За крок від ворога: як Донецька громада пережила перші місяці війни та загрозу окупації

24.11.2022 11:39 Донець
Джерело: Донецька селищна рада Джерело: Донецька селищна рада

Донецька громада Харківської області знаходилась у безпосередній близькості від бойових дій та окупованих ворогом територій. Обстріли її території росіяни вели щодня. Ворог знаходився настільки близько, що місцеві чули вихід снарядів та майже одразу «прильот». Як громада взяла під свою опіку населені пункти Балаклійщини та як жила під постійним вогнем і відновлюється зараз – читайте у матеріалі «Слобідського краю».

Військові рф неодноразово намагалися зайти у Пришибський старостинський округ, але жоден населений пункт Донецької громади не перебував під ворожою окупацією. Українські бійці відбивали всі атаки ворога, тоді рашисти йшли у селище Вербівка і стояли там. Донецький селищний голова Анатолій Наздрачов розповідає, що своїми очима бачив, як окупанти «завітали» ще в один населений пункт громади.

– Я приїхав у П’ятигірське, бачу їде український БТР. На ньому сидять чоловіки та питають мене: «Дядька, прівєт! А чо магазін закрит?». Я кажу: «Так, зачинений». А вони відповідають: «Ех, плоха». Я ще так звернув увагу на це «чо». БТР розвертається, а на ньому намальована «зетка». Було страшно, утім для них це селище не мало ніякого інтересу, – розповідає про зустріч з ворогом Анатолій Наздрачов.

«Зацікавленість» окупанти проявили до Пришибського старостинського округу: він постраждав найбільше. За словами очільника Донецької ОТГ, понад 60 % будинків там розбито мінометними обстрілами та градами. Значно постраждала будівля сільської ради Пришиба, в неї були прямі влучання снарядів. Наразі вона повністю не придатна для роботи.

Донець

– Пошкоджена школа, по ній було пряме попадання з танка. Покрівлі, стіни всі побиті уламками. Ці проблеми ми закриваємо і по цей день. Також градами обстрілювалися Серафимівський та Андріївський старостинські округи. Та і центральна садиба значно постраждала, – зазначає Анатолій Наздрачов.

За його словами, не було такого населеного пункту, куди б не прилетів російський боєприпас. Ворожа ракета С-300 влучила навіть у найвіддаленіший Шебелинський старостинський округ. Тоді вона розбила сільгоспгосподарство, також постраждала ремонтна база.

Суттєвих пошкоджень під час активних бойових дій зазнали й заклади культури Донецької громади. Наразі селищна рада намагається максимально врятувати їх, закриваючи пошкоджені та вибиті вікна, вітражі та двері.

– На превеликий жаль, у нас сильно постраждав П’ятигірський палац культури. Він був одним з найбільших у Харківській області. На сьогодні за кошти місцевого бюджету частково закуплені та здійснюються закупки матеріалів для усунення наслідків цих пошкоджень, – зауважує Донецький селищний голова.