Сергій Чернов: Необхідно завершити реформу, на яку чекали роками

03.12.2019 13:30 Влада
Фото: Харківська облрада Фото: Харківська облрада

Європейська хартія місцевого самоврядування має бути повністю імплементованою не лише у вітчизняне законодавство, а й у повсякденне життя наших громадян, переконаний голова Харківської обласної ради.

На цьому 2 грудня під час виступу у Верховній Раді з нагоди Дня місцевого самоврядування наголосив президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов. Він звернувся до парламентаріїв від імені самоврядних органів України та привітав з професійним святом тих, «хто безпосередньо і щоденно працюючи з людьми, робить внесок у становлення народовладдя, розвиток демократії та громадського суспільства в Україні».

– У 2014 році ми з моїми колегами, котрі працюють у місцевих радах, вітали початок реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, спрямованої на децентралізацію. А також приведення вітчизняної системи муніципального управління до європейських стандартів. Реформи, на яку чекали роками. Через п’ять років маємо очевидні позитивні зрушення та важливі здобутки. У певний час це дозволило назвати децентралізацію реформою номер один. Що не менш важливо, ми отримали значний власний вітчизняний досвід реалізації реформи, – сказав Сергій Чернов.

Проте, маючи за плечима такий досвід, наголошує Сергій Чернов, слід не тільки говорити про здобутки, а й визначити конкретні перспективи розвитку реформи та виклики, на які треба знаходити відповіді, щоб цей процес продовжувався та був успішним.

Тому президент Асоціації звернув увагу представників рад усіх рівнів, народних депутатів, а також усіх, від кого залежить перебіг реформи та майбутнє українського самоврядування, на першочергові завдання.

– Наступного року мають відбутися місцеві вибори. До того мають бути завершені окремі процеси, передбачені реформою, та розв’язані деякі невідкладні задачі, пов’язані з її реалізацією. У свою чергу це означить перехід до другого етапу реформи, – додав Сергій Чернов.

Тож, за його словами, серед невідкладних завдань перед законотворцями – завершити процес формування спроможних громад шляхом добровільного об’єднання, адже на сьогодні через процедуру укрупнення пройшли понад 4,5 тисячі громад, утворено більш ніж 1000 ОТГ, і майже 6,4 тисячі громад залишаються не об’єднаними.

Також, переконаний голова Харківської обласної ради, необхідно провести реформування районного рівня, передовсім, укрупнення районів зі збереженням інституту самоврядування.
Зокрема, важливо провести чітке розмежування основних повноважень між органами влади та закріпити трирівневий формат адміністративно-територіального устрою.

Крім того, потрібно вивести з конституційного регулювання районні та обласні державні адміністрації, реалізувати право обласних і районних рад формувати власні виконавчі органи та впровадити інститут префекта.

Читайте також: П'ять ОТГ Харківщини ще не визнані спроможними

Сергій Чернов акцентував увагу на тому, що на законодавчому рівні слід забезпечити належні матеріальні та фінансові ресурси для виконання місцевим самоврядуванням повноважень, які воно отримує в результаті децентралізації.

Крім того, за його словами, потрібно схвалити закони «Про засади адміністративно-територіального устрою України» та «Про адміністративно-територіальний устрій», нову редакцію Закону «Про місцеве самоврядування» (з часу прийняття у 1997 році до цього правового акта внесено понад тисячу правок 120 законами та сімома рішеннями Конституційного Суду), а також «Про службу в органах місцевого самоврядування» та доопрацювати виборче законодавство, щоб забезпечити представництво всіх громад у самоврядуванні обласного та районного рівнів.

– Шановні колеги, ми зібралися в цій залі заради професійного свята. Але майбутнє місцевого самоврядування, децентралізації залежить від нашої постійної комунікації та прагнення об’єднати зусилля заради єдиної мети. Публічна влада призначена для того, аби служити людям. Від того, як на місцях буде вибудована система надання послуг, залежить, наскільки люди почуватимуться комфортно і наскільки прагнутимуть жити у громаді, – звернувся до присутніх у залі Верховної Ради Сергій Чернов.