Цьогоріч двоє харків’ян відправляться в Антарктичну експедицію

09.03.2023 14:38 Харків
До складу 28-ї української антарктичної експедиції, яка цього року відправиться досліджувати Південний полюс, увійдуть двоє мешканців міста Харків – геофізики Андрій Сопін та Богдан Гаврилюк. Останній очолюватиме групу дослідників.

Про це повідомляє медіа «Слобідський край» з посиланням на Національний антарктичний науковий центр.

7 березня затверджено склад 28-ї української антарктичної експедиції, яка відправиться на станцію «Академік Вернадський» для проведення досліджень.

– Повномасштабне вторгнення рф не має зупинити українську науку, зокрема продовження неперервних досліджень на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Деякі ряди вимірювань тут тривають з 1947 року, є найдовшими на континенті і мають надзвичайну цінність для світової науки. Тому НАНЦ готується до ротації зимівників 27-ї УАЕ, які майже рік працюють на станції. Їх має замінити команда 28-ї УАЕ, склад якої нині вже затверджено, – зазначають у Національному антарктичному науковому центрі.

Цьогоріч конкурсна комісія відібрала до основного складу 14 учасників, хоча до цього тривалий період відбирали лише 12 осіб. Серед учасників буде дев’ять учених: три геофізики, три метеорологи та три біологи, а також п’ять представників команди життєзабезпечення – це лікар, кухар, дизеліст, механік та сисадмін.

– У 28-й УАЕ порівну досвідчених полярників і новачків. Таке співвідношення сприяє ефективній передачі досвіду зимування: проведення цілорічних наукових досліджень та забезпечення функціонування станції, – пояснюють у пресслужбі НАНЦ.

За думкою представників НАНЦ, збільшення експедиції коштом науковців дозволяє виконувати більшу кількість досліджень на станції, зокрема в межах багатьох міжнародних проєктів, в яких бере участь Україна.

Експедицію очолює представник міста Харків, геофізик Богдан Гаврилюк з Радіоастрономічного інституту НАН України. Раніше він був керівником 26-ї експедиції, що повернулася в Україну вже після початку повномасштабного російського вторгнення, навесні 2022 року.

– Прибувши додому, Богдан одразу став на захист України, вступивши до лав Прикордонної служби. Дотепер він виконував завдання на півночі України, зокрема в Чернігівській області, а зараз повертається до не менш важливої місії – цілий рік забезпечувати роботу станції «Академік Вернадський», – розповідають у НАНЦ.

Також у складі експедиції буде харків’янин Андрій Сопін, який також працює в Радіоастрономічному інституті НАН України та залишається зимувати на станції на другий рік. Крім нього, ще двоє учасників 27-ї експедиції залишаться зимувати на станції на другий рік. Це біолог Сергій Глотов та метеоролог Сергій Разумний.

Крім того, нова експедиція буде складатися суто з чоловіків, оскільки цьогоріч на конкурс подалися лише п’ять жінок, які не подолали всі етапи конкурсного відбору. Для порівняння, минулого року кандидаток було 19. Також жінки входили до останніх чотирьох експедицій.

Нагадаємо, що кілька років тому Анна Соіна стала першою харків’янкою, яка подалася в річну експедицію в Антарктику.

Також нагадаємо, в місті Харків станом на початок березня працюють близько 80 % від довоєнної кількості супермаркетів та велика кількість магазинів.

Також у місті Харків з 1 березня почали освітлювати 10 пішохідних переходів.

Автор: Олександр Манченко