станіслав Ігнатьєв, так воно і є у планах.

Тетяна Лісна

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта