Сергій Чернов попередив про можливий колапс у нових громадах та районах

27.11.2020 16:10 Влада
Фото: Харківська облрада Фото: Харківська облрада
Нові громади та райони Харківської області не можуть розпочати роботу.

Про це розповів в ефірі Суспільного президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської облради Сергій Чернов. За його словами, прийнятий нардепами законопроєкта 3651-д і досі знаходиться на підписі у Президента України й остаточного тексту документа немає.

Нагадаємо, 17 листопада Верховна Рада схвалила проєкт, який вносить зміни до низки законів щодо роботи громад та місцевих адміністрацій, а також регламентує перехід від старих рад до нових.

Окрім цього, законопроєкт 4100, який вносить зміни до Бюджетного кодексу в частині наповнення бюджетів укрупнених районів, розглянули на профільному комітеті, але голосування ще не було.

– Це велика проблема і недолугість роботи уряду. Є постанова ВРУ, яка зобов’язала уряд прийняти відповідні нормативні акти і привести їх у відповідність до тих рішень, які вони прийняли, дала термін (до двох місяців), і таких документів до сих пір не з’явилося. Йдеться про всі зміни, які розглядаються зараз – і закон 3651-д, і 4100, вони мали бути розглянуті до виборів, щоб керівник, який балотувався, розумів свою відповідальність і повноваження, – розповів Сергій Чернов.

За його словами, після місцевих виборів деякі громади вже провели перші сесії, але це поодинокі випадки в регіоні. У нових райрадах сесій ще не було. Їх мають провести не пізніше 20 грудня, а до кінця року прийняти бюджети на наступний рік. На підготовку дуже мало часу.

– Я вважаю, що перші сесії районних рад треба проводити лише після того, як буде підписаний Президентом і опублікований закон 3651-д. Щодо бюджетів, я б порекомендував бюджет по захищених статтях, а до бюджету розвитку повернутися у лютому, – зазначив президент асоціації.

Також Сергій Чернов розповів, що, відповідно до законопроєкту 4100, новостворені райради матимуть податки виключно від комунальних підприємств і їх прибутків. І цього  недостатньо.

– Наведу приклад Кегичівського району. Один район – одна громада. Він по факту, якщо приймуть цей законопроєкт у такому вигляді, отримає прибутків десь 500 тисяч гривень на рік. А тільки на утримання та роботу районної ради необхідно близько двох мільйонів гривень. А йдеться про роботу лікарень, архівів, закладів соціального захисту, збереження пам’яток архітектури, роботу спортивних комплексів, які ще не передані до громад. І 2 чи 5 січня передані не будуть, – сказав Сергій Чернов.

На його думку, виходом із ситуації може стати поправка народного депутата Дмитра Люботи, яка стосується саме наповнення бюджетів нових районів постійними податками:

– Це потрібно хоча б на перехідний період, один бюджетний рік, доки не визначаться громади, що вони зможуть до себе забрати, чи спроможні вони будуть це зробити, щоб ми не закрили лікарні, будинки соціального захисту, будинки культури, об’єкти спорту, – розповів Сергій Чернов.

Читайте також:  Громади Харківщини навчатимуть правильно складати бюджет

Якщо ж цього не станеться, то голова облради не виключає, що ситуація в районах та громадах з нового року стане критичною.

– Якщо не буде опублікований закон 3651-д і не буде внесена поправка депутата Люботи у законопроєкт 4100, то ситуація, безумовно, по всій країні стане критичною з 2 січня 2021 року. Там, де маленькі громади, буде колапс, цього не можна допустити, – наголосив Сергій Чернов.