Як Коломацька громада справляється з напливом переселенців

13.05.2022 13:00 Коломак
Фото очільника Коломацької громади Володимира Гуртового Фото очільника Коломацької громади Володимира Гуртового

У Коломацькій громаді Харківської області живе 6900 жителів. Водночас через бойові дії Коломаччина прийняла до себе 4500 переселенців – це приблизно 65 % від усіх жителів громади. Як Коломак справляється з такою кількістю переселенців — розбирався "Слобідський край".

Кожний другий у громаді — переселенець

Через свою близькість до Харкова та інших територіальних громад області Коломак став популярним місцем серед переселенців Харківщини. З початку війни до громади прибуло близько 4500 ВПО, хоча постійних мешканців у громаді живе близько 6900 осіб. Тобто переселенців на Коломаччині наразі 65 % від числа постійних мешканців. Більш ніж кожна друга людина у громаді — переселенець. Це колосальне навантаження на інфраструктуру населених пунктів. Не без проблем, але органи місцевого самоврядування всіма правдами та неправдами підтримують звичне і стабільне життя на ввіреній їм території.

Особливістю Коломацької громади є те, що вона, як і майже вся Харківська область, не є територією для прийняття евакуйованих та вимушено переселених осіб, оскільки вважається зоною активних бойових дій. До переліку громад, які знаходяться в зоні бойових дій, Коломаччину внесено Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 28 квітня. У списку всього 51 громада Харківської області.

Попри це, Коломак не відмовив жодній людині, яка вирішила залишитися тут на час війни.

Переселенці допомагають розвантажувати гуманітарну допомогу

Зараз у громаді заселено все, що можна: житлові будинки, гуртожитки та навіть будинок ветеранів, який не працював 20 років. Коломак зараз прийняв до себе максимальну кількість людей і вже не може розмістити нових переселенців. У березні, щоб заселити більше переселенців, їх довелося розміщувати на другому поверсі гуртожитку, який довго не опалювався. Також керівництво громади шукало власників порожніх будинків.

— Старости обійшли всі пусті будинки по своїх селах, познаходили їхніх власників чи спадкоємців та прохали, щоб вони пустили переселенців. Будинки всіх, хто погодився, ми заселили, — розповідає "Слобідському краю" очільник Коломацької громади Володимир Гуртовий.

У перший місяць повномасштабного вторгнення рф до України житло для переселенців шукала волонтерка Ірина Полешко. Вона, як і багато харків'ян, була вимушена поїхати з міста заради власної безпеки. Оскільки вісім років тому вона придбала будинок у Коломацькій ТГ, то і вирішила переїхати до нього. А потім разом з чоловіком Юрієм вивозили людей з підвалів харківських будинків, де ті переховувалися від щоденних обстрілів. 

— Бувало спускаєшся до сирого підвалу, а на тебе переляканими очима дивляться замурзані діти, які бояться кожної заведеної автівки, які при кожному гучному звукові падають на підлогу, закриваючи свої вушка. Це дуже вражає. Навіть зараз родини переселенців у Коломаці, коли бачать у полі трактор, телефонують мені, аби спитати, це танк чи ні? — ділиться Ірина. 

Іноді вимушені переселенці зупинялися у будинку Ірини, поки їм не знаходили житло, яке надавала селищна рада або власники пустих будинків. Умови не завжди були прийнятними, тому Ірина зверталася до селищної ради по допомогу. Та, своєю чергою, намагалася у найкоротші строки створити належні умови — провести світло, спорядити запасом дров тощо.

Волонтерка Ірина доставляє гуманітарну допомогу до мешканців та переселенців Коломаччини

Чому виникають проблеми з гуманітарною допомогою

Крім пошуку житла, Ірина з Юрієм закупають та розвозять по громаді гуманітарну допомогу тим, хто не може її отримати у пунктах видачі від Коломацької селищної ради.

— Продукти і все найнеобхідніше ми купуємо за відкладені до війни гроші та використовуємо консервацію з льоху, яку заготовлювала моя мама. Памперси, дитяче харчування та одяг нам іноді надсилають знайомі. Донька з-за кордону надсилає кошти на паливо та ліки для тих людей, хто не може собі дозволити їх придбати, — розповідає волонтерка.