ТОП-8 фактів про субсидію

09.10.2018 14:30 Суспільство
Фото: 112 Україна Фото: 112 Україна
Напередодні старту опалювального сезону найгарячішою темою для обговорення є субсидії. Чи може відмова в такій державній допомозі бути незаконною, як розраховують її розмір і чи впливають на виплату лотереї, праця за кордоном та покупки зятя – читайте в добірці «СК».

Коли відмова незаконна

Одне із запитань, з якими українці найчастіше звертаються на урядову гарячу лінію 1545, стосується відмови у призначенні державної допомоги –точніше, чи можуть про неї повідомити усно.
У Міністерстві соціальної політики України відповідають, що така відмова працівника управління соціального захисту населення – незаконна. Адже, згідно із Законом «Про звернення громадян» і Положенням про порядок призначення житлових субсидій, орган соцзахисту зобов’язаний оформити заяву та декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника – призначено чи не призначено йому субсидію з обґрунтуванням такого рішення.

Також у Міністерстві нагадали, що на допомогу від держави можуть розраховувати ті українські родини, чиї доходи не дозволяють у повному обсязі сплачувати житлово-комунальні послуги. Для оформлення субсидії необхідно звернутися в найближче управління соціального захисту населення винятково із заявою і декларацією про доходи.
Неправомірною в Міністерстві також називають і відмову в субсидії тим громадянам, чиї доходи менші за мінімальну зарплату. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, такі особи мають змогу звернутися до комісії з питань призначення житлових субсидій.

Якщо ЄСВ сплачується в повному обсязі, комісія в дохід порахує три або навіть один прожитковий мінімум, залежно від соціального стану людини, і розрахує розмір субсидії.
А от якщо внесок не сплачується з вини роботодавця, субсидію громадяни мають змогу оформити на загальних умовах, без розгляду справи комісією. Субсидію в таких випадках розраховують на основі реально отриманих доходів, тобто з урахуванням мінімальної заробітної плати.

Декларації та «колишні»

Поширений міф про субсидії стосується доходів розлученого подружжя – мовляв, їх необхідно декларувати. У профільному міністерстві цю думку спростовують, адже якщо подружжя розлучене й у них немає неповнолітніх дітей, то ні чоловік, ні дружина не повинні відображати в декларації своїх «колишніх», які зареєстровані та проживають окремо.

Однак, якщо сім’я розлучена, але є неповнолітні діти, то в декларації потрібно відобразити маму чи тата дитини (залежно від того, з ким проживає дитина).
Після цього людина має звернутися до комісії з питань призначення житлових субсидій, щоб доходи того з батьків, що не зареєстрований та не проживає разом з дитиною, не включалися до сукупного доходу домогосподарства. Разом із заявою необхідно надати також документ (довідка з ЖЕКу, сільської/селищної ради), що дитина проживає із заявником.

А що з працюючими пенсіонерами?

Часто пенсіонерів вводять в оману, коли кажуть, що субсидію заберуть, якщо вони працевлаштуються, кажуть у Міністерстві та спростовують цей міф, адже єдиний критерій для розрахунку розміру субсидії – це дохід людини. Тому працюючі пенсіонери мають право на субсидію на основі пенсії та заробітної плати. Тим, хто перестав працювати, беруть до уваги розмір місячної пенсії за місяць, що передує зверненню за субсидією.

Також у відомстві нагадують: якщо пенсіонер перестав працювати чи вийшов на пенсію, йому потрібно протягом місяця звернутися з декларацією в управління соцзахисту, і допомогу перерахують з урахуванням лише одного доходу – пенсії.

Які документи необхідні

Окрім вищезгаданих запитань, субсидіантів часто цікавить, чи потрібно для оформлення субсидії додавати різноманітні довідки. Міністр соціальної політики України стверджує, що в загальному випадку для оформлення субсидії потрібні лише заява та декларація про доходи.

Довідки потрібні, якщо громадяни бажають оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а лише на фактично проживаючих у помешканні осіб. Тоді до справи додаються документи з місця роботи в іншому місті, про навчання в іншому місті, про перебування на лікуванні, про постійне місце проживання з ЖЕКу, сільської чи селищної ради.
Також Андрій Рева нагадує, що субсидію призначають на рік – від травня до травня наступного року. Її розмір розраховують окремо – на літній період і окремо – на зимовий винятково на основі доходів зареєстрованих і фактично проживаючих у помешканні осіб.
Якщо допомогу вже призначено на новий рік (2018–2019 роки), у жовтні її розмір на опалювальний сезон розрахують автоматично, без повторного звернення.

Чи врахують доходи зятя?

Багатьох цікавить питання, чи зберігається право оформити субсидію не на всіх прописаних, а лише на фактично проживаючих, у тещі, якщо її зять купив машину?
За словами Андрія Реви, якщо теща подає документи в комісію з питань призначення житлових субсидій з проханням надати їй допомогу не всім зареєстрованим, а лише тим, хто фактично проживає, то комісії при райдержадміністраціях і виконкомах міських рад повинні справедливо підходити до справи. Тобто, якщо зять фактично вже багато років проживає далеко від тещі, а вона потребує допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг, то, безумовно, субсидію їй повинні призначити без урахування доходів її зятя.

Що сплачують безробітні?

А от на запитання, чи потрібно безробітному щомісяця сплачувати ЄСВ після призначення субсидії, Андрій Рева каже, що для її призначення такі особи мають сплатити лише за три місяці періоду, за яких беруться доходи для розрахунку розміру державної допомоги.

Тобто для «зимової» субсидії соціальний внесок має бути сплаченим за будь-які три місяці 1–2 квартали 2018 року до моменту подачі документів в управління соцзахисту.
Якщо ж людину змушують підписати річний договір на сплату ЄСВ, міністр радить посилатися на статтю 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Вона гарантує право на одноразову сплату ЄСВ.

Після подачі заяви про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування орган доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня її отримання зобов’язаний укласти договір про добровільну участь відповідно до типового договору.
Сплата ЄСВ відображається в базі даних Пенсійного фонду, і цей період зараховується громадянам до страхового стажу.

Лотерея – це дохід

Не поодинокими є запитання, чи впливає кешбек від банку на субсидію, додають у Міністерстві та повідомляють, що ні депозити в банку, ні відсотки від них, ні кешбек не впливають на розрахунок розміру державної допомоги.
А от виграш у лотереї чи переказ з-за кордону, що перевищує 50 тисяч гривень, – так, адже трактуватиметься органами соціального захисту населення як дохід і братиметься до уваги під час розрахунку розміру субсидії.

Субсидія для заробітчан

Окрім цього, часто українців цікавить, чи зберігається право на субсидію в осіб, що перебували за кордоном більш ніж 60 днів. За словами міністра соціальної політики, сам факт перебування за кордоном не є підставою відмовляти в субсидії, якщо людина отримує в Україні пенсію чи інші офіційні доходи, такі як стипендія, допомога при народженні дитини, а також перебуває на лікуванні, навчанні чи у відрядженні та декларує в Україні доходи і сплачує ЄСВ.

До останнього випадку належать заробітчани, які вправі задекларувати в Україні свої заробітки, сплатити ЄСВ і на основі цього отримати субсидію.
Також є випадки, коли громадяни України працюють за кордоном офіційно і сплачують там ЄСВ. Тому такий громадянин має право отримати субсидію на загальних умовах.

Автор: Марічка Зорняська