На звільнених територіях Харківщини відновлюють світло і газ

28.09.2022 17:00 Влада
Після звільнення від загарбників територій Харківської області постало питання забезпечення місцевих мешканців комфортними умовами для життя. Найголовнішим завданням стало відновлення в деокупованих населених пунктах електропостачання, адже саме від нього залежить робота водопостачання, каналізації, очисних споруд, банківської та медичної систем.

Багато людей на нещодавно звільнених територіях Харківської області не планують виїжджати. Тому головними завданнями є відновлення та підготовка критичної інфраструктури до опалювального сезону. Наприклад, за попередніми підрахунками, зараз в Ізюмі перебувають близько 12 тисяч людей.

– Наразі дуже важливе гуманітарне розмінування, адже першочергово обстежуються об’єкти критичної інфраструктури, – зазначає начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

За його словами, деокуповані населені пункти області мають різні ступені руйнувань. У Коробочкиному Чугуївського району, наприклад, майже не залишилося жодного цілого приватного будинку – всі були зруйновані. А у передмісті Балаклії в деяких районах залишилися умовно цілі будинки, однак у центрі міста зруйнована велика кількість будівель. Там довгий час не було світла, води, каналізації, мобільного зв’язку та Інтернету. Уся життєдіяльність була паралізованою. Своєю чергою Ізюм зазнав найбільших руйнувань. Там було зруйновано велику кількість багатоповерхівок, адмінбудівель та історичних будинків.

Зруйнована багатоповерхівка в Ізюмі

Залишаються відключеними від електромережі Куп’янськ, Вовчанськ та Шевченкове. Раніше в них електрика була частковою, а зараз повністю відключена, бо йшла транзитом з росії. Енергетики та обласна адміністрація намагається якнайшвидше переключити ці населені пункти на українські потужності.

– Не можу сказати, що є такі критичні руйнування, щоб ішлося про якийсь колапс. У нас є звідки подавати електроенергію, головне – відновити мережі, підстанції та супутню інфраструктуру, – зауважує Олег Синєгубов.

Блага цивілізації повертаються в домівки людей

У звільненій від окупантів Балаклії 26 вересня відновили електропостачання. До домівок більшості балаклійців повертається можливість забезпечувати свої найнеобхідніші потреби. Світло отримали близько 11 тисяч жителів, що наразі складає 77 % усього населення Балаклії. Крім житлових будинків, електропостачання отримали міська лікарня, центральна котельня, три школи, поліклініки, очисні споруди та водозабірна інфраструктура. Завдяки відновленню електроенергії в Балаклійській мережі незабаром запрацюють банківські установи, а також відновлять роботу торговельні мережі. Вже зараз у тестовому режимі проводять подачу води мешканцям, а отже, найближчим часом стане можливим запуск постійного водопостачання.

Харківобленерго займається відновлення електропостачання до звільнених громад

– Дякую нашим енергетикам за оперативно виконану роботу. Особлива подяка бригадам піротехніків ДСНС, які, ризикуючи власним життям, провели розмінування критичної інфраструктури міста, без чого жодні відновлювальні роботи були б неможливими. Відновлення електропостачання – перший крок до налагодження нормального життя на звільнених територіях, – підкреслює Олег Синєгубов.

Зараз тривають роботи, щоб світло було в кожному будинку Балаклії. Наступним містом, де планується відновлення електропостачання, буде Ізюм.

Також в Ізюмі 23 вересня вже почали відновлювальні роботи фахівці «Харківгазу». Вони вже ліквідували щонайменше два суттєві розриви на трубах, що були спричинені російськими обстрілами. Перед цим траси газогонів перевіряли сапери ДСНС і газівники. У «Харківгазі» зазначають, що через масштаби руйнувань відновлення інфраструктури Ізюма це найскладніше завдання.

27 вересня повідомили, що понад 500 домівок у Балаклії вдалося під’єднати до газопостачання. У селах громади продовжуються роботи з розмінування газових об’єктів, їх обстеження та ремонту.

Крім того, відновлювальні роботи проводяться ще й в інших деокупованих населених пунктах Ізюмського, Харківського та Чугуївського районів області.

Медична система оживає

Система охорони здоров’я в Ізюмі постраждала найбільше. 23 вересня вдалося об’єднати лікувальні заклади Ізюма. У центральній частині міста росіяни зруйнували міську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини № 1, але працює Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері. Від обстрілів постраждала частина приміщень цього медзакладу. Зокрема, було зруйновано хірургічне відділення та кабінет комп’ютерної томографії. Однак у лікарні вже обладнали нову хірургічну палату, терапію тощо. В іншій частині Ізюма, де мешкає значно більше населення, розташований стаціонар міської лікарні та амбулаторія загальної практики – сімейної медицини № 2. Тут наразі працюють 42 співробітники об’єднаної медичної установи у відділеннях неврології, терапії, кардіології та гінекології.

Попри те, що російські окупанти позбавили пункт екстреної медичної допомоги транспорту, він усе одно відновив свою роботу, а медики продовжують надавати допомогу населенню. Крім того, тут зберегли український прапор – і вже тепер він майорить біля закладу.

Харківська обласна військова адміністрація забезпечує лікарськими препаратами медичні заклади не тільки в Ізюмі, але й на інших деокупованих територіях. Департамент охорони здоров’я ХОВА вже передав необхідні хірургічні набори, інсулін, препарати для кардіології та інші ліки і засоби. Людям безплатно надавалися знеболювальні та протизастудні ліки. Також допомогу медикаментами на звільнені території надають Всесвітня організація охорони здоров’я і Червоний Хрест.

Окрім цього, Департамент охорони здоров’я ХОВА зараз займається закупівлею для медзакладів Ізюма необхідної кількості генераторів та пального для них, а ще пересувних рентген-апаратів. У вцілілій будівлі амбулаторії шукають шляхи для відновлення опалення, адже лікарня була під’єднана до центральної системи, яка зараз не працює.

В Ізюмі зруйновані та пограбовані окупантами майже всі аптеки. У планах ХОВА – в найближчі два тижні відновити роботу трьох з них.

Допомога надходить

У деокуповані населені пункти області продовжують прибувати гуманітарні вантажі. Так, за дорученням начальника ХОВА Олега Синєгубова, наприкінці минулого тижня Куп’янський район отримав близько 60 тонн гуманітарної допомоги. Це продукти першої необхідності, питна вода та засоби гігієни. Зокрема, до продуктових наборів входять ячна та пшенична крупи, макарони, два пакети борошна, згущене молоко, три банки тушонки, олія, печиво тощо. Цього вистачить, щоб прожити місяць.

Допомогу розподіляють по всій території Куп’янського району.

Крім ХОВА, продукти та речі першої необхідності до звільнених населених пунктів області передають також представництва ООН, Червоного Хреста і багатьох волонтерських організацій.