Вибори Папи Римського: хто претендує на папський престол
7 травня у Ватикані розпочинається конклав – вибори нового Папи Римського. У Сикстинській капелі кардинали визначать ім'я наступника померлого Франциска.
Як пише «Слобідський край» із посиланням на РБК-Україна, офіційно Папою Римським може стати будь-який охрещений і неодружений католик, на практиці останні 700 років очільником Католицької церкви обирали лише кардиналів.
Обиратимуть нового Папу 133 кардинали, і вони вже перебувають у Римі. 5 травня майже всі вони взяли участь у загальному зібранні кардиналів у рамках приготування до обрання нового понтифіка, яке відбулося в залі синодальних засідань у Ватикані.
У Сикстинській капелі встановлюють спеціальний димар, через який світ отримуватиме сигнали про результати голосування. Чорний дим означатиме, що нового Папу ще не обрано, а білий – що рішення ухвалене.
Хто має реальні шанси стати наступним Папою
Списки papabili формуються на основі багатьох чинників: впливовість у церкві, географічне походження, погляди на реформування Церкви, а також особистий авторитет.
Фаворитом на посаду очільника Католицької церкви напередодні конклаву з 29 % у рейтингу ставок є П'єтро Паролін.
Далі йдуть: Луїс Антоніо Тагле (19 %), Маттео Дзуппі (11 %), П'єрбаттіста Піццабалла (9 %), Пітер Ердо та Пітер Тарксон мають по 8 %.
П'єтро Паролін (Італія, 70 років)
Державний секретар Ватикану, фактично – друга людина після Папи у Ватикані. П’єтро Пароліна називають дипломатом, який має зважений підхід у своєму служінні. Паролін відіграв ключову роль у нормалізації відносин з Китаєм, виступав посередником у венесуельській кризі.
У 2024 році відвідав кілька міст України та зустрівся із Президентом Володимиром Зеленським. На думку П'єтро Пароліна, справедливий мир в Україні можливий лише за умов дотримання державного суверенітету, і що лише самі українці можуть визначити межі компромісу у війні з рф.
Луїс Антоніо Тагле (Філіппіни, 67 років)
Кардинал Тагле – колишній архієпископ Маніли, сьогодні очолює Конгрегацію євангелізації народів. Відомий як «азійський Франциск» за свій теплий стиль спілкування, соціальні ініціативи і відкритість.
Тагле підтримує реформи, зокрема в питаннях сексуальної етики, шлюбу та підходу до ЛГБТ. Водночас він виступає проти абортів, зберігаючи вірність традиційній доктрині.
Маттео Дзуппі (Італія, 69 років)
Архієпископ Болоньї і президент Єпископської конференції Італії. Один із найактивніших кардиналів на міжнародній арені. У 2023-2024 роках представляв Ватикан у мирних місіях щодо війни в Україні, приїздив до Києва, але також проводив переговори з Москвою, Пекіном і Вашингтоном. Його миротворча діяльність здобула підтримку серед кардиналів Глобального Півдня.
Пітер Тарксон (Гана, 76 років)
Кардинал Пітер Кодво Аппіа Тарксон – один із найвідоміших африканських діячів Католицької церкви, колишній очільник Папської ради справедливості і миру.
Він має прогресивні соціальні погляди щодо окремих питань (як-от критика криміналізації гомосексуальності в Гані) водночас із традиційною богословською позицією.
П'єрбаттіста Піццабалла (Італія, 60 років)
Латинський патріарх Єрусалима – титул, що вказує на роль П'єрбаттіста Піццабалли як головного представника Ватикану на Святій Землі. Піццабалла має францисканське коріння, тривалий час жив в Ізраїлі та Палестині, вільно володіє івритом і арабською.
Під час конфлікту Ізраїлю з ХАМАС у 2023 році саме він запропонував себе в обмін на заручників, чим здобув повагу всього християнського світу.
Серед кандидатів є українець
Одним із потенційних кандидатів є українець Микола Бичок – наймолодший кардинал Ватикану, який наразі очолює єпархію УГКЦ у Мельбурні. Він народився 13 лютого 1980 року в Тернополі. Після закінчення школи обрав служіння Господу та пішов у монастир.
У 17 років вступив до Згромадження Найсвятішого Ізбавителя (редемптористів), а у 2005 році був висвячений на священника. Був місіонером у Польщі, США та Росії, зокрема в Сибіру на парафії Матері Божої Неустанної Помочі в Прокоп’євську.
Впродовж 2015-2020 років служив у Ньюарку, штат Нью-Джерсі, США. У 2020 році переїхав до Австралії та став єпископом Мельбурнської єпархії УГКЦ.
Нагадаємо, 21 квітня 2025 року, у віці 88 років, у Ватикані помер Папа Римський Франциск. Він відійшов у вічність на Великодній понеділок у своїй резиденції в домі Святої Марти.