Деокуповані території: кілометри пішки за ліками долали бабусі на Харківщині

03.12.2022 13:21 Циркуни

Літні люди та люди з обмеженими фізичними можливостями в деяких населених пунктах Харківської області місяцями живуть без належного доступу до медицини. Працюючи в деокупованих Новому Бурлуці, Циркунах, Василенковому та Балаклії, «Лікарі без кордонів» (MSF) надають первинну медичну та психологічну допомогу пацієнтам, які, попри бойові дії, залишилися у своїх домівках, нікуди не виїжджають і намагаються вижити.

Коли наприкінці лютого російські загарбники взяли під свій контроль деякі міста та села Харківщини, багато хто з місцевих жителів лишився вдома. Переважно це були літні люди або люди з інвалідністю. Вони не мали змоги виїхати або вирішили бути на рідній землі, як вони кажуть, попри все. Опинившись на війні, ці люди переобладнали підвали з картоплею і «закрутками» на сховища та ділилися останньою їжею із сусідами.

Минуло майже три місяці після того, як українська армія відновила контроль над цими територіями, але потреби в медичній та психологічній допомозі залишаються високими. Ці люди пережили страх, ізоляцію та насильство. Їм потрібна консультація психолога. Поліклініки і ФАПи громад – пошкоджені. Тож доступ до первинної медицини – обмежений. Лікарі та психологи мобільної клініки MSF приїжджають у ці населені пункти, надаючи консультації і ліки.

Мобільна амбулаторія «Лікарів без кордонів» складається з лікаря та психолога. Команди відвідують віддалені населені пункти, де ще не відновили дороги і роботу громадського транспорту, а також ті села і містечка, звідки через війну виїхали державні лікарі.

Захворювання, що призводять до подальшої інвалідності

Більшість пацієнтів «Лікарів без кордонів» – це жінки похилого віку та люди з обмеженими фізичними можливостями. З чотирьох тисяч первинних медичних консультацій, які лікарі MSF надали від початку вересня, три чверті пацієнтів – жінки, а понад 60 % – люди за 60 років. Багато з них уже живуть з обмеженими можливостями, такими як обмежена рухливість, втрата слуху чи зору. Ці захворювання спричинені через вік або неконтрольованими хронічними захворюваннями, такими як гіпертонія та діабет. Нині ці пацієнти ризикують отримати ускладнення.