У Харкові почали перевіряти немовлят на рідкісні захворювання: як проходить дослідження

27.04.2023 15:51 Харків

У Харкові з 24 квітня розпочали проводити розширений неонатальний скринінг — новонароджених малюків обстежують на 21 захворювання з метою своєчасного виявлення рідкісних (орфанних) генетичних захворювань.

Про це пише «Слобідський край» з посиланням на пресслужбу МОЗ України.

Центр неонатального скринінгу новонароджених відкрився на базі Міжобласного спеціалізованого медико-генетичного центру — Центру рідкісних (орфанних) захворювань у Харкові

«Своєчасний скринінг — це не просто діагностика, а можливість ще на доклінічній стадії завчасно виявити хворобу, застосувати корекцію і тим самим забезпечити дитині повноцінне життя», — зазначила заступниця міністра охорони здоровʼя Марія Карчевич.

Послуга розширеного неонатального скринінгу доступна в пологових стаціонарах, перинатальних центрах та дитячих лікарнях з неонатологічними відділеннями.

Як проходить дослідження?

  • Дослідження проводять у перші 48-72 години життя немовлят.
  • Батькам дитини необхідно лише надати письмову згоду на проведення дослідження.
  • Медичний працівник здійснить забір кількох крапель капілярної крові малюка та нанесе їх на спеціальні тест-бланки.
  • Після цього тест-бланки передають на дослідження до регіонального лабораторного центру.
  • Якщо результати скринінгу негативні, тобто ризиків не виявлено, вони не повідомляються батькам, а лише зберігаються в електронній карті дитини та у базі даних лабораторії.
  • У разі виявлення ризиків — батьків поінформують про загрозу для проведення подальших підтверджувальних чи спростувальних тестувань або призначення лікування.
  • Усі етапи дослідження супроводжуються та фіксуються в електронній системі охорони здоровʼя: від реєстрації новонародженого і взяття зразків крові до обробки направлення лаборантом та фіксування діагностичного звіту за результатами досліджень. Це дозволяє всім учасникам зручно та оперативно обмінюватися інформацією для забезпечення максимально швидкого реагування на результат дослідження. 

Так широкий спектр дослідження, цифровізація та злагоджена комунікація між усіма учасниками процесу дозволяють ще в перші дні життя дитини виявити ризики захворювань та завчасно почати лікування. Адже своєчасне застосування протокольної терапії та корекції дозволяє повністю запобігти розвитку захворювання, повністю нівелювати симптоми хвороби або значно полегшити їх, щоби забезпечити дитині повноцінне життя.

До речі, за минулий тиждень, з 20 по 26 квітня, у Харкові народилося 58 дітей, повідомили у Департаменті охорони здоров'я.

Серед новонароджених — 33 хлопчики та 25 дівчаток, у тому числі дві двійні — дві дівчинки та хлопчик і дівчинка. Загалом з початку війни у Харкові народилося 2227 дітей.

Нагадаємо, харків’янки, які виїхали через війну за кордон і народили там дитину, можуть оформити допомогу при її народженні дистанційно.

Нагадаємо також, що у Харкові відкрили кімнату для реабілітації дітей у міській дитячій клінічній лікарні № 24.

Більше головні новини Харків читайте на нашому сайті.

Автор: Галина Гришко

Теги: