Угода мерів: сталий розвиток, енергоефективність, збереження довкілля

11.11.2016 10:20 Суспільство
Енергозбереження та енергоефективність сьогодні – перші питання порядку денного співробітництва України з європейськими партнерами.

Зрозуміло, що від раціонального, ефективного використання енергії залежать і конкурентоздатність вітчизняних товарів на світових ринках і комфорт в наших домівках.

Втім, Харківська область вже кілька років як долучилася до ініціативи Європейського Союзу, що охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність і нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. «Угода мерів – Схід» (CoM-East) – це проект, ініційований у 2011 році та фінансується Європейським Союзом.

Відповідно до Угоди про співпрацю, підписаної з Генеральним директоратом з енергетики Європейської Комісії в листопаді 2014 року, територіальним координатором проекту «Угода мерів – Схід» на Харківщині стала Харківська обласна рада.

Таким чином, обласна рада взяла на себе обов’язки підтримувати постійний зв’язок між містами, що долучилися до Угоди, та сприяти розширенню кола учасників Угоди. Для цього було прийнято відповідний План дій, згідно з яким Харківська обласна рада провела протягом майже двох років низку заходів. У результаті, станом на жовтень 2016 року, 7 міст області приєдналися до «Угоди мерів».

Зокрема, в Чугуєві в рамках роботи створено робочу групу з розробки Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста Чугуєва до 2020 року за участю представників комунальних підприємств, депутатів, керівників промислових підприємств. Також у Куп’янську ведеться робота з підготовки Плану дій сталого енергетичного розвитку, у повному обсязі сформовано кадастр викидів, робота з коригування запланованих заходів, спрямованих на скорочення викидів СО2, встановлюються твердопаливні котли.

Крім того, до «Угоди мерів» долучилися та впроваджують відповідні заходи в Харківській області міста Лозова, Богодухів, Балаклія, селища Пісочин та Новопокровка. 27 жовтня до «Угоди мерів» приєднався й обласний центр. Документ підписав перший заступник Харківського міського голови Ігор Тєрєхов під час проведення Міжнародної конференції «Сприяння сталому розвитку в країнах Східного партнерства». Харків став одним із низки міст країн Східного партнерства, які також долучилися до ініціативи.

Сергій Чернов, голова Харківської обласної ради, президент Української асоціації районних та обласних рад: «У рамках підписаної сьогодні нової Угоди до цього переліку приєдналося 21 місто країн Східного партнерства. У тому числі, міста нашої області – Харків і Мерефа. Ми все більше переконуємося, що слід піклуватися не лише про зменшення споживання ресурсів, але й про поліпшення екологічної ситуації. Цей напрям будемо планомірно розвивати для залучення додаткових коштів».

Кристоф Фрерінг, керівник групи експертів проекту «Угода мерів – Схід»: «У рамках нової ініціативи діяльність буде продовжено ще на чотири роки. Роботу буде спрямовано на нові цілі, основна з яких – досягти до 2030 року скорочення на 30 % викидів СО2».

Муніципалітети, що долучилися до ініціативи в Єревані, взяли на себе зобов’язання знизити на своїй території викиди СО2 на 30 % до 2030 року. Наступним кроком для підписантів буде розробка Планів дій зі сталого енергетичного та кліматичного розвитку, які необхідно підготувати протягом двох років за участю всіх зацікавлених сторін.

Лоуренс Мередіт, Директор департаменту Східного сусідства Генерального директорату з питань сусідства і переговорів з розширення ЄС Європейської комісії: «Дієві та ефективні місцеві адміністрації відіграють важливу роль у здійсненні реальних змін на місцях, роблячи економіку більш стійкою і покращуючи умови життя громадян. ЄС продовжуватиме надавати підтримку країнам Східного партнерства в їх зусиллях по зміцненню потенціалу місцевої влади з метою сприяння сталому розвитку та економічному зростанню на місцях, у тому числі створення нових робочих місць на місцевому рівні».

Саме на Міжнародній конференції «Сприяння сталому розвитку в країнах Східного партнерства», яка проходила 26–27 жовтня в Єревані (Вірменія), Європейський Союз оголосив про запуск нової ініціативи «Мери за економічне зростання» (M4EG) у сфері розвитку бізнес-сектора і початок другого етапу проекту «Угода мерів – Схід» у країнах Східного партнерства (CoM East) у сфері енергоефективності. Ці проекти спрямовано на зміцнення співпраці між місцевими органами влади та представниками громадянського суспільства щодо посилення контролю, обміну досвідом, розвитку дієвих та ефективних адміністративних механізмів для досягнення та реалізації політики місцевого розвитку. Також саме ці ініціативи спрямовані на розвиток державно-приватного партнерства та сприятимуть створенню нових робочих місць на регіональному рівні і зростанню ВВП на душу населення.

Віола Колабрезе, програмний менеджер проекту, відзначає, що друга фаза розпочатої у 2011 році ініціативи «Угода мерів» характеризується розширенням кордонів глобального партнерства. «У 68 країнах 140 підписантів Угоди, у рамках якої складаються та реалізуються плани з енергозбереження. З початком другого етапу Угоди ми оголошуємо нове тендерне оголошення щодо реалізації проектів, що дає новий імпульс роботі, проведеній на першому етапі».

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта