Плани Чугуївської громади на відновлення

06.07.2023 13:49 Чугуїв

У Чугуєві через повномасштабну війну виникло чимало проблем – зруйнована критична інфраструктура, школи, бізнес, який був вимушений покинути ТГ, розбиті дороги. Як громада справляється з викликами війни та які плани має на майбутнє – читайте у матеріалі.

Відрізані від Харкова

Чугуїв, як і більшість міст Харківщини, відчув на собі перші удари росії зранку 24 лютого. Ворог завдав ударів по стратегічних та цивільних об’єктах громади. За словами начальниці Чугуївської МВА Галини Мінаєвої, цей день і став найстрашнішим за весь час повномасштабного вторгнення.

– П’ята ранку 24 лютого – повне нерозуміння, що відбувається і які наші дії, що ми маємо робити. Особливо коли нам казали, що через 15–20 хвилин окупанти будуть заходити у місто. Перші обстріли – все це було найстрашнішим, – каже Галина Мінаєва.

Утім, з перших хвилин повномасштабної війни усі заступники міської голови і більшість начальників відділів були у міськраді та обговорювали план дій. Першим складним питанням постало забезпечення жителів громади продуктами та іншими необхідними речами. Сполучення з Харковом було закрите, траса обстрілювалася – їхати туди було вкрай небезпечно.

Так, перші дні з Чкаловського у Чугуїв завозили м’ясо, до того моменту, поки селище не окупували. По гуманітарну допомогу їздили працівники міської ради, потім розвозили її по мікрорайонах Чугуєва.

У місті було багато жінок, які от-от мали народжувати. Тоді, за допомогою місцевих підприємців, у лікарні привозили пелюшки, ліки та речі для новонароджених. Учителі взялися за приготування їжі в харчоблоках, розвозили її по бомбосховищах.

– Дітки народжувалися, але, на жаль, помирали люди похилого віку. Мої колеги займалися похованнями, проводили ми їх власними силами. У нас не було гробів, шукали для них матеріали й називали їх «фруктовими ящиками», щоб не було так страшно, – ділиться Галина Мінаєва.

Галина Мінаєва

Велика робота була проведена спільно з бізнесом громади, який залишився, особливо у військовому напрямі. Для захисників знаходили мішки з піском, скоби, дрова. Трактористи виходили на роботу, щоб допомагати будувати укріпспоруди.

– Усі розуміли, що від кожного з нас залежить, чи зайде ворог, чи не зайде. Не зайшов, слава Богу, – зауважує начальниця Чугуївської МВА.

Залишилося 35 % жителів

З перших днів війни у Чугуївській громаді значно постраждали об’єкти критичної інфраструктури. У лютому та березні минулого року деякі мікрорайони залишилися без теплопостачання, бо котельні не працювали. Утім був газ та світло, тому жителі хоч якось могли зігрітися у своїх домівках.

Раніше в Чугуївській громаді проживало 39 тисяч мешканців. Утім, поки тривали постійні обстріли, у ТГ залишилося приблизно 35 % жителів. Улітку 2022 року ситуація у Чугуєві була настільки напружена, що сім’ям з дітьми рекомендували покинути місто на деякий час.

– Місто часто було під обстрілом, але ми продовжували відновлювати те, що було зруйноване окупантами. Наскільки це можливо було, ми виконували роботи з відновлення житла, відновлювали наші об’єкти критичної інфраструктури. До початку нового опалювального сезону в нас всі котельні були готовими до роботи, – розповідає Галина Мінаєва.

Коли обстріли трохи вщухли, люди побачили, що місто живе і буде з опаленням. І після вересневого контрнаступу, коли наші захисники посунули лінію фронту далеко за межі громади – жителі почали повертатися.

Наразі ситуація в громаді відносно тиха та стабільна. Інколи в Чугуїв та на околиці міста прилітають ворожі ракети. Утім люди все одно продовжують повертатися до своїх домівок. Крім того, у громаді мешкає понад 10 тисяч переселенців. Більшість з них переїхала до Чугуївщини в серпні-вересні 2022 року. Наразі в центрі міста важко знайти місце, щоб припаркувати авто.

Дві школи зруйновано

Постраждали в Чугуївській громаді й навчальні заклади – найбільших руйнувань зазнали три школи громади. Дві з них – зруйновані, одна дуже сильно пошкоджена.

– Сьогодні з тими школами, які зруйновані, у нас вже відпрацьована вся проєктно-кошторисна документація на відновлення. Ми приділяємо цьому питанню велику увагу, бо люди хочуть повертатися, діти хочуть продовжувати навчатися у своїх рідних школах, – зазначає Галина Мінаєва.

Школа Клугино-башкирівка

Так, одна школа потребує значного капітального ремонту, там необхідно поміняти вікна, провести ремонтні роботи на інженерних комунікаціях. Хоча на це потрібно чималі кошти, громада не чекає на закінчення війни та вже готується до офлайн-навчання. У деяких навчальних закладах уже облаштовано укриття з гарними умовами – кімнатами, душовими кабінками та вбиральнями.

«Прильоти» по лікарні

Окупанти били й по медичних закладах громади. Минулого року були «прильоти» поруч зі стаціонарним відділенням у Чугуєві. Тоді дуже пощастило, що ракети не влучили в кисневу бочку, бо могла статися масштабна аварія із серйозними наслідками. Наразі функціонування медзакладу повністю відновлено. Там замінили вікна, двері, пошкоджене обладнання.

– Але хочу сказати, що навіть під час обстрілу, під час ліквідації цих наслідків наші лікарі жодної хвилини не переставали надавати послуги. І саме в цей момент ми приймали поранених, ми приймали цивільних і надавали всі необхідні для цього послуги, щоб урятувати життя людей, – наголошує Чугуївська міська голова.

У покращенні медичних послуг Чугуївській ТГ значно допомагають міжнародні партнери. Перед початком повномасштабної війни громада підписала договір про співпрацю з латвійським містом Кулдіга. У березні 2022 року мав відбутися візит до латвійських побратимів, але війна внесла свої корективи, тому це питання було відкладено на інший час.

– І нещодавно «Асоціація міст України», проєкт «Мости довіри», який фінансується Європейським Союзом, забезпечили нам поїздку до Латвії. Там у нас була можливість виступити на форумі в Ризі, де ми презентували нашу громаду для всіх громад Латвії, розказали, як сьогодні ми живемо, над чим ми працюємо, які в нас є проблеми, – ділиться Галина Мінаєва.

Незадовго до війни на баланс громади було передано вторинну ланку медицини. А під час візиту до Латвії з’явилася можливість подивитися, як організована медична сфера у закордонних партнерів.

Відновлення «Авіатора»

Наразі в Чугуєві проводяться роботи з відновлення двох п’ятиповерхових будинків у мікрорайоні «Авіатор». Ці будинки на 150 квартир зазнали руйнувань 24 лютого 2022 року. З того часу там люди не живуть, а з весни цього року тривають відновлювальні роботи.

– Сьогодні вже відремонтовані балкони, покрівля, замінюються інженерні комунікації. Одна стіна будинку буде повністю демонтована, – розповідає Галина Мінаєва.

Також у будинках зробили конструкцію для укріплення перекриттів, щоб будівля не завалилася. Після того, як у будівлі закінчать роботи з встановлення нових стін, там почнуться оздоблювальні роботи у квартирах.

– Люди задоволені тим, що їм є куди повертатися. Тому ми для себе такі завдання поставили, що до початку опалювального сезону мають ці будинки бути готовими, – зазначає Чугуївська міська голова.

Авіатор Чугуїв відновлення

А от ще одна будівля, яка зазнала значних руйнувань у Чугуєві, відновлюватися не буде. Йдеться про Чугуївський районний будинок культури, який 25 липня 2022 року знищила ворожа ракета. Тоді під завалами загинуло троє людей. Наразі є остаточне рішення про те, що будівлю будуть повністю демонтувати.

– Розглядаємо можливість на цьому місці побудувати житловий будинок. І нам дуже б хотілося зробити Центр надання адміністративних послуг, щоб він був сучасним та просторим, – говорить начальниця Чугуївської МВА.

Бізнес може не повернутися

На фоні повномасштабної війни у Чугуївській громаді значно скоротилися надходження до бюджету через те, що значна частина підприємств припинила роботу.

– Деяких підприємців, які свого часу з Луганська, з Донецька приїхали до нашої громади й розпочали тут бізнес – знову їх тут війна застала. Вони сьогодні свій бізнес перенесли до Івано-Франківської області. Я так розумію, що вони вже повертатися до нас не будуть, – зазначає Галина Мінаєва.

Також у громаді були державні підприємства, утім і з ними виникають питання. За словами очільниці Чугуївської громади, тут працювали гарні фахівці у сфері ремонту літаків.

– Вони працювали як з вітчизняними, так й із закордонними замовниками, мали вигідні контракти та перспективи зростання. На жаль, сьогодні підприємства не працюють, але ми не втрачаємо надію, що ситуація зміниться на краще. Зараз ми готуємо відповідні листи до вищих органів, проводимо відповідні зустрічі. Допомагає у цьому питанні начальник ХОВА. Можливо, з часом державні підприємства все ж таки відновлять свою роботу, – розмірковує Галина Мінаєва.

Тож є надія, що з часом підприємство зможе реанімувати свою роботу. Для громади це дуже важливо, адже кількість робочих місць там сягає понад 300 людей.

Також через війну громада зіткнулася з ще однією проблемою – це стан доріг.

– Справа в тому, що сьогодні з об’єктивних причин траса державного значення проходить через нашу громаду. Це дорога комунальної власності, і вона не розрахована на таку інтенсивність руху та навантаження. Це дуже велика проблема, бо пошкоджено дороги, які були нещодавно відремонтовані. Окрім того, існує значна загроза для комунікацій, які проходять під дорогами. Так, наразі ми своїми силами ремонтуємо каналізаційні колодязі по вулиці Харківській, адже розуміємо, що у разі комунальної аварії може статися провал на дорозі, і рух транспорту по центральній вулиці міста, де тепер проходить траса державного значення, буде суттєво ускладнено, якщо не припинено взагалі. На жаль, наразі немає додаткового фінансування на подібні роботи. Але, наскільки можливо, ми вирішуємо проблемні питання на місцевому рівні, – каже Галина Мінаєва.

Нагадаємо, у Чугуїв прибув медичний вантаж від міжнародних партнерів. 

Раніше ми писали, жінки, які постраждали від насильства, можуть звернутися до кабінету анонімної невідкладної допомоги у місті Чугуїв Харківської області.

Також нагадаємо, 50 родин з Чугуївської громади отримали будівельні набориРаніше ми писали, у Чугуєві відкрили першу дитячу локацію від ЮНІСЕФ. 

Головні новини Чугуїв читайте на нашому сайті.

Автор: Анастасія Хушану