Чиста вода, тепло і підтримка: що змінилося в Шевченківській громаді
Громади на зв'язкуУ прифронтовій Шевченківській громаді, що зазнала окупації та руйнувань, триває відновлення. Тут ремонтують водогони, опалюють лікарні пелетами з гілля та відкривають пункти продажу очищеної води. Детальніше про зміни, які відбулися в громаді, – читайте в нашому матеріалі.
Відновлення після окупації
До складу Шевченківської громади в Куп’янському районі входить 15 старостинських округів та 60 населених пунктів. Попри близькість лінії фронту, Шевченківщина стала прихистком для чималої кількості переселенців з Куп’янська та Куп’янського району, Луганської та Донецької областей. У громаді чітко налагоджені процеси допомоги, зокрема гуманітарної та соціальної, вразливим категоріям населення як серед місцевих, так і серед внутрішньо переміщених осіб. Постійно ведеться робота із запитами громадян та шукаються можливості для їх вирішення. І це приваблює людей.
Наразі одне з найактуальніших питань – забезпечення населення якісною питною водою. Комунальне підприємство «АКВА» Шевченківської селищної ради забезпечує декілька населених пунктів, включно і з самим селищем Шевченкове, централізованим водопостачанням та водовідведенням.
«Якщо говорити про цифри, то ми обслуговуємо 80 кілометрів водопровідної мережі та 14 кілометрів каналізаційної мережі, п’ять каналізаційно-насосних станцій в 11 населених пунктах Шевченківської територіальної громади», – зазначив директор КП «АКВА» Григорій Соляник.
Підприємство працює з червня 2017 року. Усе, що вдалося надбати за вісім років, було майже повністю втрачено у 2022 році.
«Тікаючи, окупанти вивезли усю техніку, запчастини, витратні матеріали, завдавши багатомільйонних збитків. Після деокупації та повернення законної влади на допомогу підприємству прийшли благодійні фонди», – розповів Григорій Соляник.
Підтримка благодійників
Громада почала співпрацювати з БФ «АCТЕD», «New Way», «Solidarites International», «Міжнародна організація з міграції» (МОМ), «Карітас України», Червоний Хрест України. Благодійники надали необхідну техніку, матеріали, обладнання на загальну суму близько 23 мільйонів гривень. Зокрема, за рахунок цієї допомоги у минулому році розпочато масштабну реконструкцію центральної гілки водогону в Шевченковому.
«Вдалося замінити 850 метрів водогінних мереж, очистити декілька свердловин в селищах Шевченкове і Борівське, промити каналізаційні колектори та трубопроводи загальною довжиною 3,5 км. Благодійні фонди «New Way» та «Карітас України» зробили капітальний ремонт шести свердловин водозабору, облагородили санітарні зони, можна сказати, зробили «під ключ». Також у межах реконструкції буде замінено гідранти, щоб наші рятувальники ще оперативніше могли поповнювати необхідні запаси води в разі надзвичайних ситуацій, які почастішали через спекотну бездощову погоду та близькість лінії фронту», – наголосив директор КП «АКВА».
Реконструкція однієї з центральних гілок водогону/Шевченківська селищна рада
Наразі у Шевченківській громаді ведуться перемовини з БФ «Карітас Україна» щодо забезпечення якісною питною водою жителів села Верхньозорянське. Для цього необхідно відновити, очистити та продезінфікувати свердловину водозабору, замінити застаріле обладнання.
Чиста вода для всіх
До слова, у минулому році в Шевченковому було відкрито пункт продажу очищеної питної води. Воду беруть із загальної мережі водопостачання, пропускають через багатоступеневу систему очистки, збагачують корисними мінералами й реалізують населенню. Адже якість звичайної води з кранів залишає бажати кращого. Усе необхідне обладнання було куплено за кошти Шевченківської селищної ради.
Відкриття павільйону з продажу якісної питної води/Шевченківська селищна рада
Літр такої води коштує 1,80 грн, це дешевше, ніж вода, яку завозять. У цьому ж році за кошти селищної ради планується закупити додаткове обладнання для мінералізації води, а також для того, щоб можна було робити газовану воду.
«Завдяки співпраці з благодійними організаціями на початку цього року підприємство отримало пересувну систему очистки води. Наразі здійснюється налагодження, тестування, вивчаються можливості її використання», – розповів начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков.
Опалювальний сезон під контролем
Окрім послуг з водопостачання та водовідведення, комунальне підприємство «АКВА» відповідає за підготовку до опалювального сезону. Воно опалює заклади соціальної сфери, які розташовані на території громади.
У минулому році у співпраці з благодійними організаціями працівники підприємства замінили 280 метрів теплових мереж, утеплили 350 метрів тепломереж, установили два газові та два твердопаливні котли в котельнях двох селищних закладів освіти.
Монтаж твердопаливної модульної котельні/Шевченківська селищна рада
У 2024 році у співпраці з ЮНІСЕФ було встановлено дві твердопаливні котельні для опалення лікарняного комплексу і закладів бюджетної сфери.
Наразі ведуться роботи з установки 300 кВт модульної твердопаливної котельні в селі Безмятежне для забезпечення альтернативним теплом місцевого психоневрологічного будинку-інтернату.
Кожна гілка – в діло
Не без допомоги партнерів КП «АКВА» вдалося налагодити роботу з виробництва пелетів для твердопаливних котлів. Їх виготовляють з гілок, дерев, парослі після санітарного обрізування. Жителі селища знають, що непотрібне гілля чи деревину не треба спалювати – їх складають обабіч дороги. Звідти працівники бригади благоустрою забирають їх на переробку, щоб опалювати місцеву лікарню та заклади освіти. У 2025 році Червоний Хрест України передав КП «АКВА» напівавтоматичну лінію для коління дров, щоб зменшити навантаження на працівників підприємства.
«Робота по залученню донорів ведеться постійно на всіх рівнях, кожен керівник розуміє важливість цієї роботи. Все, що вдається заощадити, направляємо на допомогу ЗСУ. Є ще чимало проєктів, але говорити про них зарано, працюємо, відновлюємо шукаємо можливості», – зазначив начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков.